Lodówka - jak wybrać fot. Fotolia

Jak wybrać dobrą lodówkę?

Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę kupując nową lodówkę
/ 03.07.2013 08:14
Lodówka - jak wybrać fot. Fotolia
Jeśli mieszkasz sama, wystarczy ci niewielka lodówka o pojemności 120 litrów, na każdą kolejną osobę dodaj 30 litrów. Zbyt duża chłodziarka, gdy stoi pusta, zużywa wiele prądu.

Przed zakupem zwróć przede wszystkim uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Klasa A to już standard. Jeszcze mniej energii (odpowiednio o 20%, 40% czy 60% ) zużywają lodówki o klasie A+, A++ oraz A+++. Niektórzy producenci podają informację o rocznym zużyciu prądu urządzenia. Warto to sprawdzić i przemnożyć przez cenę energii.

Dużo praktyczniejsze są chłodziarki z dwoma agregatami: jednym do lodówki, drugim do zamrażarki. Gdy wyjeżdżasz np. na urlop, wyłączysz tylko górną część, a w dolnej pozostaną zamrożone produkty.

Przy zakupie nowej lodówki często zastanawiasz się, co zrobić ze starą? Sklep ma obowiązek ją przyjąć. Możesz także oddać ją do punktu zbiórki elektroodpadów. Spis znajdziesz w urzędzie gminy.

Na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę?


  1. Funkcja Super Cool. Pozwala obniżyć temperaturę w komorze chłodniczej do +2 st. C na 6 godzin. Dzięki niej szybko schłodzisz świeże produkty.
  2. Powłoka zapiebiegająca powstawaniu odcisków palców. Niektóre modele ze stali szlachetnej są pokryte specjalną powłoką, która zapobiega powstaniu na powierzchni drzwi odcisków palców. To bardzo praktyczne.
  3. Funkcja No Frost. Zapobiega osadzaniu się szronu na widocznych elementach wyposażenia wnętrza oraz na produktach. Wnętrze lodówki jest wentylowane.
  4. Powłoka antybakteryjna. W niektórych modelach wnętrza są pokryte powłoką antybakteryjną, która zawiera jony srebra. Spowalniają one procesy psucia się żywności, zapobiegają rozwojowi pleśni.
  5. Funkcja Super Frost. Dzięki funkcji Super Frost możesz w krótkim czasie zamrozić produkty do temperatury – 32 st. C. Gdy żywność osiągnie pożądaną temperaturę, urządzenie powróci do trybu normalnego. W razie awarii zasilania produkty nie rozmrożą się przez 27 godzin.
  6. Alarm. Informuje o niedomkniętych drzewiach po upływie 2 min. Nie dopuszcza do podniesienia temaeratury wewnątrz lodówki.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/23.04.2014 18:47
Ceny po 20000 zł to nie moja bajka :) Ja chciałabym kupić coś do 1500 zł maksymalnie :) I wierzę, że da się coś solidnego za taką kwotę znaleźć. Jak sądzicie?
/29.08.2013 16:52
chyba autorka tego artykulu nie wgryzla sie dobrze w temat ja chce zmienic lodowke (obecna uzytkuje bezawaryjnie 15 lat) gdyby dobrze sprawdzila to wiedzialaby ze teraz nawet bardzo szanujace sie marki nie maja w lofercie lodowek z dwoma agragatami,recze za swoje slowa szukam takiej lodowki od roku i chociaz nie wiem jakie pieniadze moznaby zaolacic za lodowke (daje slowo nawet sa po 20.000 zl) to nie ma w nich dwoch agregatow to sa lodowki produkowanw na nasz rynek moze produkowane na rynek zachodni to maja ale tego nie wiem, wszystkie sa produkowane w Chinach albo na jakims innym odludziu na wschod byle jak a na zachod moze troche lepiej