żelazko fot. Adobe Stock

Jakie wybrać żelazko parowe

Dziś większość żelazek wspomaga się parą. Dzięki parze o wiele łatwiej się rozprostowuje i wygładza kołnierze, mankiety, szwy. Para pomaga też lepiej i szybciej prasować przy niskich temperaturach. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka na parę.
Małgorzata Świgoń / 30.04.2018 04:12
żelazko fot. Adobe Stock

1. Sprawdź ile pary wytwarza model żelazka, który zamierzasz kupić. Ta wartość wyrażona jest w gramach na minutę i oznacza ilość pary, jaką urządzenie wytwarza w ciągu minuty (np. 50). Im wyższa wartość, tym mocniejsze uderzenie pary, a tym samym większa skuteczność prasowania.

2. Rozmiar ma znaczenie. Sprawdź, jaką pojemność ma zbiornik na wodę. Im jest większy, tym rzadziej będziesz dolewać do niego wodę i wyprasujesz więcej ubrań za jednym zamachem.

3. Wybierz model z systemem antywapiennym. Dobre żelazko parowe powinno go mieć. System zapobiega powstawaniu kamienia w kanalikach oraz otworach parowych. Przeciwdziała także plamom, które mogą powstać na tkaninach, gdy wraz z parą wydostaje się osad. W zależności od typu żelazka system antywapienny może być wymienny lub wbudowany na stałe.

4. Funkcja samooczyszczania jest wygodna. Sprawia, że z kanalików parowych samoistnie usuwa się kamień. Wystarczy napełnić zbiornik wodą, ustawić maksymalną temperaturę, a z parą wydostają się zanieczyszczenia.

5. Prasowanie w pionie. Warto wybrać żelazko, w którym możliwy jest pionowy wyrzut pary. Wówczas prasowanie odbywa się bez dotykania materiału, nie ma obawy przypalenia czy wybłyszczenia. Przydaje się zwłaszcza do odświeżania wierzchnich okryć, firan czy zasłon.

6. Blokada kapania. To bardzo przydatna funkcja. Zapobiega wydostawaniu się wody na zewnątrz. Woda może kapać, gdy prasujemy w niskiej temperaturze. Dzięki blokadzie płyn nie wycieka i nie powoduje mokrych plam.

7. Regulacja strumienia pary. To wprawdzie nie konieczna, ale przydatna funkcja. Dzięki niej można dobierać siłę strumienia pary do stopnia zagniecenia materiału. W niektórych żelazkach odbywa się to automatycznie w innych ręcznie.