Mieszkanie, dom czy apartament?

Zakup własnego lokum to poważna sprawa. Nic dziwnego, bo w grę wchodzą również poważne pieniądze. A skoro ceny są podobne to co wybrać? Duży ogród czy piękny widok z okna?
/ 27.01.2008 02:04
Zakup własnego lokum to poważna sprawa. Nic dziwnego, bo w grę wchodzą również poważne pieniądze. A skoro ceny są podobne to co wybrać? Duży ogród czy piękny widok z okna?

W sytuacji kiedy polski rynek mieszkaniowy jest ciągle nienasycony, deweloperzy dwoją się i troją, by popyt ten zaspokoić. Od końca zeszłego roku nie milkną spekulacje na temat obniżek cen mieszkań z jednej strony, a wzrostem cen gruntów z drugiej. Osoby, które kiedyś uważały, że stać je wyłącznie na zakup kawalerki, dziś coraz poważniej myślą o zakupie działki i wybudowaniu własnego domu. Czy wobec tego zakup apartamentu to szaleństwo? Niekoniecznie.

Obecnie ceny mieszkań w centrach miast oscylują wokół 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Analitycy rynku zapowiadają, że ceny te będą rosnąć jeszcze nawet przez 10 lat i ostatecznie mogą osiągnąć pułap 14-15 tys. zł. Osoby dobrze zorientowane w nieruchomościach wiedzą, że już za 8 tysięcy można zakupić metr kwadratowy luksusowego apartamentu z mnóstwem udogodnień zarówno w samym mieszkaniu (klimatyzacja dla każdego pokoju, przeszklone ściany, duży taras, piękny widok z okna), jak i w całym kompleksie (cichobieżne windy, zaplecze sportowo-rekreacyjne, punkty usługowe).
– Rok 2008, zwłaszcza poza Warszawą, będzie pierwszym rokiem tak dynamicznego rozwoju sektora apartamentowego. Tak będzie między innymi we Wrocławiu – przewiduje Sylwester Jankowski, Dyrektor Finansowy Wings Development – firmy, która obecnie realizuje trzy projekty we Wrocławiu – m.in. kompleks luksusowych apartamentowców Angel Wings.

Można więc sądzić, że cena przestała być czynnikiem decydującym w kwestii wyboru mieszkania. Coraz bardziej do głosu dochodzą indywidualne preferencje klientów, którzy inwestując ciężko zarobione pieniądze oczekują standardu adekwatnego do nakładu finansowego.