aranżacja ze świeczkami fot. Fotolia

Jak wydłużyć czas palenia się świec - sprawdzone porady

Jak wydłużyć czas palenia się świec? Sądzimy, że zawsze robiłaś to nieprawidłowo!
Weronika Kwaśniak / 27.01.2017 05:59
aranżacja ze świeczkami fot. Fotolia

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak zazwyczaj bywa ze świecami - prędko się wypalają i trzeba zaopatrywać się w nowe. To uciążliwe zwłaszcza wtedy, gdy lubujesz się w świeczkach renomowanych firm, które kosztują nawet ponad 100 zł. Oczywiście, może czas ich palenia jest znacznie dłuższy niż tanich tealightów, ale mimo wszystko pewnie wolałabyś rzadziej ponosić wydatki związane z zakupem nowych świec. Nasze triki działają zarówno w przypadku niedrogich świeczek, jak i tych bardziej kosztownych. Wszystkie mogą palić się jeszcze dłużej!

Przekonaj się sama, jak kilka prostych zabiegów może wydłużyć czas palenia się świec. Czy znałaś je wcześniej?

1. Podetnij knot

Zanim zaczniesz używać świeczki, przytnij knot w taki sposób, aby miał 4-6 mm długości. Możesz użyć nożyczek lub cążek do paznokci. Dlaczego? Przycięty knot = bardziej regularny, ładniejszy płomień. Skutek? Równo wypalony wosk, a więc wydłużenie czasu spalania świecy.

2. Dbaj o to, by powierzchnia wosku była równa

Czy zwracałaś kiedykolwiek uwagę na ten maleńki detal? Wosk topi się bardzo różnie. Czasem regularnie, tak że powierzchnia świecy po jej zgaszeniu pozostaje płaska. A czasem nierówno - w środku powstaje mały tunel, który potem stopniowo się pogłębia.

Przy brzegach świecy zostaje wtedy niewypalony wosk, a wnętrze jest wytopione niemal do samego "dna". Po pewnym czasie świeczki nie da się już nawet zapalić, a na bokach jest przecież dużo woskowych pozostałości, które spokojnie mogłyby się jeszcze spalać.

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się ciepłym światłem i pięknym aromatem, dbaj o to aby świeczka wypalała się regularnie - gaś ją wtedy, gdy powierzchnia będzie równiutka i płaska. Czasem wymaga to cierpliwości. Nie zapalaj świecy, gdy masz niewiele czasu. Parę krótkich, kilkunastominutowych "seansów" sprawi, że częściowo wypalony wosk utworzy na środku właśnie wspomniany tunel. Pozwól świeczce wypalać się równo!

3. Wybieraj świece o kilku knotach

Kilka knotów = większa powierzchnia "grzewcza", a co za tym idzie, równiejsze wypalanie wosku. Ogromna świeczka, która ma więcej niż jeden knot, na pewno zachowa regularną powierzchnię, więc będziesz dłużej cieszyć się jej światłem!

Nie kupuj wielkich świec, które mają tylko maleńki knot. Nie da rady on ogrzać równomiernie całego wosku, więc na środku na pewno powstanie tunel, a brzegi pozostaną niewypalone...

4. Trzymaj płomień z dala od przeciągów

Nie chodzi tylko o to, że świeca może wtedy zgasnąć. Jeśli płomień znajduje się blisko przeciągu, klimatyzacji lub wentylacji, będzie płonął niespokojnie i mało regularnie. A to również wpływa na pozostawanie na brzegach niewypalonego wosku i krótszy żywot świeczki...

Tagi: świece