Oszczędzaj wodę!

Rachunki za wodę przyprawiają cie o zawrót głowy? Podpowiadamy kilka trików, które warto wprowadzić do codziennych czynności, a wszystko wróci do normy. To ucieszy ciebie, twoją kieszeń i środowisko.

Rachunki za wodę przyprawiają cie o zawrót głowy? Podpowiadamy kilka trików, które warto wprowadzić do codziennych czynności, a wszystko wróci do normy. To ucieszy ciebie, twoją kieszeń i środowisko.

10 sposobów na oszczędzanie wody

Dwoisz się i troisz, aby znaleźć źródło upłynniania twojej gotówki, a tym czasem rachunki znów są za duże? Nie wiesz jak skutecznie zaoszczędzić wodę? Nic dziwnego. Jeśli w domu jest jedna osoba - ma większa kontrolę na zużywana wodą, ale jeśli mowa o kilku osobowej rodzinie, sprawa staje się bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Dlatego, aby skrupulatnie i sumiennie oszczędzać wodą, a tym samym nasz portfel, warto zacząć od kilku cennych informacji.

Zasady pełnego portfela:

Podstawowe zasady tycza się oczywiście, czynności codziennych, takich jak mycie zebów, kapieli czy korzytania z toalety. O tych zasadach klepie się praktycznie codziennie, a czas najwyższy zwrocić na  to uwagę. To tak nie wiele, a tak wiele może zmienić. Przy nich, zwykle w pośpiechu, zupełnie nie zwracamy uwagii na ilość wylanej wody.

1. Przy myciu zębów, golenia i pozostałych czynności wykonywanych przy umywalce:

Jako ciekawostka, pozwole sobie przytoczyć pewne statystyki prosto z naszej łazienki: wypływ wody z kranu przy ciśnieniu 0,1 MPa wynosi 0,07 litra na sekundę. A to daje nam ponad 4litry na minutę. Jesli założymy, że mowa o  4-osobowej rodzinie, mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty (przy swobodnym korzystaniu i sytuacji gdzie nikt nie zakręca wody, a po wprowadzeniu oszczędzania zakręcają wszyscy).

W efekcie rachunek będzie prosty: dziennie, taka rodzina oszczędzi prawie 100 litrów wody, miesięcznie prawie 3 m3, a rocznie to ponad 36 m3. A to wszystko dzięki zakręcaniu wody przy myciu zębów.

Bardzo fajnym sposobem na oszczędność, jest również używanie tak zwanych "perlatorów" montowanych na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych. To specjalna nasadka, która miesza wodę z powietrzem. Dzięki temu możemy zyskać nawet do 50 % oszczędności wody, przy odczuwalnie lepszym efekcie myjącym.

2. Prysznic w wannie? A może jednak szybki prysznic?
Dlaczego? Ponieważ to bardziej higieniczne i do tego oszczędniejsze! Przeanalizujmy tę zasadę na tej samej rodzinie.
Wanna - w przypadku relaksujących kąpieli, a co za tym idzie prawie pełnej wanny, daje nam jednorazowo prawie 200 litrów zużytej wody. Jeśli kąpiel fundujemy sobie 3 razy w tygodniu, to daje nam zużycie prawie 2400 litrów wody tygodniowo. Dużo? W skali roku to prawie 125 m3 rocznie! Być może ktoś pomyśli, iż należę do grona materialistów, którzy wszystko przeliczają na pieniądze, ale to najlepszy sposób, aby w jasny sposób przeanalizować nasze wydatki. A po co wylewać pieniądze przez odpływ wanny? Lepiej zaoszczędzić i zapisać się na basen, tam jest jej pod

10 sposobów na oszczędzanie wody

dostatkiem. A to do tego połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Przyjrzyjmy się jak wygląda nasz plan po wdrążeniu planu oszczędzania:
Prysznic: zakładamy, że każdy domownik kąpie się raz dziennie, przez 4 minuty. To orientacyjnie daje nam zużycie 15 litrów/minutę, a więc 60 litrów na kąpiel, czyli 240 litrów dziennie i 86 m3 rocznie. A więc, oszczędność wody wynosi prawie 40 m3 rocznie. Jest różnica. No i oczywiście ma się dużo większą kontrolę na zużywaną wodą przez nasze dzieci. Jeśli sami zaczniemy stosować tę zasadę, jednocześnie przestrzegając dzieci i tłumacząc -"dlaczego" to z pewnością, rachunki się przyjemnie zmniejszą.

3. Toaleta:
Jeśli nasze rachunki są za duże w stosunku do zużywania, warto sprawdzić, czy mamy szczelną spłuczkę. Dalej odniosę się do konkretów i moich "ulubionych" liczb. W zależności od stopnia nieszczelności naszej spłuczki, może z niej dziennie wyciekać nawet 50 litrów wody. Tą samą zasadę warto stosować również do kranów i prysznica. Jeśli założymy, że w mieszkaniu jest nieszczelna spłuczka i jeden nieszczelny kran, mamy stratę 80 litrów dziennie (przynajmniej 1 dodatkowy prysznic) i prawie 30 m3 rocznie. To też sporo.

Dodatkowo możemy również używać spłuczek z funkcją stop oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3/6 litrów. Jeżeli nasza spłuczka nie posiada takiego mechanizmu, możemy ją spokojnie dokupić lub wymienić całą spłuczkę. Nie jest to duży koszt.

Poza kluczowymi oszczędnościami warto również zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Nie wylewaj wody, jeśli możesz jej użyć np. do podlewania kwiatów, ogrodu czy do sprzątania.
  • Unikaj mycia naczyń pod bieżącą wodą. Napełnij jedną komorę zlewu (lub miskę) wodą z płynem. Spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody. Zmywarkę nastawiaj dopiero, gdy jest pełna.
  • Do początkowego mycia samochodu używaj wody z wiadra, a nie z węża.

Liczy się każda zaoszczędzona kropla. Dla nas i dla środowiska.

Fot. Depositphotos

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
warto spróbować ! :)