Małe mieszkanie, dużo miejsca

Zbyt mały metraż to problem wielu, zwłaszcza młodych, rodzin. Wystarczy jednak kilka prostych sztuczek, aby w niewielkim mieszkanku wyczarować znacznie więcej miejsca do wypoczynku, zabawy czy pracy…
/ 26.06.2008 14:20
Zbyt mały metraż to problem wielu, zwłaszcza młodych, rodzin. Wystarczy jednak kilka prostych sztuczek, aby w niewielkim mieszkanku wyczarować znacznie więcej miejsca do wypoczynku, zabawy czy pracy…

Urządzanie niewielkiego lokum to nie lada wyzwanie dla jego właścicieli. W takim wnętrzu trzeba bowiem nie tylko maksymalnie wykorzystać każdy kąt i stworzyć wrażenie przestronności, ale również pogodzić interesy wszystkich jego domowników, zMałe mieszkanie, dużo miejsca których każdy potrzebuje przynajmniej minimum prywatności.

Otwarte, a nie podzielone
Zwykle, aby czuć się dobrze we własnych czterech kątach, potrzebujemy przynajmniej odrobinę przestrzeni. Dlatego też w niedużych mieszkaniach warto zadbać o to, aby nie przytłaczały nas zbyt małe pomieszczenia. - W takiej sytuacji najlepiej zlikwidować zbędne podziały – mówi Justyna Arendarczyk, projektantka wnętrz. - Usunięcie ściany oddzielającej niewielki przedpokój lub zamkniętą kuchnię, otwiera przestrzeń i sprawia, że wydaje się ona optycznie większa. Warto jednak wówczas pamiętać, że nawet otwarte pomieszczenia muszą zachować swój podział funkcjonalny. Można to osiągnąć poprzez wyznaczenie stref o różnorodnym przeznaczeniu np. poprzez odmienne meble, kolorystykę czy choćby inne ułożenie posadzki.

Przesuń zamiast otwierać
Zdarza się jednak, że ściana, którą chcemy wyburzyć, pełni funkcję nośną w budynku i po prostu jest to niewykonalne. Bywa i tak, że domownicy nie są zwolennikami np. kuchni połączonej z pokojem dziennym. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych. - Nie zajmują one tyle miejsca, co klasyczne drzwi, a przestrzeń za nimi można dowolnie wykorzystać – mówi Marek Kapica odpowiedzialny za markę INVADO. - Możemy pozostawić je otwarte i mieć wówczas widok na całe mieszkanie lub zamknąć, uzyskując osobne, przytulne pomieszczenie. Mamy tu do wyboru zarówno drzwi ukryte w ścianie, jak i przesuwane na szynie, schowane za maskującym karniszem. Wszystko zależy od gustu i preferencji domowników. Bogaty asortyment modeli i kolorów, pozwala na dostosowanie ich do każdego wnętrza, bez względu na to, czy jest ono urządzone w nowoczesnym, czy też tradycyjnym stylu.

Małe mieszkanie, dużo miejscaPrzydatne nisze
- Dobrym sposobem na zastąpienie ściany działowej jest również wykonanie na wymiar szafek i półek – uważa Justyna Arendarczyk. - Nie tylko oddzielą one od siebie poszczególne pomieszczenia, ale również mogą być wykorzystane do wyeksponowania lub przechowywania wielu domowych przedmiotów. Przydatnym elementem niewielkiego mieszkania są także różnorodne nisze w ścianach, w które można wstawić meble. Nie trzeba wówczas szukać odpowiedniego miejsca na szafę. Wkomponowana w ścianę z pewnością nie zagraci pomieszczenia, za to zmieści w sobie wiele potrzebnych rzeczy.

Więcej światła
Bywa jednak i tak, że wyburzenie ścian nie wchodzi w grę, bo te, których najlepiej się pozbyć, są nośne. Z kolei zamontowanie drzwi przesuwanych nie jest dobrym pomysłem, bo albo nie da się ich wmontować w ścianę, albo też pozostawienie wolnego miejsca do ich przesuwania nie byłoby w danym wypadku zbyt praktyczne. Wówczas warto pomyśleć o tym, aby dobrać odpowiednie drzwi oddzielające poszczególne pomieszczenia. - Z pewnością nie mogą one przytłaczać wnętrza – twierdzi projektantka Justyna Arendarczyk. – Dlatego najlepiej, żeby były jasne np. w kolorze bielonego dębu, klonu lub czereśni. Istotne jest również to, aby miały jak największe przeszklenia, przepuszczające światło. Wówczas wydają się lekkie i dodają otoczeniu uroku. Do modeli, którymi warto się zainteresować w przypadku małych mieszkań z pewnością należy D’artagnan. Skrzydło drzwiowe jest tu zbudowane w ogromnej części ze szkła hartowanego przeźroczystego lub satynowego zdobionego ciekawymi wzorami, które rozciąga się na całej ich długości. Również modele Aramis i Asturia dodadzą uroku niewielkim pomieszczeniom. Tu z kolei przeszklenia występują w formie wielkich szklanych prostokątów. - Warto również wykorzystać wspaniałe właściwości lustra – twierdzi Justyna Arendarczyk. – Pozwalają one bowiem na modyfikację wielkości wnętrza. Stwarzają złudzenie, że jest ono znacznie większe niż w rzeczywistości. Jednak trzeba tu uważnie wybierać miejsce, które ma się w nim odbijać. Jeśli jest to mało estetyczny kąt lub część pokoju, gdzie często pojawia się nieporządek – lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Przede wszystkim prostota
Przy urządzaniu małego domostwa najważniejszą zasadą powinna być prostota. Natomiast zbyt duża ilość elementów dekoracyjnych, mieszanie stylów i materiałów może wywołać jedynie poczucie natłoku. - Dlatego najlepiej zdecydować się na jeden określony styl i być konsekwentnym w doborze mebli, tkanin i dodatków – zaznacza J. Arendarczyk. - Żeby uniknąć wrażenia chaosu, warto zadbać o to, aby wnętrze było w miarę jednolite. Małe mieszkanie, dużo miejsca
Istotny jest tu także dobór odpowiednich mebli. W małych pomieszczeniach lepiej unikać tych wolno stojących. Meblościanki warto zastąpić półkami lub zbudować regał z płyt gipsowo-kartonowych, które można pomalować na kolor ścian. To dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie. Dobrze jest też wybrać takie meble, które w razie potrzeby można złożyć. Na pewno lepszym rozwiązaniem od klasycznego łóżka będzie rozkładana sofa, a zamiast wielkiego stołu czy biurka, składany stolik, wykorzystywany zarówno podczas posiłków, jak i pracy w domu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/30.01.2013 11:06
warto przeczytać! ciekawy artykuł!
/01.02.2012 08:44
Cars and houses are expensive and not everybody can buy it. Nevertheless, mortgage loans are invented to help people in such kind of situations.
/31.07.2009 15:51
Bardzo ciekawe rady, muszę przyznać, że o tych drzwiach przesuwanych nie pomyślałam... No i prostota - to fakt, zazwyczaj mamy tendencję do "przeładowania" pomieszczeń... Nic to :D Zapamiętam na przyszłość, bo już niedługo, już niedługo i mnie czeka urządzanie ;)
POKAŻ KOMENTARZE (9)