kabiny prysznicowe z brodzikiem i bez fot. Fotolia

Kabiny prysznicowe z brodzikiem i bez – jaką wybrać

Kabiny prysznicowe ze ściankami z tworzywa odchodzą do lamusa. Teraz większość kabin jest ze szkła, ale to nie znaczy że nie różnią się między sobą. Prawie każda jest inna. Sprawdź!
Barbara Lasota / 08.08.2019 11:26
kabiny prysznicowe z brodzikiem i bez fot. Fotolia

Bywa, że kabina prysznicowa pasuje do łazienki bardziej niż wanna. Zajmuje mniej miejsca -  to bardzo ważne. Poza tym kąpiel pod prysznicem, zwłaszcza chłodnym daje sporo zdrowotnych korzyści. Przy wyborze trzeba się kierować względami estetycznymi, jednak nie można lekceważyć użytkowych. Większość kabin jest przystosowana  do montażu w rogu, ale są i inne. Można mieć nawet taką, która wcale nie przylega do ściany. Bardzo ważny jest sposób otwierania drzwi. Do wyboru są suwane na rolkach i otwierane na zewnątrz. Niektóre kupuje się w komplecie z brodzikiem, inne osobno. Brodzik może być wysoki lub niski. Kabina może też wcale nie mieć brodzika.

Wybieramy kształt kabiny prysznicowej

Najpierw ustal, gdzie usytuujesz kabinę. Jeśli w rogu, to wtedy wybierz model narożny - kwadratowy lub owalny. W bardzo małych łazienkach szczególnie dobrze sprawdzają się owalne. Zyskujemy miejsce, a pomieszczenie nabiera  lekkości. Można też ustawić ją przy jednej ścianie lub w ogóle nie przy ścianie. Choć w ofercie sklepów przeważają kabiny prysznicowe kwadratowe, to bez problemu można kupić też pięciokątną, półokrągłą i ¼ koła, owalną, okrągłą.

Jak wybrać idealny brodzik? O tych zasadach wyboru musisz pamiętać!

Dopasowujemy wymiar kabiny do miejsca i potrzeb

Do bardzo małych łazienek produkuje się kabiny i brodziki 70 x 70 cm. Są one jednak niewygodne, zwłaszcza dla osób tęższych i wysokich. Dobre warunki do kąpieli stwarzają modele kabin 80 x 80 cm. Ale jeśli pozwala na to miejsce, najlepiej wybrać kabinę 90 x 90 cm. Spotyka się także kabiny prysznicowe 80 x 100 cm i 90 x 100 cm. W tych największych jest możliwy wspólny prysznic we dwoje. Najbardziej typowe wysokość to: 175 cm, 180 cm i 185 cm.  Dla osób o średnim wzroście wystarczy ta najniższa.

Panel prysznicowy to doskonała alternatywa dla kabiny z hydromasażem!

Z czego powinna być kabina

Ścianki kabiny prysznicowej mogą być wykonane z polistyrenu (są tańsze – 250 – 300 zł) lub szkła hartowanego. Jednak polistyren odchodzi do lamusa. Obecnie można kupić już kabinę szklaną za 500 – 600 zł. Oczywiście nowe modele, bardziej luksusowe kosztują więcej (powyżej 1000 zł). Ścianki ze szkła hartowanego są dużo trwalsze i lepiej się prezentują. Profile na ogół są chromowane lub aluminiowe, ale bywają też inne, można je dopasować do stylistyki łazienki. Obecnie najnowocześniejsze kabiny prysznicowe mają taką konstrukcję, aby profili metalowych było jak najmniej.  Obydwa rodzaje ścianek mogą być gładkie, przejrzyste, matowe lub we wzór. Jeśli w komplecie z kabiną nie ma brodzika, najlepiej kupić sugerowany przez producenta. Będzie kompatybilny.

Sposób otwierania kabiny prysznicowej

Częstym  rozwiązaniem są drzwi rozsuwane osadzone na rolkach. Jednak takie rozwiązanie sprawia, że umycie wszystkich zakamarków jest uciążliwe. Dużo wygodniejsze są drzwi otwierane na zewnątrz, tzw. skrzydłowe. Łatwiej umyć całą obudowę, a dodatkowo w środku jest więcej miejsca.

Kabiny prysznicowe bez drzwi – hit

Takie modele kabin prysznicowych mają coraz więcej zwolenników. Fachowcy zakwalifikowali je jako typ kabin walk-in. Nie mają ruchomych elementów ani drzwi. To pionowe tafle szkła, odgradzające strefę prysznicową od reszty łazienki. Można je zobaczyć zamontowane na wystawie, np. w Castoramie, Obi czy Leroy Merlin. Ścianki są wyprofilowane tak, by podczas kąpieli woda nie wychodziła poza ich obręb. To oczywiście kabiny prysznicowe bez brodzika. Kąpiąc się, stoimy bezpośrednio na podłodze. Pasują do łazienek minimalistycznych i w stylu skandynawskim. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Informacje jak czyścić kabinę znajdziesz w dziale porad domowych. Niestety nie zawsze ich montaż jest możliwy. Czasem nie pozwala na to konstrukcja odpływu kanalizacji.

Jeśli kabina z brodzikiem to jakim?

Głęboki brodzik z siedziskiem pozwala biorącemu prysznic wygodnie usiąść. Łatwiej też nabrać wody np. do miski czy wiadra – nie obawiamy się, że zalejemy łazienkę. W głębokim brodziku można także wykąpać dziecko jak w wannie i zrobić przepierkę. Niskie brodziki są wygodniejsze – nie ma progu, łatwiej się je myje.

Prysznic bez brodzika - poznaj wady i zalety tego rozwiązania!

Kabina prysznicowa z hydromasażem

Ich ceny wahają się od ok. 1000 zł do ponad 10 000 zł. Niestety, najtańsze kabiny prysznicowe z hydromasażem  raczej się nie sprawdzają. To tylko pozór luksusu. Dobra kabina z hydromasażem, która rzeczywiście będzie dawał zdrowotne korzyści musi kosztować. Możemy kupić kabinę masażowo-parową (hydromasażowo-parową) lub w tradycyjnej kabinie zamontować panel prysznicowy z hydromasażem. W kabinie pierwszego typu 10 minut spędzonych w gorącej parze zadziała jak najlepsza dieta odtruwająca. Taka kąpiel powodując rozluźnienie mięśni. W kabinie parowo-hydromasażowej istnieje możliwość wyboru kąpieli parowej w zakresie od 38-50°C. Są też modele, które dają możliwość leczenia kolorami, mają funkcję odkamieniania generatora pary i system masażu bocznego. Ale takie wynalazki kosztują 15 000 zł i więcej. Jeśli nie zależy ci na kąpieli w gorącej parze ani na koloroterapii, możesz po prostu zamontować w zwykłej kabinie panel z hydromasażem dobrej jakości.