Jak wybrać pralkę? fot. Fotolia

Jak wybrać pralkę - rady pani domu

Jeśli przymierzasz się do kupna pralki, czeka cię trudne zdanie. Producenci oferują ponad kilkaset modeli! Skorzystaj więc z naszej pomocy.
/ 27.05.2013 14:54
Jak wybrać pralkę? fot. Fotolia
Typowa pralka ma wymiary 85 x 60 x 60 cm i jest ładowana od frontu. Jeśli masz małą łazienkę, rozważ kupno tzw. połówki o wymiarach 85 x 40 x 60. Mieści się w niej całkiem sporo prania (ok. 5 kg), a sprzęt zajmuje znacznie mniej miejsca. Bardzo przydatną funkcją jest opóźniony start. Pralka włączy się, gdy jesteś w pracy. Po powrocie rozwiesisz uprane ubrania. Jeśli pierzesz wieczorem, zwróć uwagę na poziom hałasu urządzenia (zwykle 36–77 dB) i wybierz najcichsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę?

Programy


Warto mieć program prania ręcznego (do wełny i delikatnych pralek). Wygodne jest też odświeżanie parą. Jeśli w domu są alergicy, przyda się cykl dodatkowego płukania.

Klasa suszenia


Czyli sprawność wirowania (od A do G). Im jest wyższa, tym pralka lepiej odwirowuje odzież. Ubrania krócej schną.

Pojemność


W typowej pralce mieści się 6–8 kg prania, ale są też modele, do których można załadować nawet 12 kg. Oszczędniejsze – bo za jednym razem piorą więcej odzieży, a zużywają tyle samo wody i energii.

Panel sterowania


Coraz więcej pralek wyposażonych jest w panel elektroniczny. Wystarczy wybrać rodzaj tkaniny oraz stopień zabrudzenia, a urządzenie samo dobierze właściwą temperaturę, najlepszy program, czas prania. Ale prostsze, manualne panele mają tę wielką zaletę, że rzadziej się psują.

Filtr


Zbiera zanieczyszczenia: guziki, monety lub inne przedmioty pozostawione w kieszeniach ubrań. Sprawdź, czy łatwo się do niego dostać.

Klasa efektywności energetycznej


Im wyższa (np. AA, A+++), tym mniej energii zużywa pralka. Ważna jest też klasa prania (od A do G), która określa skuteczność prania. Najwyższa ma symbol A.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)