najbrudniejsze przedmioty w domu fot. Adobe Stock

Najbrudniejsze przedmioty w domu. Oto 9 rzeczy, na których gromadzą się bakterie

Zobacz nasz ranking: oto najbrudniejsze przedmioty w domu. Większość pozycji na liście może być dla ciebie dużym zaskoczeniem... O dziwo najbrudniejszym miejscem w domu wcale nie jest toaleta.
Weronika Kwaśniak / 12.03.2020 14:20
najbrudniejsze przedmioty w domu fot. Adobe Stock

Nawet najbardziej wysprzątany dom nie jest wolny od zarazków i drobnoustrojów - pomieszczenia nie są przecież sterylne. Wszyscy przywykliśmy do myśli, że bakterie po prostu nas otaczają! Czy wiemy jednak, które przedmioty są najbrudniejsze, nawet jeśli gołym okiem tego nie widać?

Niektóre pozycje na tej liście mogą być dla ciebie sporym zaskoczeniem. Co ciekawe, nie znajduje się na niej np. deska klozetowa.

Klamka

Klamka drzwi wejściowych to pierwsza rzecz, jakiej dotykamy po przyjściu do domu. Czy pamiętasz o tym, aby ją myć? Twojej klamki dotykasz nie tylko ty i domownicy - łapie za nią kurier, listonosz. W dodatku łatwo przenoszą w ten sposób bakterie i wirusy zebrane z innych klamek. Pamiętaj o tym nie tylko w czasie pandemii koronawirusa.

Deska do krojenia 

To na jej powierzchni panują świetne warunki do rozwoju bakterii - kroimy przecież na niej np. surowe mięso. Zalecane jest posiadanie kilku różnych desek, każda powinna służyć do siekania innego rodzaju produktów.

Gąbka

Badania dowodzą, że gąbki są około 200 tysięcy razy brudniejsze, niż... deski klozetowe. Brzmi niewiarygodnie? W ich ciepłym i wilgotnym wnętrzu uwielbiają zagnieżdżać się drobnoustroje. Nie znaczy to oczywiście, że czyszczenie muszli klozetowej można sobie odpuścić...

Klawiatura komputera

Czy zawsze dotykasz jej idealnie czystymi rękami? Nawet jeśli tak, to czy twój mąż lub dzieci również dokładnie szorują dłonie, zanim zasiądą przed ekranem? Regularne czyszczenie klawiatury to konieczność. To samo dotyczy myszki komputerowej.

Pilot do telewizora

Tutaj sprawa ma się podobnie, jak z klawiaturą. Dotykamy go tyle razy dziennie, że po prostu nie może być inaczej. Często zdarza się też tak, że kurzu pomiędzy przyciskami jest tak dużo, że urządzenie przestaje działać.

Kuchenna ściereczka

Chyba mało kto używa tej samej ścierki do wycierania talerzy i rąk. Nawet jeśli w twojej kuchni panuje jasny podział, wilgotna tkanina w połączeniu z mikroskopijnymi resztkami żywności, staje się siedliskiem bakterii.

Szczotka do włosów

Drobnoustroje ją uwielbiają. Pamiętaj o tym, aby często ją myć - najlepiej przy użyciu szamponu.

Drewniana łyżka

Masz w kuchni taką, którą otrzymałaś jeszcze jako pamiątkę po babci? Jak najszybciej się jej pozbądź. Już zmiana koloru drewnianej łyżki świadczy o tym, że tworzywo zaczyna się psuć...

Szczoteczka do zębów

Mamy nadzieję, że naprawdę wymieniasz ją co 3 miesiące. Pamiętaj również o tym, że każdorazowe pozostawienie otwartej klapy od sedesu sprawia, że po twojej łazience zaczyna krążyć jeszcze więcej bakterii... Wierzysz w to, że nie osadzają się wtedy na szczoteczce?

Dowiedz się więcej na temat czyszczenia domowych przedmiotów:

Czym czyścić ekran telewizora tak by go nie uszkodzić
Czym czyścić ekran telewizora tak by go nie uszkodzić
Aby wyczyścić ekran telewizora nie używaj środków do mycia szyb. W ten sposób łatwo uszkodzisz ekran. Czyszczenie telewizora nie wymaga posiadania nawilżanych chusteczek do ekranu, za to przyda się szmatka z mikrofibry.
Jak wyczyścić komputer - laptop, komputer stacjonarny, klawiaturę, ekran
Jak wyczyścić komputer - laptop, komputer stacjonarny, klawiaturę, ekran
Nie odkładaj czyszczenia komputera. Bywa, że brud staje się przyczyną złego działania sprzętu. A poza tym staje się siedliskiem bakterii.
Lamblioza - jak uniknąć "choroby brudnych rąk"?
Lamblioza - jak uniknąć "choroby brudnych rąk"?
Czy wiesz, w jaki sposób można zarazić się pasożytami, które wywołują lambliozę? Dowiedz się, jak dbać o higienę oraz gdzie żyją lamblie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/15.02.2017 09:18
Ja nie jestem zbyt wielką fanką sprzątania nie ukrywam, a poza tym jestem tak zabiegana, że jak jestem w domu to wolę spędzić czas z rodziną niż biegać ze ścierą, na szczęście w mop24 mają bardzo fajną ekipę, która zajmuje się tym fachowo za mnie i mogę mieć więcej czasu dla siebie i bliskich
/01.12.2015 15:31
a jakie najbrudniejsze przedmioty w domu są u psa
/28.10.2015 11:43
Jeśli tak się chronić przed wszelkimi bakteriami, które są w powietrzu to może od razu lepiej przestać oddychać.