POLECAMY

Ratunku mokre! 5 sposobów jak wysuszyć mokre rzeczy

Mokre buty, przesiąknięta od deszczu torebka, zalany telefon – jak je wysuszyć, by nie zniszczyć i osiągnąć pożądany efekt? Skorzystaj z naszych rad.
/ 10 miesięcy temu
Ratunku mokre! 5 sposobów jak wysuszyć mokre rzeczy fot. Fotolia

1.  Mokre obuwie. Powinno schnąć w przewiewnym miejscu, powoli,  z dala od źródeł ciepła, najlepiej w pozycji wiszącej. Do środka dobrze jest włożyć zmiętą bibułę lub gazetę, która świetnie chłonie wilgoć. Po wysuszeniu warto umieścić w butach prawidła. Jeśli ich nie masz, zrób z papieru: złóż kilka warstw gazet po przekątnej, tak by powstał trójkąt.

2. Zalany telefon. Szybko wyjmij z urządzenia baterie (jeśli są wymienne), kartę SIM i wszystkie karty pamięci. Usuń nadmiar wody ściereczką, która nie pyli i nie pozostawia włókien. Dokładnie wysusz wszystkie części. Możesz użyć suszarki. Warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalny zestaw do osuszania urządzeń elektronicznych. W jego skład wchodzi torebka z saszetką absorbującą wilgoć. Wystarczy włożyć do niej mokre urządzenie i pozostawić na 8 godzin.

3. Poduszka z pierza. Najszybciej wysuszysz ją w elektrycznej suszarce. Włóż do niej  piłkę tenisową, która podczas suszenia będzie rozbijać mokre pierze. Jeśli nie masz suszarki, poduszkę przypnij do linki za rogi, by cała zwieszała się w dół (bez przerzucania przez sznurek). Powietrze będzie miało wówczas do niej dostęp ze wszystkich stron. Od czasu do czasu dobrze ją odpinać i strzepywać. Można też suszyć poduszkę na płasko układając na stojącej suszarce. Warto pamiętać, że pierze schnie bardzo powoli, więc miejsce, w którym je suszymy powinno być suche i ciepłe.

4. Pranie. Szybciej wyschnie, gdy odpowiednio rozwiesisz wszystkie rzeczy. Najpierw roztrzep je starannie, by nadać właściwy kształt. Wieszaj, zachowując odstępy, wówczas będzie dobra cyrkulacja powietrza. Gdy zabraknie ci na sznurku miejsca na drobne części garderoby (np. skarpetki czy chusteczki), przypnij je do wieszaka, a wieszak zawieś na sznurku. Jeśli jest już sezon grzewczy i kaloryfery są ciepłe, warto użyć suszarki zawieszanej na grzejnikach.

 

5. Zamszowa torebka. Wyjmij wszystko ze środka. Wypełnij torebkę zgniecionymi papierami (mogą być gazety). Powieś z dala od źródeł ciepła. Gdy wyschnie, przetrzyj zamsz gumową szczoteczką lub bardzo drobnym papierem ściernym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)