9 kroków do oszczędnego ciepła - czyli jak oszczędzać na ogrzewaniu, nie marznąc!

Kiedy sezon grzewczy się rozpoczyna, właściciele domów i mieszkań z obawą spoglądają na liczniki ciepła. Nic dziwnego - na przestrzeni ostatnich 10 lat koszty ogrzewania stale rosną. Podpowiadamy jak skutecznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Gdy temperatura za oknem zbliża się niebezpiecznie do zera, z szafy wyciągamy coraz cieplejsze swetry i rękawiczki. To również czas na załączenie ogrzewania - które niestety, z roku na rok jest coraz droższe. 

Na szczęście istnieje kilka zupełnie prostych, a jednocześnie bardzo skutecznych sposobów na to, aby rachunki za dogrzewanie pomieszczeń zimą nie były koszmarnie wysokie. Poznaj je! 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 9 złotych rad!

Od tych czynników zależy, czy w domu będzie ciepło, a rachunek nie zwali z nóg! Co zrobić? 

1. Docieplenie budynku - pierwszy krok

Myśląc o oszczędzaniu na ogrzewaniu trzeba pamiętać, że nasze rachunki zależą przede wszystkim od zapotrzebowania budynku na ciepło, np. od jego wieku, stanu i wielkości okien, liczby ścian zewnętrznych itd. Te czynniki mają wpływ na to, w jakim tempie i w jakiej ilości ciepło „ucieka” na zewnątrz.

W Polsce przeważająca ilość mieszań powstała w latach 1961-1980. Budynki te nawet po dociepleniu nie są tak energooszczędne, jak budowanie według najnowszych standardów. Mimo to termomodernizacja budynku to podstawa - pozwala zaoszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania.

Duże znaczenie dla gospodarki ciepłem mają okna. Średnio przyjmuje się, że tracimy przez nie od 15 do 25% ciepła. Wpływ na wielkość strat ciepła ma zarówno szczelność okien, jak i ich powierzchnia. Każdy, kto ma lub miał stare okna wie, jak bardzo może wiać przez nieszczelności.

Dlatego uszczelnienie okien lub wymiana ich na nowoczesne, a tym samym bardziej szczelne, to zasadny wydatek. Straty ciepła ograniczy także zamontowanie okiennic i zewnętrznych rolet zamykanych na noc, a także zasłanianie okien po zmroku, zwłaszcza w zimie.

Warto pamiętać, że stopień przeszklenia pomieszczenia (czyli stosunek powierzchni okien do powierzchni ścian) znacząco wpływa na zapotrzebowanie na ciepło. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu z dużym przeszklonym wyjściem na taras musimy zaprojektować ogrzewanie o większej mocy niż dla takiego samego pomieszczenia z jednym dwuskrzydłowym oknem.

2. Nowoczesna instalacja i sprawne urządzenia grzewcze

Kolejne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy termomodernizacji, to system ogrzewania i wentylacja. Usprawnienie obu tych systemów pomoże nam w „walce” o ciepło w domu.

Nowoczesne kotły, ekologiczne źródła ciepła, wydajna instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła oraz nowoczesne grzejniki – to klucz do sukcesu. Pamiętać należy także o regularnych przeglądach instalacji.

Zadbać trzeba nie tylko o kocioł ale i o grzejniki, tak aby były w pełni sprawne i odpowietrzone. Starajmy się utrzymywać całość instalacji w optymalnym trybie pracy, coroczny przegląd przed sezonem grzewczym powinien być naszym stałym nawykiem.

Ogrzewanie gazowe - co musisz o nim wiedzieć?

3. Rodzaj grzejników i ich rozmieszczenie

Niezależnie od źródła ciepła, grzejniki są ostatnim ogniwem w domowym systemie grzewczym. To one oddają ciepło bezpośrednio do pomieszczeń w naszych domach, a ich usytuowanie i użytkowanie w istotny sposób wpływa na comiesięczne rachunki.

Jeśli w mieszkaniu pracuje jeszcze stary typ grzejników, w pierwszej kolejności trzeba zainwestować w ich wymianę, np. na nowoczesne energooszczędne grzejniki płytowe. Grzejniki starego typu mają większą pojemność wodną, co oznacza, że w instalacji krąży o wiele więcej wody, którą trzeba ogrzać, a to kosztuje.

Należy montować grzejniki o odpowiedniej bezwładności cieplnej z możliwością zastosowania zaworów termostatycznych (grzejnik o odpowiedniej bezwładności cieplnej szybciej „reaguje” na zmiany: to znaczy, że urządzenie szybciej stygnie, gdy przepływ ciepłej wody przez grzejnik jest ograniczony i szybciej się nagrzewa, gdy pracuje z pełną mocą).

Dla oszczędności ciepła ważne jest usytuowanie grzejnika w pomieszczeniu. Kierujemy się tu główną zasadą, że najlepiej sprawdza się on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i przeszklenia (okna, balkony). Pamiętajmy przy tym, że umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc aż o 10%. Urządzenie powinno więc zawsze znajdować się pod oknem.

Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy duże okna czy przeszklone ściany (np. z drzwiami na taras), pomyślmy o zastosowaniu grzejników niskich lub umieszczonych w podłodze.

Centralne ogrzewanie bez tajemnic! Co musisz wiedzieć?

4. Unikanie zasłaniania i zabudowywania grzejników

Niezależnie od modelu grzejnik montujemy tak, aby nic się z nim nie stykało – na przykład nigdy nie zastawiajmy go meblami i nie przykrywajmy dekoracyjnymi osłonami!

Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą być przyczyną nawet 20% strat ciepła. Odkryte grzejniki w normalnych warunkach stanowią gwarancję, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód, a grzejnik osiąga moc grzewczą zaplanowaną przez projektanta instalacji.

5. Ogrzewanie podłogowe - to się opłaca!

Komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji to powody, dla których ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularnym rozwiązaniem w polskich domach. Niższe rachunki za ogrzewanie w pełni rekompensują nieco wyższy jednorazowy koszt instalacji tego rozwiązania.

Ciepła podłoga (na przykład Purmo) podnosi komfort cieplny na tyle, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2ºC, a to pozwoli na znaczne oszczędności energii.

Szacuje się, że w przypadku utrzymywania temperatury 18ºC zamiast 20ºC, ta oszczędność wynosi około 12%. Ważnym argumentem na rzecz ogrzewania podłogowego jest niska temperatura pracy instalacji. Nie powinna ona przekraczać 55ºC, może więc być z powodzeniem zasilana ciepłem uzyskanym z nowoczesnych rozwiązań dodatkowo oszczędzających energię: wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych czy pomp ciepła

6. Termostaty - mała inwestycja, wiele korzyści

Oszczędny grzejnik bezwzględnie powinien być wyposażony w termostat. Tymczasem według danych GUS nie ma ich w ponad połowie gospodarstw domowych!

Najbardziej popularne są zawory termostatyczne montowane na grzejnikach (37% gospodarstw domowych). Termostaty centralnie regulujące temperaturę w mieszaniu występują w 5,8% gospodarstw, a indywidualne sterowanie dla każdego pomieszczenia występuje jedynie 2,9% gospodarstw domowych. Szkoda, bo bez termostatu przepływ ciepłej wody przez grzejnik jest stały, a tym samym zużycie ciepła i nasze rachunki nie zmienią się.

Nawet gdy w pomieszczeniu jest za gorąco – grzejniki nadal grzeją. Sterowanie przepływem wody za pomocą termostatów, pomaga oszczędzić ciepło i w rezultacie mniej za nie płacić. Przy tym umożliwia utrzymanie stale komfortowej temperatury. Dzięki termostatowi nastawiamy odpowiadającą nam temperaturę np. 21ºC.

Ogrzewanie elektryczne - opłacalne, czy nie?

Jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy tę wartość, to automatycznie następuje ograniczenie przepływu ciepłej wody przez grzejnik. W efekcie utrzymujemy pożądaną temperaturę, a grzejnik nie pracuje stale z tą samą mocą – a więc oszczędzamy.

7. Optymalna temperatura w pomieszczeniach - komfort i oszczędność

Wykorzystuj możliwości regulacji temperatury w ciągu doby i dostosuj ten cykl do trybu życia oraz wymagań użytkowników. W pomieszczeniach użytkowych optymalna temperatura to 20-21 °C. Nie ogrzewajmy mieszkania powyżej tego poziomu, bowiem gdy na zewnątrz temperatura oscyluje wokół zera, a w mieszkaniu są 23 °C, tracimy o 15 proc. więcej ciepła niż przy 20 °C.

Wykorzystajmy system termostatów i ograniczajmy ogrzewanie w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach oraz w czasie, gdy domownicy w pokojach nie przebywają. Ustawiajmy dobowe cykle grzania, które najlepiej odpowiadają trybowi życia domowników.

Nie dopuszczajmy jednocześnie do zbyt dużego wychłodzenia mieszkania. Ponowne jego ogrzanie trwa długo i zużywa duży nakład energii. Utrzymujmy w mieszkaniu w miarę stałą temperaturę.

8. Wietrzenie - tak, ale szybko i krótko!

Jeśli mamy termostat, czyli urządzenie sterujące przepływem ciepłej wody w grzejniku, pamiętajmy o „zakręceniu” grzejników zanim zaczniemy wietrzyć – jeśli tego nie zrobimy, a pomieszczenie oziębi się po otwarciu okien - termostat nasili pracę grzejnika, żeby utrzymać nastawioną temperaturę. Wietrzmy krótko, ale intensywnie.

9. Wentylacja i wilgoć w mieszkaniu

Starajmy się nie dopuszczać do ulatniania się wilgoci do mieszkania. Zadbajmy o sprawny system wentylacji. Gotujmy zawsze pod przykryciem, ograniczmy długie kąpiele i nadmierne parowanie wody.

Żrodło: Roman Strzelczyk,kierownik działu technicznego Retting Heating
Purmo

Zobacz także:
Kominek w domu - co warto o nim wiedzieć? 
Zapowietrzony grzejnik? Poradzisz sobie z tym samodzielnie!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
Ogrzewanie podłogowe to jest genialna sprawa. Mam i nie wymieniłabym na żadne inne :D Żeby nie wydawać tyle na ogrzewanie, zdecydowałam się z mężem na system inteligentnego domu, bo w ten sposób możemy "sterować" też ogrzewaniem. Genialna sprawa. U nas mamy system F&Home (fhome.pl), chociaż znajomi twierdzili, że chińskie też dobre. Ja tam wolę system polskiej firmy z gwarancją i wsparciem technika. Do tego bez żadnych opłat co jakiś czas mamy aktualizowane całe orpogramowanie.
/rok temu
Jeżeli ktoś ma swój dom, to ja polecam system inteligentny dom od F&Home. Koszt ogrzewania jest znacznie, znacznie niższy. Co prawda producent twierdzi, że zaoszczędzić można nawet 30%, ale dla mnie jest jeszcze za wcześnie na takie kalkulacje. Widzę jednak już teraz, że zużycie energii jest niższe niż bez tego systemu.
/rok temu
Masz Nano?? Do grilla jest ok?
POKAŻ KOMENTARZE (4)