pokój dzienny, wystrój, wnętrze fot. Panthermedia

Pokój dzienny - meblowanie, projektowanie, wystrój

Spraw, by stał się przyjazny dla całej rodziny. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń i czego się pozbyć, aby żyło się lepiej.
/ 15.06.2018 16:40
pokój dzienny, wystrój, wnętrze fot. Panthermedia

Dom to miejsce najbardziej osobiste, takie w którym powinniśmy czuć się najlepiej na świecie. Warto zatem wiedzieć, co sprzyja dobremu samopoczuciu, a co mu przeszkadza.

Wyrzuć wykładzinę

To raj dla roztoczy i innych alergenów. Najlepsze są podłogi, które można umyć (chociaż raz w tygodniu). Jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z miękkości pod nogami, kup małe dywaniki, które nadają się do prania.

Kup jasne zasłony

Jesienią ważny jest każdy foton światła! Dlatego zrezygnuj z firanek i zamień je na jasne rolety. Podnoś je już z samego rana, aby jak najwięcej słońca wpadało do środka pokoju. Zmniejszysz ryzyko jesiennej depresji!

Żyrandol włączaj tylko od święta

Ostre górne światło, włączone przez cały długi wieczór, może powodować bóle głowy i znacznie utrudnia zrelaksowanie się po pracy. Dlatego żyrandol włączaj tylko na specjalne okazje (goście), a na co dzień używaj oświetlenia bocznego: kinkietów lub stojących lamp z abażurami.

Zgaś telewizor

Gdy czytasz, rozmawiasz, bawisz się z dziećmi włączony w tle telewizor zaburza koncentrację. Udowodniono, że zabiera co najmniej 20 proc. naszego czasu i uwagi, nawet jeśli program zupełnie nas nie interesuje. Uwaga! Na noc wyłączaj zawsze telewizor przyciskiem na obudowie a nie pilotem (pozostawiony w trybie stand-by zużywa energię elektryczną). Przed dłuższym wyjazdem (np. na urlop), najlepiej w ogóle wyjmij wtyczkę z gniazdka. To dotyczy także innych urządzeń elektrycznych w domu.

Nie zasłaniaj kaloryfera

Zostaw co najmniej pół metra (a najlepiej metr) pustej przestrzeni przed grzejnikiem. Nie stawiaj tam żadnych mebli ani nie wieszaj długich grubych zasłon. Umożliwia to prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Aby je nawilżyć, możesz położyć na kaloryferze niewielki mokry ręcznik lub powiesić na nim ceramiczny pojemnik z wodą (zmieniaj ją co 2 dni, inaczej zaczną rozwijać się w niej bakterie).

Postaw owoce

Najlepiej trzymaj je już umyte blisko miejsca, z którego oglądasz telewizję. To niezawodny sposób, by jeść aż o 100 proc. owoców więcej. Za to chipsy i słodkości schowaj głęboko do szafek.

Świece tylko czasem

Nawet jeśli lubisz romantyczny nastrój, wystarczy, że zapalisz jedną świecę od czasu do czasu. Przy zamkniętych oknach płomień zużywa tlen z powietrza. Uwaga! Świeczki zrobione z wosku mogą wywołać alergię u osób uczulonych na miód.

Przyjazne powietrze

Na skutek oddziaływania pola elektrycznego m.in. telewizorów, sprzętu audiowizualnego, w powietrzu wewnątrz domu spada liczba jonów ujemnych. To może negatywnie wpływać na samopoczucie wielu osób. Dlatego pokoje, w których znajduje się sprzęt elektryczny powinny być wietrzone jak najczęściej i jak najdłużej. Można też kupić specjalne jonizatory powietrza i ustawić je w tych pomieszczeniach.  Urządzenie do domowego użytku kosztuje od 100 zł.