czyszczenie komputera fot. Fotolia

Jak wyczyścić komputer - laptop, komputer stacjonarny, klawiaturę, ekran

Nie odkładaj czyszczenia komputera. Bywa, że brud staje się przyczyną złego działania sprzętu. A poza tym staje się siedliskiem bakterii.
Barbara Lasota / 29.07.2017 03:33
czyszczenie komputera fot. Fotolia

Komputer stacjonarny i laptop, jak każdy domowy sprzęt, wymagają czyszczenia. Nawet częściej niż inne urządzenia, jeśli używasz ich codziennie, a siedząc przed monitorem zdarza ci się jeść czy pić kawę. Brud na komputerze to głównie kurz, okruchy, plamy po napojach, ślady po tłustych palcach. W bardzo dokładnym wyczyszczeniu pomaga sprężone powietrze i specjalistyczna pianka antystatyczna. Ale mając w domu tylko miękką ściereczkę nie pozostawiającą pyłków, spirytus salicylowy i patyczki do uszu, też można przynajmniej odświeżyć komputer.

Jak wyczyścić laptopa

  • Wyłącz laptopa i wyjmij wtyczkę z gniazdka. Odłącz wszystkie akcesoria akcesoria, jeśli coś było do niego podłączone.
  • Wyczyść klawiaturę. Aby dobrze wyczyścić klawiaturę w laptopie, odwróć otwartego laptopa do góry nogami i potrząsaj nim, uważając, aby nie upuścić. Pozbędziesz się okruchów. Potem wydmuchaj pozostały kurz i brud, za pomocą puszki sprężonego powietrza. Pamiętaj, że puszkę trzeba trzymać w pozycji pionowej. Nie należy jej pochylać. Dlatego podstawę laptopa podczas czyszczenia sprężonym powietrzem staraj się podtrzymywać ręką tak, aby była w pionie.
  • Wyczyść ekran (matrycę). Najlepiej byłoby zrobić to za pomocą specjalnego płynu (lub pianki antystatycznej) do czyszczenia monitorów. Nie spryskuje się środkiem czyszczącym monitora, lecz skrapia nim ściereczkę nie zostawiającą kłaczków (są specjalne ściereczki do monitorów, ale można się bez nich obejść) i starannie wyciera nią matrycę (ekran). Można także zastosować domowy sposób i zastąpić piankę alkoholem, choćby spirytusem salicylowym. Spryskiwanie ekranu bezpośrednio płynem może sprawić, że wilgoć dostanie się przez szczeliny pod obudowę i dojdzie do uszkodzenia laptopa.
  • Wyczyść obudowę. Aby nie mnożyć detergentów, można wyczyścić obudowę laptopa z kurzu i brudu tym samym środkiem, co ekran. Użycie ściereczki zwilżonej wodą nie przyniesie dobrego efektu, bo woda nie rozpuści tłustego brudu. Porty USB przedmuchaj sprężonym powietrzem.

Czyszczenie laptopa w serwisie

Jak wyczyścić laptopa z zewnątrz już wiesz. A w środku? Warto to robić raz w roku. Jednak lepiej zlecić to specjaliście z serwisu komputerowego. Czyszczenie laptopa w środku wymaga bowiem rozkręcania obudowy i demontażu niektórych elementów wewnętrznych, które niewprawna ręka może uszkodzić. Sprawdziliśmy, ile kosztuje czyszczenie laptopa w serwisie. Ceny wahają się od 50 do 140 zł, ale rzadko przekraczają 100 zł. Serwisant nie tylko usuwa zabrudzenia, ale przy okazji wymienia pastę termoprzewodzącą. Po takim czyszczeniu komputer mniej się przegrzewa, szybciej pracuje, nie zawiesza się, a wentylator pracuje ciszej. Obrazowo można to porównać do żelazka bez kamienia, które zaczyna błyskawicznie się nagrzewać i prasować.

Czyszczenie komputera stacjonarnego

Klawiaturę komputera stacjonarnego, obudowę i ekran czyści się bardzo podobnie jak te elementy w laptopie. Polecane są te same środki: sprężone powietrze w puszce, pianka do czyszczenia ekranów i obudowy lub spirytus salicylowy i dobra ściereczka, np. z mikrofibry, która nie pyli i dobrze czyści wszelkie powierzchnie.
Omówienia wymaga tylko czyszczenie samego komputera. Oczywiście pierwszy krok to odłączenie od sieci. Następnie trzeba otworzyć komputer, najlepiej zdejmując oba boki obudowy. W ten sposób, mając otwarte wnętrze można je ostrożnie odkurzyć odkurzaczem, nastawiając go na najniższą moc ssania. Ale serwisanci bardziej polecają stosowanie sprężonego powietrza. Puszkę trzyma się pionowo, cały czas dnem w dół. Pryskamy wszędzie, gdzie widać kurz. Zbite jego kłębki usuwamy dłonią lub miękkim pędzelkiem z włosiem naturalnym.
Nie dmuchamy sprężonym powietrzem na łopatki wentylatorów. Zdejmujemy znajdujące się tam filtry, by dostać się do zanieczyszczeń.  

Jak wyczyścić mysz komputera

Mysz komputerową czyści się również pianką antystatyczną do monitora i obudowy. Jej szczeliny można wyczyścić za pomocą wykałaczki lub patyczka do uszu. Aby gładko przesuwała się po powierzchni biurka czy podkładki, nie można zapomnieć o jej spodniej stronie, gdzie są ślizgacze, czasami oblepione tłustym brudem. Czyści się je tym samym środkiem, co wierzch, uważając, aby nie uszkodzić. Niektóre panie domu radzą też, by raz w tygodniu przecierać mysz ściereczką zwilżoną rozcieńczonym octem, który rozpuszcza tłuszcz i brud.