Jak wyczyścić piekarnik i cieszyć się jego blaskiem? [VIDEO]

Aby skutecznie wyczyścić piekarnik z przypalonych resztek i zaschniętego tłuszczu, użyj octu albo sody oczyszczonej. Brudny piekarnik możesz wyczyścić też za pomocą pary.
Wioletta Górecka / 16.07.2018 09:30

Codzienne użytkowanie kuchni sprawia, że trudno utrzymać ją w czystości. Smażenie i pieczenie, a także krojenie, nalewanie, przesypywanie i inne czynności związane z potrawami powodują plamy i zabrudzenia, które nieraz ciężko jest usunąć, jeśli zaschną. Jednym z największych przekleństw jest dla wielu z nas czyszczenie piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnik?

Nawet, jeśli potrawy w piekarniku przyrządzasz w foremkach czy naczyniu żaroodpornym, przy każdym użyciu plamy czy okruszki na jego ścianach są nieuniknione.

Nie będziesz musiała czyścić piekarnika specjalnymi środkami, jeśli umyjesz go od razu po użyciu, kiedy wszelkie zabrudzenia są jeszcze świeże.

Jeśli jednak nie jesteś w tym systematyczna, znamy kilka trików, dzięki którym wyczyścisz piekarnik bez szorowania!

Oto sprawdzone sposoby:

  • Jeśli przypalenie jest świeże, pomoże roztwór wody z octem i rozgrzanie piekarnika do temperatury około 160 stopni Celsjusza na kilka minut. Po ostygnięciu wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką. Nieprzyjemny zapach octu powinien zniknąć po kilku minutach.
  • Zapieczone, stare przypalenia posyp obficie sodą, zwilż wodą i pozostaw na 2 godziny. Następnie zmyj! 
  • Jeśli to nie pomogło, przygotuj z sody pastę. Wymieszaj ją z gorącą wodą - 1/2 szklanki sody na 1/2 szklanki wrzątku. Dodaj odrobinę soli. Pastą szoruj zabrudzenia, pozostaw na kilka godzin, a następnie spłucz.
  • Działanie sody oczyszczonej świetnie wspomoże również płyn do mycia naczyń. Najpierw posyp wnętrze piekarnika sodą, a po kilku godzinach zmyj ją, używając płynu. To podwójna moc w walce z tłustymi zaciekami!
  • Zastosuj sok z cytryny. Włącz w rozgrzanym do 200 stopni C piekarniku termoobieg i wstaw do środka żaroodporne naczynie, wypełnione sokiem z cytryny (najlepiej w ilości około 250 ml). Pozostaw urządzenie włączone na kilkanaście minut.
  • Do wyczyszczenia uporczywych, trudnych do usunięcia zabrudzeń, warto użyć również pianki do grilla.
  • Czyszczenie piekarnika parą to chyba najprostszy sposób, który nie wymaga specjalnych środków. Po prostu wlej do naczynia żaroodpornego wodę i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni C. Po kilku minutach ścianki piekarnika przetrzyj wilgotną szmatką.

Zobacz także: 
26 trików, dzięki którym szybko posprzątasz mieszkanie
5 narzędzi, które każda pani domu powinna mieć
5 banalnych sposobów na to, by w domu lśniło czystością