jak zmniejszyć zużycie prądu, jak obniżyć rachunki za prąd fot. Fotolia

Jak zmniejszyć zużycie prądu - porady

Możesz naprawdę sporo zaoszczędzić!
Weronika Kwaśniak / 07.10.2014 06:45
jak zmniejszyć zużycie prądu, jak obniżyć rachunki za prąd fot. Fotolia

Wysokie rachunki za prąd? Da się temu zaradzić! Warto zacząć od metody małych kroków. Najwięcej urządzeń elektrycznych znajduje się w kuchni. Do najbardziej energochłonnych sprzętów kuchennych należy lodówka, ponieważ jest włączona do gniazdka 24 godziny na dobę. Szukając oszczędności na rachunkach, w pierwszej kolejności zastanów się, jak z niej korzystać, aby agregat włączał się rzadziej niż dotąd.

Warto także odrobinę zmienić przyzwyczajenia związane z korzystaniem z czajnika elektrycznego, płyty kuchennej, piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Zobacz, jak zmniejszyć zużycie prądu w kuchni!

Jak ograniczyć zużycie prądu przez lodówkę?

Roczny koszt energii elektrycznej zużywanej przez chłodziarko-zamrażarkę wysokości ok. 180 cm, należącą do klasy A może wynieść nawet 300 zł. Użytkowanie urządzenia tej samej klasy, ale o mniejszej pojemności okaże się oczywiście tańsze, ponieważ chłodzona będzie mniejsza kubatura. Kupując nową lodówkę, optymalnie dobierz pojemność do potrzeb rodziny. Zdecyduj się na klasę A lub A+. Bardziej energooszczędne (A++ i A+++) na razie są zbyt drogie.
W trakcie użytkowania lodówki stosuj się do następujących zasad:
  • Ustaw urządzenie z dala od grzejnika, rur centralnego ogrzewania i kuchenki.
  • Po każdym otwarciu drzwiczek jak najszybciej zamykaj je, aby nie wpuszczać ciepłego powietrza. W szybkim znalezieniu potrzebnych produktów pomoże ci nawyk układania ich zawsze na tej samej półce.
  • Zanim włożysz resztki z obiadu do lodówki, zawsze najpierw je dobrze wystudź.
  • Jeśli zamrażalnik sam się nie odszrania, rozmrażaj go przynajmniej raz na 2 miesiące.
  • Raz w miesiącu czyść z kurzu agregat.

Jak zmniejszyć zużywanie prądu przez czajnik?

Jednorazowe zagotowanie 2 szklanek wody kosztuje ok. 4 gr. Gdy wlejesz pełny czajnik, cena wrzątku wzrośnie do 10 gr. Kwoty są niskie, ale jeśli włączasz czajnik 5 razy dziennie, wówczas zużyty przez niego prąd kosztuje odpowiednio 6 zł lub 15 zł. Dlatego staraj się zawsze gotować tylko tyle wody, ile zużyjesz. Nie zapominaj także od razu wykorzystać wrzątku, aby nie być zmuszoną do ponownego włączenia czajnika. To częsty błąd!

Co robić, aby piekarnik nie zwiększał znacząco poziomu zużycia energii?

Czasu pieczenia raczej nie da się skrócić, ale to nie znaczy, że nie da się i tu oszczędzać! Pamiętaj, że przeciętny piekarnik nagrzewa się do 180 st. C ok. 10 minut. Zużyty w tym czasie prąd kosztuje ok. 20 gr. Gdy planujesz pieczenie dwóch ciast, wstaw je do pieca razem lub (jeśli nie jest to możliwe) drugi placek włóż zaraz po wyjęciu pierwszego. Nie dopuszczaj do wystudzenia piekarnika, aby go znów nie rozgrzewać.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez płytę kuchenną?

Gdy gotujesz na elektrycznej płycie kuchennej, przestrzegaj tych zasad:
  • Zawsze używaj pokrywek. Umożliwiają gotowanie na mniejszym ogniu.
  • Dopasowuj średnicę garnka do pola grzewczego. Nigdy nie stawiaj małego garnka na dużym palniku.
  • Gdy tylko potrawa zacznie wrzeć, zmniejsz ogień, aby gotowanie trwało nadal, ale nie przebiegało burzliwie.
  • Używaj garnków z grubym dnem, które kumulują ciepło.
Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz inne porady: