krzewy ozdobne na późną jesień, śnieguliczka jak ją pielęgnować fot. Fotolia

Krzewy ozdobne na późną jesień - porady

Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Weronika Kwaśniak / 12.11.2014 10:44
krzewy ozdobne na późną jesień, śnieguliczka jak ją pielęgnować fot. Fotolia

Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez krzewów. Zwłaszcza tych, które na jesieni pokrywają się barwnymi owocami. Wyglądają wtedy zjawiskowo i cieszą nasze oczy czasem aż do grudnia! Ożywiają smutne i nieco opustoszałe już rabaty. Wciąż możesz je posadzić. Wystarczy wybrać się do sklepu i wrócić  z sadzonkami. Zobacz więcej na temat krzewów ozdobnych na późną jesień!

4 najpopularniejsze krzewy ozdobne na późną jesień

Które gatunki warto mieć w swoim ogrodzie?
  1. Mahonia. Jej owoce są jadalne i mogą być wykorzystywane do sporządzania smacznych przetworów.
  2. Ognik szkarłatny. Ma owoce niejadalne - żółte, pomarańczowe lub czerwone. Gałązki pięknie wyglądają w wazonie.
  3. Śnieguliczka. Dzieci lubią rozdeptywać jej białe owoce, bo wydają charakterystyczny trzask. Uwaga! Śnieguliczka jest trująca.
  4. Rokitnik. Jego owoce są jadalne i bardzo wartościowe. Zawierają wiele witamin, m.in. C, B, E, F, P oraz karoten.

W jakim miejscu powinny rosnąć krzewy?

Żadna roślina nie będzie zdrowo rosła w niesprzyjających warunkach, dlatego trzeba zapewnić jej odpowiednią glebę oraz wystarczająco jasne stanowisko. Większość krzewów lubi te dobrze nasłonecznione (ognik szkarłatny, pięknotka, rokitnik). Są jednak i takie, które zadowolą się cieniem (np. mahonia, jałowiec, śnieguliczka). Postaraj się więc odpowiednio dopasować je do warunków w twoim ogrodzie.
Drugim ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę jest odczyn podłoża (w sklepie ogrodniczym lub internecie kupisz testery, tzw. pHmetry gleby, które pozwolą ci to oszacować; cena: od 15 zł). Gleby o pH powyżej 7 są zasadowe, a o pH poniżej 7 – kwaśne. Przeważnie podłoże ma odczyn obojętny czyli pomiędzy pH 6, a 7,5 i wiele krzewów świetnie na nich rośnie (np. rokitnik czy śnieguliczka zadowolą się każdym rodzajem). Jednak niektóre rośliny jak np. jałowiec, różanecznik, jarząb pospolity, czy golteria muszą mieć ziemię kwaśną, zaś ligustr czy głóg zdecydowanie wolą ziemię zasadową.

Jaki gatunek wybrać?

Zanim wybierzesz gatunek, sprawdź, jaka jest jego siła wzrostu i ostateczny wymiar. Ogromny krzew w małym ogródku może się stać dużym kłopotem, zaś mały, wolno rosnący, będzie wyglądał mizernie na dużej przestrzeni.
Duże okazy sadź w sporych odstępach, nawet kilkumetrowych. Pamiętaj też, że niektóre rośliny są niezwykle ekspansywne i z łatwością się rozrosną przez silne rozłogi (np. śnieguliczka). Nie ma więc potrzeby sadzenia ich zbyt wielu, bo i tak w przyszłości zdominują najbliższy obszar!
Kolejną ważną cechą, którą warto wziąć pod uwagę jest czas kwitnienia oraz zapach kwiatów. Są takie (np. oliwnik), których woń jest bardzo intensywna, więc może być trudna do zniesienia.
Do małego ogrodu lepiej wybrać rośliny, które długo kwitną lub pięknie owocują. Szczególnie cenne są te, których jagody nadają się na przetwory (rokitnik, dereń, dzika róża). Na dużej powierzchni można posadzić więcej krzewów, o krótszych, ale zachodzących na siebie czy też następujących po sobie okresach kwitnienia. Zawsze należy dać pierwszeństwo gatunkom rodzimym, bo będą odporniejsze i szybciej się zadomowią. Jeśli nie chcesz mieć kłopotów z przycinaniem pędów wybierz takie, które tego zabiegu nie wymagają lub wykonuje się go bardzo rzadko.

Jak prawidłowo zasadzić krzew?

Aby dobrze posadzić krzew, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.
  • Wykop dołek dwukrotnie większy od średnicy bryły korzeniowej.
  • Spulchnij w nim ziemię i wymieszaj z kompostem lub glebą ogrodniczą.
  • Roślinę umieść na takiej samej głębokości, na jakiej wcześniej rosła.
  • Podczas zasypywania, poruszaj lekko krzewem, by ziemia wypełniła przestrzenie między korzeniami.
  • Na koniec wyrównaj podłoże, ugnieć i obficie podlej.
Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Poradnika domowego"

Zobacz też nasze porady: