Naprawa trawnika po zimie fot. Fotolia

Naprawa trawnika - rady pani domu

Chciałabyś, aby twój trawnik był idealnie równy, intensywnie zielony. Mamy na to sposoby!
/ 05.03.2013 15:53
Naprawa trawnika po zimie fot. Fotolia

Choć uprawa trawnika wydaje się prosta, czasem pojawiają się kłopoty, które spędzają nam sen z oczu. Podpowiadamy, jak je rozwiązać.

Na trawniku wyrastają małe grzybki


Zwykle są to twardzioszki przydrożne. Pojawiają się, gdy przy zakładaniu trawnika użyje się ściółki leśnej lub pozostawi fragmenty pni albo butwiejących desek. Zwalczanie polega na niszczeniu grzybów, częstszym koszeniu i aeracji (napowietrzaniu) trawnika. Jeśli gleba jest zbyt zwięzła i gromadzi wilgoć, trzeba ją napowietrzyć i rozluźnić przez dodanie piasku. Trawę warto nawozić nawozami wieloskładnikowymi (najlepiej dolistnie). Ważny jest też sposób podlewania: trzeba to robić rzadko, ale obficie, by woda dotarła głęboko, wtedy grzyby nie będą miały stałego dostępu do wilgoci.

Trawa zbyt słabo rośnie


Gdy źdźbła trawy są wiotkie, bladozielone, rachityczne prawdopodobnie murawie brakuje składników pokarmowych. Należy wówczas zastosować dolistne nawożenie preparatami z mikroelementami. Zabieg najlepiej przeprowadzić po skoszeniu trawy w suchy, ale pochmurny dzień.

Murawa żółknie i usycha


Trawa została przesuszona. Trzeba ją obficie podlać, a miejsca szczególnie zniszczone ponakłuwać widłami lub aeratorem. Jeśli problem dotyczy młodego trawnika, przyczyną może być choroba tzw. zgorzel siewek. Zwalczają ją m.in.: Previcur Energy 840 SL, Acrobat MZ 69 WG.

Na trawniku rozprzestrzenia się mech


Świadczy to o nadmiernym zakwaszeniu ziemi. Zapobiega temu wertykulacja (nacinanie podłoża). Warto również przeprowadzić wapnowanie gleby (20 dag nawozu wapniowego na metr kwadratowy trawnika). Wykonuje się je wczesną wiosną lub późną jesienią raz na 3–5 lat. Mech zwalcza też m.in. Mogeton 25 WP.

Czasem nie da się uratować trawnika...


Wtedy, aby go odnowić, warto zastosować zrolowaną darń. Można ją układać przez cały rok. Pasy trawy o wymiarach 150x50 cm ukorzeniają się już po kilku dniach. Należy pamiętać, aby starannie przygotować i wyrównać podłoże. Poziom ziemi, na której umieścimy trawę, musi być obniżony o 2–3 cm, czyli tyle, ile wynosi grubość darni. Ważne, by rolki rozłożyć zaraz po przywiezieniu, wówczas trawa nie zdąży się zaparzyć. Po rozłożeniu wałujemy ją i nawadniamy. Przez dwa tygodnie nie należy deptać nowego trawnika.

Warto wiedzieć!

  • Pierwsze koszenie po zimie warto przeprowadzić już w połowie marca, gdy zakwitają forsycje, a trawa ma długość palców dorosłego człowieka.
  • Bardzo ważna jest jakość kosiarki. Nóż powinien być ostrzony po każdym użyciu. Tępe ostrza łamią bowiem źdźbła traw, zamiast je przyciąć.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/25.02.2016 23:19
w zeszłym roku mój trawnik po zimie wyglądał fatalnie.. nie dało sie zrobic nic, aby go naprawić... kumpela poradziła żebym zamówila trawnik z rolki- znalazłam dobrego dostawcę Xeroflor i zdecydowałam się na to :) jestem mega zadowolona z efektu!
/27.05.2015 10:54
Niestety, fajnie się patrzy na ładnie zadbany trawnik, ale by taki był trzeba w to włożyć sporo pracy i kasy. Oprócz regularnego dbania, stosowania zabiegów ogrodniczych (wertykulacji itd.) ważne jest stosowanie nawozów. Korzystałam z nawozu Florovit kupiony w sklepie Gardenflora w internecie. Starałam się regularnie podlewać i podcinać, a mimo to wygląd trawnika pozostawia trochę do życzenia.