Lodówka - jak wybrać fot. Fotolia

Lodówka - jak wybrać

Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę kupując nową lodówkę
/ 03.07.2013 08:14
Lodówka - jak wybrać fot. Fotolia
Jeśli mieszkasz sama, wystarczy ci niewielka lodówka o pojemności 120 litrów, na każdą kolejną osobę dodaj 30 litrów. Zbyt duża chłodziarka, gdy stoi pusta, zużywa wiele prądu.

Przed zakupem zwróć przede wszystkim uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Klasa A to już standard. Jeszcze mniej energii (odpowiednio o 20%, 40% czy 60% ) zużywają lodówki o klasie A+, A++ oraz A+++. Niektórzy producenci podają informację o rocznym zużyciu prądu urządzenia. Warto to sprawdzić i przemnożyć przez cenę energii.

Dużo praktyczniejsze są chłodziarki z dwoma agregatami: jednym do lodówki, drugim do zamrażarki. Gdy wyjeżdżasz np. na urlop, wyłączysz tylko górną część, a w dolnej pozostaną zamrożone produkty.

Przy zakupie nowej lodówki często zastanawiasz się, co zrobić ze starą? Sklep ma obowiązek ją przyjąć. Możesz także oddać ją do punktu zbiórki elektroodpadów. Spis znajdziesz w urzędzie gminy.

Na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę?


  1. Funkcja Super Cool. Pozwala obniżyć temperaturę w komorze chłodniczej do +2 st. C na 6 godzin. Dzięki niej szybko schłodzisz świeże produkty.
  2. Powłoka zapiebiegająca powstawaniu odcisków palców. Niektóre modele ze stali szlachetnej są pokryte specjalną powłoką, która zapobiega powstaniu na powierzchni drzwi odcisków palców. To bardzo praktyczne.
  3. Funkcja No Frost. Zapobiega osadzaniu się szronu na widocznych elementach wyposażenia wnętrza oraz na produktach. Wnętrze lodówki jest wentylowane.
  4. Powłoka antybakteryjna. W niektórych modelach wnętrza są pokryte powłoką antybakteryjną, która zawiera jony srebra. Spowalniają one procesy psucia się żywności, zapobiegają rozwojowi pleśni.
  5. Funkcja Super Frost. Dzięki funkcji Super Frost możesz w krótkim czasie zamrozić produkty do temperatury – 32 st. C. Gdy żywność osiągnie pożądaną temperaturę, urządzenie powróci do trybu normalnego. W razie awarii zasilania produkty nie rozmrożą się przez 27 godzin.
  6. Alarm. Informuje o niedomkniętych drzewiach po upływie 2 min. Nie dopuszcza do podniesienia temaeratury wewnątrz lodówki.