Nie lej jak z cebra

O konieczności oszczędzania wody nie trzeba przekonywać żadnego zwolennika ekologicznego stylu życia. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy ograniczyć jej zużycie bez większego wysiłku.
O konieczności oszczędzania wody nie trzeba przekonywać żadnego zwolennika ekologicznego stylu życia. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy ograniczyć jej zużycie bez większego wysiłku.

Oszczędzamy wodę nie tylko dlatego, że jest jej na świecie coraz mniej, ale przede wszystkim ze względu na rosnące rachunki i chęć zmniejszenia comiesięcznych wydatków. Coraz chętniej kupujemy oszczędzające wodę urządzenia AGD, np. pralki czy zmywarki, uczymy nasze dzieci, by nie odkręcały kranu podczas mycia zębów, a co bardziej zapobiegliwi potrafią nawet wykorzystać deszczówkę, chociażby do podlewania ogródka czy umycia samochodu. Na zmniejszenie zużycia wody mają również znaczący wpływ urządzenia do jej poboru, czyli armatura łazienkowa i kuchenna. Dziś niemal każdy producent baterii wannowych czy umywalkowych ma w swojej ofercie takie produkty, które umożliwiają oszczędzanie wody. Niektóre z nich potrafią zrobić to tak, że nawet tego nie zauważymy, ani nie odczujemy.

Nie lej jak z cebra

Oszczędny perlator
Czy każdy z nas przyglądał się kiedyś uważnie miejscu, w którym z kranu wypływa woda? Czy zastanawiał się do czego służy popularne sitko prysznicowe, poza oczywiście przyjemnymi doznaniami podczas kąpieli? Wiele baterii umywalkowych i główek natryskowych wyposażona jest w urządzenie zwane perlatorem. Ów perlator to właśnie znane nam dobrze sitko (w przypadku kranów umywalkowych z bardzo drobnymi dziurkami), którego właściwości pozwalają na napowietrzanie wypływającej wody. Wydaje nam się, że strumień, choć rozproszony, jest taki sam jak bez sitka. Tymczasem myjemy się w wodzie „rozdmuchanej” pęcherzykami powietrza. Wody wypływa znacznie mniej, natomiast na jakość mycia nie ma to żadnego wpływu. To złudzenie może rozwiać się dopiero w momencie, kiedy zechcemy nabrać wody do naczynia. Kran z perlatorem będzie potrzebował więcej czasu na jego napełnienie.
Perlator będzie dobrze spełniał swoje zadanie, jeśli będziemy o niego dbać. Szczególnie sitka prysznicowe mają tendencję do zatykania się na skutek osadów z nie do końca oczyszczonej wody. Jeśli zauważymy, że strumień wody jest coraz słabszy, wystarczy odkręcić perlator i wyczyścić go.

Zmniejszyć przepływ wody
Kupując baterie łazienkowe, warto wybrać jednouchwytową – jest nie tylko wygodniejsza w użyciu, ale również pozwala zaoszczędzić wodę – dzięki temu, że możemy ustawić sobie od razu wodę o odpowiedniej temperaturze. Niektóre baterie łazienkowe są wyposażone w ograniczniki wypływu wody, które pozwalają na redukcję zużycia o około 40-50%. Podobną redukcję możemy też osiągnąć dzięki blokadzie mechanicznej, która umożliwia stałe ograniczenie siły strumienia, a także jego maksymalnej temperatury. Blokada w postaci pierścienia lub regulacyjnej śruby zakładana jest w momencie montażu baterii przez instalatora.
Jeszcze innym, popularnym rozwiązaniem są baterie ze specjalnym przyciskiem „eko”, umieszczanym na dźwigni. Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z kranu (13-14 l/min), należy go wcisnąć. Po zakręceniu wody przycisk automatycznie wraca do poprzedniego położenia, a po ponownym odkręceniu – wody wypływa znacznie mniej (5-7 l/min).
Baterie bezdotykowe, z których woda wypływa, kiedy pod wylewkę podsunie się ręce, a jej wyłączenie następuje po zabraniu dłoni, zazwyczaj stosuje się w miejscach użyteczności publicznej, ale możemy też takie rozwiązanie wybrać do prywatnej łazienki. Wielkość strumienia jest ustawiona fabrycznie: zwykle nie przekracza 6 l/min. To pozwala na redukcję zużycia wody o około 40-50%. Poza tym dzięki ich zastosowaniu nie musimy pamiętać o zakręcaniu wody, co jest istotne zwłaszcza, gdy w domu są dzieci.
Wygodnym rozwiązaniem do kabiny prysznicowej jest bateria termostatyczna. Dzięki niej możemy uzyskać wodę w żądanej temperaturze, bez kilkuminutowego oczekiwania aż spłynie z kranu zimna woda.

Recycling wody
W oszczędzaniu wody możemy pójść znacznie dalej i spróbować zastosować mechanizm, który określa się jako recyclig zużytej wody. Jest to jednak dość skomplikowane i wymaga zainwestowania w montaż specjalnej instalacji, która pozwoli na ponowne wykorzystanie wody. Przykładowo – w mieszkaniu można zastosować instalację łączącą odpływ z umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej: woda zużyta w umywalce nadaje się do spłukiwania toalet. Ale „używana”, oczyszczona woda może być wykorzystana również w innych celach, chociażby do prania, prac porządkowych i podlewania zieleni.
Technologię recyclingu wykorzystuje między innymi znana na polskim rynku niemiecka firma Hansgrohe, która opracowała swój własny model systemu umożliwiającego daleko idące oszczędzanie wody użytkowej. System Pontos AquaCycle w pełni automatyczny sposób oczyszcza wodę zużytą do kąpieli w wannie i pod prysznicem bez użycia chemii dzięki zastosowaniu opatentowanej metody mechaniczno-biologicznej. Uzyskana tą drogą woda jest higienicznie czysta i może być stosowana wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana woda zdatna do picia.

Nie lej jak z cebra

Propozycje producentów

Mniejsze zużycie, komfort ten sam
Arkadiusz Cieśla, service & training manager, firma Hansgrohe
Odpowiedzialne używanie wody w codziennym życiu nie oznacza wcale ascezy. Komfortowa kąpiel bez marnowania wody możliwa jest m.in. dzięki dokonaniom zespołu laboratorium Hansgrohe, który nieustannie testuje innowacyjne rozwiązania. Technologia EcoSmart to specjalna regulacja przepływu wody wbudowana w główkach prysznicowych oraz w głowicach górnych Raindance EcoSmart. Dzięki niej można oszczędzić do 70% zużywanej wody. Hansgrohe posiada w swojej ofercie główki prysznicowe o przepływie 9,5, a nawet 6 l/min, przy czym norma wynosi 14 l/min. Inteligentna uszczelka reaguje, zwiększając lub zmniejszając szczeliny przepływu w zależności od ciśnienia. Oznacza to, że suma zużytej wody pozostaje stała, niezależnie od wysokości ciśnienia. Dzięki technologii EcoSmart łatwo jest również zaoszczędzić wodę podczas codziennych czynności, takich jak np. mycie rąk. Wszystkie baterie umywalkowe Hansgrohe z serii EcoSmart posiadają specjalne rozwiązanie technologiczne, które ogranicza przepływ wody o 50% – do 7,2 l/min, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowania. Zgodnie z normą, bez ograniczeń przepływ wody jest dwa razy większy. W rezultacie armatura oraz prysznice Hansgrohe zapewniają mniejsze zużycie wody, a co za tym idzie również energii i kosztów bez zmniejszania komfortu użytkowania.

Ekonomiczne rozwiązania
Sławomir Telec, product manager, firma Ferro
Modny nurt eko dotarł także do domowej łazienki. Rosnące ceny wody sprawiły, że producenci armatury zaczęli poszukiwać coraz bardziej wydajnych i ekonomicznych rozwiązań. Oszczędzić można już na wymianie tradycyjnej wanny na kabinę prysznicową, baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową czy montując baterię termostatyczną.
Wiosną 2009 firma Ferro, spełniając oczekiwania użytkowników, udostępniła wszystkim remontującym i wyposażającym łazienki najnowszą serię baterii VerdeLine – Torino i Padwa. VerdeLine została wyposażona w ekonomiczne, proste w obsłudze i niezwykle wydajne urządzenia napowietrzające i kontrolujące wypływ wody, które maksymalnie ograniczają jej zużycie aż do 50%, i tym samym zmniejszają rachunki za wodę o kilkaset złotych rocznie.
Elementy systemu to:
- w bateriach umywalkowych – wysokiej klasy perlator FerroAirMix, który zwiększa ich wydajność poprzez ekonomiczny przepływ 7,8 l obficie napowietrzonej wody na minutę. FerroClick – głowica ceramiczna z systemem kontroli ciepłej wody oraz dwustopniową blokadą regulującą wypływ wody: ekonomiczny – 5 l wody na minutę, i pełny – 12 l na minutę.
w bateriach wannowych i natryskowych tę samą funkcję, co perlator w bateriach umywalkowych, pełni ogranicznik wypływu wody FerroEcoSave. Dzięki niemu, biorąc prysznic, możemy zyskać wymierne oszczędności i redukcję zużycia wody do 50%!

FOT. BOUMENJAPET – FOTOLIA.COM, FERRO

źródło: www.dobrzemieszkaj.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)