jakie rośliny się nie zmarnują, jakie rośliny trudno zmarnować, jakie rośliny są łatwe w pielęgnacji fot. Fotolia

6 roślin, które trudno zmarnować: idealne dla zapominalskich

Te odmiany naprawdę dużo zniosą! Zobacz, jakie rośliny trudno zmarnować!
Weronika Kwaśniak / 08.01.2017 17:00
jakie rośliny się nie zmarnują, jakie rośliny trudno zmarnować, jakie rośliny są łatwe w pielęgnacji fot. Fotolia

Jesteś typem pracoholiczki, której wiecznie brakuje czasu na domowe obowiązki? A może po prostu nie masz ochoty na pielęgnację roślin doniczkowych, ale chciałabyś mieć w domu jakiekolwiek kwiaty?

Przygotowałam zestawienie dla osób, które do tej pory były w stanie zajmować się tylko kaktusami. Te gatunki są naprawdę bardzo wytrzymałe!

1. Aloes

 

#Aliens and #trolls living amongst the #aloevera

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @preciousdisease

Od stuleci ceniony ze względu na swoje dobroczynne właściwości - przyspiesza proces gojenia, jest więc bezcennym składnikiem produktów medycznych i kosmetycznych. Aloes może stać się przyjacielem osób, które mają tendencje do zapominania o podlewaniu roślin doniczkowych. Jest naprawdę bardzo trwały - to w końcu kuzyn kaktusów!

Aloes znaczy zdrowie

2. Bluszcz

Jeśli chodzi o brak nawodnienia, bluszcz nie jest w stanie przetrwać aż tak długo, jak kaktusy. Ma jednak inną, ogromną zaletę - z łatwością zniesie brak dostępu do dziennego światła. Ten mało wymagający gatunek może być hodowany w pomieszczeniu, które nie ma okna!
Ja polecam ustawienie doniczki z bluszczem w sypialni. Dzięki niemu oddycha się o wiele łatwiej! Pamiętaj jednak, że jego listki mogą być trujące.

Bluszcz - naturalne sposoby na rozluźnienie

3. Dracena

 

• white and green • #green #white #design #ikea #plant #plants #parfum #parfume #adore #dracena #apple #plantslover #design #designer #home

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Christian dell'Aquila 🌙 (@heschris)

Możesz ją podlewać naprawdę rzadko! Pamiętaj jednak, że dracena potrzebuje wtedy dużej ilości wody. To roślina, która ma małe wymagania. Będzie się czuć dobrze niemal w każdym miejscu.

4. Zamiokulkas

 

My plant has new leaf! So happy #plant #leaf #home #green #zamiokulkas #zamioculcas

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Diana (@d_b84)

Poza sympatyczną nazwą, znakiem charakterystycznym zamiokulkasa są też... niewygórowane wymagania. Przetrwa bardzo dużo, a zbyt troskliwa pielęgnacja może mieć wręcz odwrotny efekt. Ta roślina to najlepszy przyjaciel pracoholików i zapominalskich - podlewaj ją rzadko i najlepiej nieregularnie!

5. Zielistka

Możecie ją zauważyć w wielu polskich domach. Nie jest wymagająca ani kapryśna - dobrze znosi każdą temperaturę, można ją hodować nawet przy grzejniku. W okresie letnim powinno się ją obficie podlewać. Pamiętaj jednak, że obficie wcale nie znaczy to samo, co często!

6. Zioła

Hodowanie ziół ma same plusy! Nie dosyć, że zapewniasz sobie ciągłą dostawę świeżych przypraw do kuchni, to dodatkowo mogą pięknie ozdobić twoje mieszkanie. Zioła nie są kłopotliwe w pielęgnacji - owszem, trzeba je podlewać dość często, ale mają przy tym cudowne zdolności do regeneracji. Nawet jeśli mocno zwiędną z powodu braku nawodnienia, odrobina wody błyskawicznie przywróci je do życia!
To idealna opcja dla zabieganych - przywiędłe listki dadzą ci znać, że roślinki nie były od dawna podlewane, ale jednocześnie nie będzie to oznaczało, że zioła nadają się już do wyrzucenia!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.12.2016 18:06
Chcę zwrócić uwagę, że te rośliny, które niby wszystko zniosą też mają swoje wymagania. Można trzymać przy kaloryferze? Tak... może jakoś przeżyje, ale będzie miała zaschnięte końcówki i z pewnością jej to nie posłuży... Co objawi się brzydkim wyglądem, a chyba nikt nie chce mieć marnej rośliny, która nie zdobi. Podlewanie to też ważna sprawa- to, że rośliny przeżyją brak podlewania, nie znaczy, że będą pięknie i zdrowo rosły... A już informacja, że bluszcz można trzymać w pomieszczeniu bez okna to bzdura po prostu- no chyba, że będzie się go doświetlać sztucznie. Wierzcie mi- żadna roślina nie pożyje długo bez dostępu do światła. Jest im ono potrzebne jak powietrze, nie mogą bez niego żyć (choć niektóre znoszą słabe oświetlenie). Bez niego padną na pewno, to tylko kwestia czasu... Czy ktoś zna jakąś roślinę rosnącą w jaskini?