Czytnik e-booków fot. Fotolia

Jak wybrać czytnik e-book - rady pani domu

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując to niewielkie i funkcjonalne urządzenie, jakim jest czytnik e-booków.
/ 24.02.2014 14:20
Czytnik e-booków fot. Fotolia
Niewielkie urządzenie, jakim jest czytnik, może pomieścić kilka tysięcy książek. Bez trudu zastąpi całą bibliotekę, która zajmuje mnóstwo miejsca w twoim domu. Zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Może i ty do nich dołączysz?

Czytnik książek elektronicznych ma wiele zalet


Jest lekki, poręczny, a przede wszystkim zapewnia w każdej chwili i dowolnym miejscu dostęp do kilku tysięcy zapisanych w nim elektronicznych wersji książek, tzw. e-booków. Zwykle są one nieco tańsze od papierowych (ok. 15–25 proc.). Jeśli więc dużo czytasz, możesz zaoszczędzić trochę grosza. Skąd wziąć e-booki? Dziś każda internetowa księgarnia ma je w swojej ofercie. Po zakupie wystarczy ściągnąć je na dysk komputera, a następnie wgrać (za pomocą kabla USB) do czytnika. Wiele modeli ma już możliwość łączenia się z internetem (posiada modem 3G)– wtedy jest to jeszcze prostsze. Ściąga się książkę bezpośrednio na urządzenie. Taki czytnik ma jeszcze inne zalety, np. daje możliwość korzystania z internetowej wypożyczalni. Za niewielką opłatą masz przez tydzień lub miesiąc zagwarantowany dostęp on-line do wybranej pozycji.

Ważne parametry – koniecznie zwróć na nie uwagę!


Niezwykle istotną kwestią jest format, w jakim został zapisany e-book (EPUB, PDF, ADE, PDB, PRC). Zanim kupisz książkę, sprawdź, czy twój czytnik go obsługuje. Wszystkie urządzenia czytają format PDF, z innymi może być kłopot. Da się jednak temu zaradzić. Trzeba zainstalować specjalny program, który przekonwertuje tekst do potrzebnego formatu. Program ściągniesz bezpłatnie z internetu (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: program do konwertowania tekstów). Przed zakupem sprawdź też, czy czytnik ma funkcję „reflow”, która pomaga dzielić tekst na strony.

Jaki model urządzenia najlepiej wybrać?


W Polsce największą popularnością cieszą się czytniki Kindle (zwane kundelkami). Mają one kilka wersji, które różnią się funkcjami i ceną (od 600 do powyżej 1000 zł). Użytkownicy chwalą je za czytelny wyświetlacz (papier elektroniczny), szybkość działania, poręczny kształt. Coraz chętniej kupowane są też nieco tańsze urządzenia, np. firmy Cybook Odyssey (ok. 600 zł), Onyx Booxi62 Espresso (ok. 650 zł), Pocketbook 622 Touch (ok. 500 zł), Lark Freebook 7.0 (ok. 339 zł).

Ekran e-booka


Najlepszy jest e-ink, czyli tzw. elektroniczny papier. Różni się od tradycyjnego ekranu LCD m.in. tym, że nie emituje światła, przez co bardzo przypomina zwykły papier (pobiera energię tylko podczas zmiany strony). Nie męczy wzroku, tak jak świecące ekrany, jest czytelny także w świetle słonecznym.

Wielkość i przyciski e-booka


Warto wziąć czytnik do ręki i sprawdzić, czy jest poręczny. Będziesz z niego korzystać przez wiele godzin. Ważne, aby przyciski przewijające strony łatwo się wciskały i znajdowały w wygodnym miejscu. Lepsze są klawisze tradycyjne, bo trudno je przypadkowo uruchomić.

Bateria e-booka


Im większa jej pojemność (zwykle 950–2500 mAh) – tym urządzenie będzie dłużej pracować. Czytniki z elektronicznym papierem zużywają bardzo mało energii. W pełni naładowany akumulator wystarcza więc na kilka tygodni. Czas jego pracy skraca korzystanie z Wi-Fi.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)