Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. II

Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. II

Ekologiczne środki do szorowania i dezynfekcji warto zastosować w swoim domu. Ich wyrób nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz pracy.
/ 18.08.2010 18:13
Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz. II

Na fugi

Łagodny środek do szorowania możesz uzyskać mieszając sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Środek ten bardzo dobrze nadaje się do szorowania powierzchni plastikowych oraz do fug miedzy płytkami (możesz użyć w tym celu również starej szczoteczki do zębów). Uzyskaną pastę nakładaj na brudną powierzchnię i szoruj ściereczką.

Środek do szorowania na bazie boraksu, octu i wody

Przygotowując ten środek wymieszaj ze sobą 1 łyżeczkę boraksu, 2 łyżki octu oraz 500 ml gorącej wody. Gotowy środek możesz przelać do butelki ze spryskiwaczem.Środek do szorowania z sody oczyszczonej i nadtlenoboranu srebra
Zmieszaj ½ szklanki sody oczyszczonej z 3 łyżkami nadtlenoboranu srebra.

Za pomocą mokrej gąbki nanoś preparat na zabrudzone miejsce a po ok. 10 – 15 minutach spłucz czyszczone miejsce ciepłą wodą.

Środek dezynfekujący z wybielacza, wody oraz proszku do prania

Środek ten ma wielorakie zastosowanie, m.in. do mycia marmuru, plastiku, lodówek, mebelków dziecięcych, czy płytek ceramicznych. Aby go wykonać weź 185 ml wybielacza, 1 łyżkę proszku do prania i 1,5 l ciepłej wody. Składniki dobrze wymieszaj.

Środek nakładaj na brudną powierzchnię zostaw na 5 minut i przemyj ciepłą wodą (nie wycieraj, powierzchnia powinna wyschnąć sama).

Środek dezynfekujący z boraksu (1 łyżka), octu (2 łyżki), mydła w płynie (60 ml) oraz gorącej wody (500 ml)

Środek ten ma podobne zastosowanie jak poprzedni. Można nakładać go za pomocą spryskiwacza.

Polecamy: Jak wykonać ekologiczne środki czyszczące cz.I

Środek dezynfekujący wykonany z wybielacza i wody

Środek ten wykonasz mieszając ze sobą 185 ml wybielacza i 1,5 l wody. Po nałożeniu preparatu na zabrudzoną powierzchnię zostaw go na 5 minut. Po tym czasie spłucz czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia. 

Czytaj także: Jak dbać o blaty kuchenne

Bardzo dobrze możesz tym środkiem umyć szczotki i grzebienie, tyko nie zapomnij o obfitym spłukaniu ich wodą.