łazienka, wystrój, wnętrze fot. Panthermedia

Łazienka - remont, wystrój, dodatki

Jak sprawić, aby łazienka stała się bardziej przyjaznym i zdrowszym miejscem? Sprawdź!
/ 18.06.2018 14:01
łazienka, wystrój, wnętrze fot. Panthermedia

Sprawdź nasze wskazówki.

Wymień dywanik

W łazience nie powinnaś mieć chodniczków z materiału, bo wilgotnieją i zaczynają pleśnieć. Lepiej wybierz piankową matę z dziurkami, przez które przelatuje woda. Łatwo ją wyczyścić i wysuszyć.

Oczyść kratkę wentylacyjną

Jeśli w łazience nie ma okna, zadbaj o to, by otwór szybu wentylacyjnego nie zarósł kurzem. W zaparowanych pomieszczeniach łatwo o rozwój grzybów i pleśni, a nawet niebezpiecznych bakterii ze szczepu Legionella.

Nie przechowuj apteczki w łazience

Amerykańscy farmaceuci przeprowadzili jakiś czas temu badania, z których wynikło, że łazienka to najgorsze miejsce do przechowywania leków. Ciepło i wilgoć sprawiają, że lekarstwa szybciej tracą swoją wartość. Przenieś je więc w ciemne i suche miejsce (np. do spiżarni). Postaw je na tyle wysoko, aby nie dosięgły do nich dzieci.

Wybierz prostą kabinę prysznicową

Zamierzasz zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej? Wybierz taką z uchylnymi drzwiami. Między przesuwnymi, a ścianką kabiny zbiera się najwięcej pleśni. W dodatku są tam spore niedostępne powierzchnie, których nie da się doczyścić. Gdy jednak wolisz wannę z prysznicem, zamontuj wokół niej plastikową (a nie tekstylną) zasłonkę i czyść ją raz na tydzień.

Nie chowaj wagi

Gdy walczysz z nadwagą lub próbujesz utrzymać szczupłą sylwetkę, trzymaj wagę na widoku. Naukowcy amerykańscy udowodnili, że codzienna kontrola masy ciała pomaga wytrwać w postanowieniu. Waż się raz dziennie, zawsze o tej samej porze, najlepiej po porannej toalecie.

Nie wynoś gazet

Lubisz czytać w "świątyni dumania"? Nie ma w tym nic złego. Ale jeśli już wniesiesz tam gazety, nie zabieraj ich potem do sypialni czy salonu. Zbiera się w nich dużo bakterii, które nieświadomie możesz roznieść po całym domu.

Bezpieczne gniazdka

W łazience powinny być zamontowane kontakty z uziemieniem. Jeśli takich nie ma, postaraj się je jak najszybciej wymienić. Ponadto, zawsze pamiętaj o wyjęciu z gniazdka wtyczki od maszynki do golenia, suszarki, czy prostownicy do włosów. Również pralkę (jeśli trzymasz ją w łazience) bezpieczniej jest odłączać od prądu, gdy nie działa. Czasami w sieci dochodzi do przepięć, a wtedy łatwo o porażenie, a nawet pożar.

Zamykaj klapę...

... zanim spuścisz wodę w sedesie. Pod wpływem wysokiego ciśnienia znajdujące się w muszli bakterie zostają z niej wyrzucone na odległość aż 5 metrów! A to oznacza, że przenoszą się na wszystkie okoliczne przedmioty (m.in. szczoteczki do zębów i ręczniki). Aby zdezynfekować sedes warto przynajmniej raz w tygodniu nalać do niego środek czyszczący i zostawić go na noc.

Wstaw doniczkę

Jeśli masz trochę wolnego miejsca i okno w łazience, ustaw w niej kwiat doniczkowy. Rośliny pobierają z otoczenia dwutlenek węgla, a produkują tlen, co ważne jest szczególnie w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Udowodniono także, że mają zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych gazów i ograniczają ilość drobnoustrojów w powietrzu. Do łazienki wybierz rośliny, które lubią dużą wilgotność (np. bluszcz, cissus, dracena, fikus, paproć, storczyk).

Sprzątaj bezpiecznie

Detergenty, wybielacze i proszki do czyszczenia zawierają różne substancje, które wcale nie są obojętne dla zdrowia. Nigdy nie łącz ze sobą dwóch różnych środków czyszczących. W wyniku ich reakcji mogą powstać trujące opary. Gdy wlewasz do zlewu lub sedesu środek udrażniający rury, wstrzymaj oddech, a potem wyjdź z łazienki. Po kilku minutach spłucz go i wywietrz pomieszczenie.