Jak zadbać o psa w sylwestra - 3 rady fot. Fotolia

Jak zadbać o psa w sylwestra - 4 rady

Sprawdź, jak zaoszczędzić swojemu pupilowi stresu w sylwestrową noc. Są na to skuteczne sposoby.
Małgorzata Świgoń / 30.12.2016 13:37
Jak zadbać o psa w sylwestra - 3 rady fot. Fotolia

Większość psów i kotów nie lubi głośnej muzyki i bardzo boi się wystrzałów. Ich słuch jest przecież znacznie wrażliwszy od ludzkiego, więc duży hałas sprawia im wręcz fizyczny ból. Zdarzają się nawet przypadki, że zwierzaki tej nocy dostają zawału serca. Dźwięki fajerwerków kojarzą im się ze strzelaniną... Postaraj się choć odrobinę je zagłuszyć. Jak jeszcze można uchronić zwierzę przed stresem w Sylwestra?

1. Nie zostawiaj zwierzaka samego w domu

Jeśli to możliwe zostań ze swoim pupilem, bo samotność potęguje jego strach. Pozwól mu schować się tam, gdzie czuje się najbezpieczniej (często jest to łazienka, miejsce pod łóżkiem, itp.). Zamknij szczelnie okna, opuść rolety lub żaluzje. Włącz radio lub telewizor, by choć trochę zagłuszyć dźwięki, które przerażają zwierzaka.

Jak czuwać nad psem, gdy przychodzą goście?

2. Otwórz psu drzwi do łazienki

Nie mówimy tu tylko i wyłącznie o łazience, ale zwykle w blokach to własnie to pomieszczenie jest najlepiej wygłuszone. Innym rozwiązaniem jest ułożenie posłania psa np. pod stołem. Chodzi o to, by psiak nie widział rozbłysku fajerwerków i był w stosunkowo ciasnym pomieszczeniu. To daje mu poczucie bezpieczeństwa.

3. Spacer tylko na smyczy

Wyjdź odpowiednio wcześniej na spacer, gdy jest jeszcze względnie spokojnie. W żadnym wypadku nie spuszczaj psa ze smyczy! Nieoczekiwany wybuch może sprowokować go do ucieczki. Postaraj się zmęczyć zwierzaka spacerem. Po powrocie do domu zaśnie i nie będzie tak przeżywać.

4. Czasem potrzebna tabletka

Jeśli zwierzę jest bardzo bojaźliwe, skontaktuj się wcześniej z lekarzem weterynarii i poproś o leki. Warto je podać tym najwrażliwszym czworonogom.