Jak wyczyścić piekarnik? Te sposoby sprawią, że będzie lśnił czystością!

Piekarnik to często i mocno eksploatowany element wyposażenia kuchni. O plamy i przypalone resztki potraw nietrudno. Podpowiadamy sposoby na czyszczenie piekarnika, dzięki którym zawsze utrzymasz go w czystości!
Joanna Szczepaniak / 26.08.2015 10:07
Jak wyczyścić piekarnik? fot. Fotolia

Tylko niektóre piekarniki czyszczą się same. Wciskamy przycisk z funkcją „piroliza”, urządzenie blokuje swoje drzwi, szybko nagrzewa się do temperatury 500 st. C i spala na popiół wszystkie znajdujące się w nim zanieczyszczenia. My jedynie wymiatamy popiół i przecieramy ścianki. Jednak większość modeli niestety wymaga systematycznego szorowania. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wyczyścić piekarnik?

Gałki

Najłatwiej utrzymać w czystości te chowane (wciskane). Czyść je starą szczotką do zębów namoczoną w nierozcieńczonym płynie do naczyń. Gałek nie zdejmuj.

Ścianki i ruszty

Świeże przypalenia przetrzyj wodą z octem lub sodą i rozgrzej piekarnik do 160 st. C. Gdy ostygnie przetrzyj wilgotną szmatką. Stary brud spryskaj pianką do grilla.

Jak wyczyścić piekarnik bez użycia detergentów? 

Drzwiczki

Nie myj ich środkami czyszczącymi, bo porysujesz szkło. Używaj gąbki, octu, sody lub płynu do naczyń. Poleruj ściereczką spryskaną octem – nie będzie smug.

Zawiasy

Tylko przecieraj je wilgotną szmatką. Moczone mogą zacząć skrzypieć. Nie stawiaj na otwartych drzwiczkach ciężkich przedmiotów, aby nie uszkodzić zawiasów.

Czym kierować się przy wyborze piekarnika, by wybrać najlepszy?

Dno piekarnika

Gdy mocno przykleiły się do niego przypalone resztki potraw, nie zeskrobuj ich nożem. Posyp cienką warstwą sody, skrop wodą i zostaw na dwie godziny.

Wentylator

Raz w miesiącu przetrzyj wodą z octem lub sodą (2 łyżki na litr). Jeśli dotąd tego nie robiłaś i jest na nim zapieczony brud, zastosuj piankę do grilla.

Najważniejsza jest regularność. Im częściej będziesz myć piekarnik, tym mniej szorowania będziesz mieć przy kolejnym sprzątaniu!

Więcej ciekawych porad:

3 szybkie sposoby na wyszorowanie piekarnika
13 nowoczesnych piekarników

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/04.12.2016 16:06
Przeprowadziłam się do swojego faceta i jego współlokatora. Piekarnik masakra totalna. Wszelkie próby pozbycia się tego co się tam nagromadziło zakończyły się fiaskiem. Wypróbowałam wszystkie metody, które znalazłam na forach ale efekt był znikomy. Zdesperowana wyłożyłam dno piekarnika folią aluminiową (nie będzie w oczy tak razić, a i dymić się mniej też zaczęło). To było ponad tydzień temu. Piekarnik był kilka razy używany, wiec postanowiłam utytłaną folię wymienić, a pod folią co? Biało.. Wszystko się wypaliło i obróciło w popiół. Dno piekarnika wygląda jak nowe. :D
/29.07.2016 14:35
Super sprawdza się środek RS20. Można go kupić od firmy Rooto System. Nie trzeba szorować, tłuszcz i przypalenia odchodzą bardzo łatwo. Działa rewelacyjnie na rozgrzanym piekarniku.
/11.03.2016 13:09
Takimi sposobami to szorowanie piekarnika zajmuje godziny zmarnowanego czasu!!! Cillit bang najlepszy na wszystko! Kupilam dom i piekarnik lata nie byl myty. Użyłam go, doczekałam pol godz i wszystko pięknie samo zeszło! WARTO KUPIC! Ja nim wszystko myje.
POKAŻ KOMENTARZE (10)