Otwarte okno fot. Adobe Stock

Moskitiera ramkowa to doskonały sposób na ochronę przed insektami!

Lubisz spędzać letnie wieczory przy otwartych oknach, jednak boisz się owadów? Zamontuj moskitierę ramkową! To prosty i skuteczny patent!
Wioletta Górecka / 19.06.2019 16:35
Otwarte okno fot. Adobe Stock

Moskitiera montowana na ramce to coraz bardziej popularny sposób ochrony przed wlatywaniem insektów i owadów do mieszkania. Montaż jest bezinwazyjny, a całość wygląda bardzo estetycznie! 

Na skróty:

 1. Dlaczego warto mieć moskitierę?
 2. Jak wygląda moskitiera ramkowa?
 3. Zalety moskitiery na ramce
 4. Wady moskitiery ramkowej
 5. Gdzie można ją zamontować?

Dlaczego warto mieć moskitierę?

Moskitiera, czyli cienka, ale wytrzymała siatka o malutkich oczkach, zakładana na okna lub drzwi, to bardzo popularny i skuteczny sposób na ochronę przed owadami i insektami. Odbijają się od niej i nie mają możliwości wlecenia do pomieszczenia! 

Moskitiery to bezpieczne, tanie i wygodne rozwiązanie. Nie wydzielają żadnych substancji, dlatego można używać ich przy małych dzieciach i zwierzętach.Nie rzucają się w oczy - są praktycznie niewidoczne. Montaż i demontaż jest bardzo łatwy i nie wymaga używania dodatkowych narzędzi! 

Zobacz więcej na temat moskitier i ich rodzajów!

Jak wygląda moskitiera ramkowa?

Moskitiera ramkowa to po prostu siatka rozciągnięta i zamocowana na cienkiej, lekkiej, ale wytrzymałej ramce. Tą z kolei montuje się na zewnętrznej ramie okna, za pomocą uchwytów zaciskowych. 

Do montażu niepotrzebne są dodatkowe narzędzia, a samo mocowanie nie uszkadza w żaden sposób okien. Moskitiera ramkowa jest odporna na wyginanie i działanie warunków atmosferycznych. Choć jest łatwa do montażu i zdjęcia, możesz pozostawić ją bez obaw na oknie przez cały rok! 

Moskitiera ramkowa - mocowaniefot. Adobe Stock

Zalety moskitiery ramkowej

Najważniejszą zaletą moskitery na ramce jest jej łatwy montaż, bez konieczności wiercenia czy wbijania gwoździ. Demontaż jest równie prosty. Ramkę dobiera się na wymiar, dzięki czemu wystarczy przyłożyć ją do ramy okna i zacisnąć uchwyty. 

Pozostałe, istotne zalety to:

 • estetyczny i elegancki wygląd -  rama, dopasowana do koloru okna jest niewidoczna, a dzięki trwałości materiałów, nic nie odkształca się i nie odkleja
 • wysoka wytrzymałość - siatka w przypadku moskitier ramkowych wykonana jest z tworzywa PCV lub włókna szklanego
 • ochrona przed owadami oraz pyłem - oczka o średnicy przeważnie 1 mm skutecznie zatrzymują nie tylko owady, ale także kurz i pył! 
 • odporność na korozję i zniszczenia - ramka jest zwykle malowana proszkowo, a elementy montażowe wykonane są z antykorozyjnych materiałów. Przez lata moskitiera wygląda więc jak nowa! 
 • zabezpieczenie zwierząt domowych - to nie żart! Moskitiera ramkowa zamocowana w oknie uchroni kota czy psa przed wypadnięciem z niego. Zwierzak nie sforsuje solidnej i wytrzymałej siatki, dzięki czemu możesz swobodnie otwierać okna bez obaw o ich życie...To podwójna korzyść!

Moskitiera na oknofot. Adobe Stock

Zobacz więcej na temat moskitier okiennych! 

Potencjalne wady moskitiery ramkowej

Zasadniczym utrudnieniem w doborze moskitiery ramkowej jest to, że musi być dopasowana do wymiarów okna co do centymetra. W przeciwnym wypadku jej montaż będzie wręcz niemożliwy. Jeśli więc masz okna o nietypowych kształtach lub wymiarach, jedynym wyjściem może okazać się zamówienie indywidualnego projektu na wymiar, co niestety wiąże się z o wiele większym kosztem. 

Gdzie można zastosować moskitierę ramkową?

Moskitiera na ramce to rozwiązanie świetne nie tylko do okien! Sprawdzi się także jako zabezpieczenie:

 • drzwi balkonowych 
 • drzwi tarasowych
 • drzwi wejściowych.

W przypadku drzwi montaż będzie nieco inny niż na oknie - trzeba przecież zapewnić ruchomość moskitery, by móc swobodnie wchodzić i wychodzić. 

Do wyboru są dwa rodzaje mocowania:

 • na zawiasach (w tym przypadku tworzy się jakby drugie skrzydło drzwi)
 • na przesuwnych szynach (podobnie jak drzwi przesuwne).

Zobacz więcej na temat moskitier i ochrony przed insektami!
Korzystaj swobodnie z drzwi wejściowych i tarasowych - sprawdź moskitiery na drzwi!
Poznaj 5 domowych, skutecznych sposobów na odstraszenie owadów!