Jak utrzymać porządek w domu?

Utrzymanie porządku w mieszkaniu dla wielu to nie lada wyzwanie. Sprawa jest o tyle trudna, że porządki zajmują nam zwykle mnóstwo czasu, a bałagan robi się w oka mgnieniu. Podpowiadamy kilka cennych wskazówek, które mają za zadanie pomóc nam utrzymać czyste mieszkanie na dłużej!
/ 25.09.2013 07:53

Utrzymanie porządku w mieszkaniu dla wielu to nie lada wyzwanie. Sprawa jest o tyle trudna, że porządki zajmują nam zwykle mnóstwo czasu, a bałagan robi się w oka mgnieniu. Podpowiadamy kilka cennych wskazówek, które mają za zadanie pomóc nam utrzymać czyste mieszkanie na dłużej!

Jak nauczyć się porządku w domu?

Fot. Depositphotos

Twoje mieszkanie - twoją wizytówą! To domena z którą warto się zaprzyjaźnić, ponieważ od niej zaczniemy. Wszyscy wiemy jak trudno utrzymać nienaganny porządek, szczególnie jeśli mamy dużą rodzinę, a wiec dzieci i zwierzaki, które posiadają wręcz nieposkromiony talent do tworzenia bałaganu.

Aby jednak ułatwić sobie codzienne, drobne porządki warto wprowadzić do swojego życia kilka prostych zmian, dzięki nim nauczysz się żyć wygodnie, czysto i dzięki kilku prostym ruchom zyskasz więcej czasu dla siebie i swojej rodziny:

  • Wprowadź w mieszkaniu porządkowe zasady - ustal z mężem oraz dziećmi, gdzie zostawiacie wierzchnie ubrania, najlepiej dla każdego domownika zarezerwuj im swój własny wieszak i miejsce w szafie, dzięki temu unikniesz porozrzucanych kurtek czy butów. Co sezon rób generalny przegląd i wymieniaj garderobę.
  • Zagospodaruj szafę - szczególnie ważna będzie ta znajdująca się w przedpokoju, lub ta z której korzystacie najczęściej. Warto zainwestować w szafkę na buty, to nie tylko kwestia estetyczna , ale również higieniczna. Dodatkowo pozwoli wam utrzymać obuwie w czystości i unikniecie zbędnego porozrzucania ich po przedpokoju czy mieszkaniu.
  • Niezmiernie ważne jest również zagospodarowanie kuchni - dobrze ulokowane wyposażenie kuchenne będzie nieocenionym sposobem na ułatwienie sobie codziennych posiłków. Dodatkowo, przynajmniej raz w miesiącu koniecznie rób przegląd szafek i selekcjonuj to z czego sporadycznie korzystasz na rzecz tego co codziennie potrzebujesz mieć pod ręką. Staraj się, aby każde sypkie produkty były odpowiednio zamknięte oraz by ich wyszukanie zajęło ci jak najmniej czasu.
  • Jeśli posiadasz zwierzęta np. psa lub kota- znajdź w przedpokoju miejsce na psie lub kocie akcesoria, a więc nie tylko smycz, kaganiec czy zabawki, ale również szczotkę do czesania czy szmatkę, która z pewnością będzie nieoceniona przy jesiennych spacerach po deszczu. Koniecznie zainwestuj również w rolkę do czyszczenia sierści.
  • Zrób listę domowych obowiązków i podziel je wśród domowników - każdy powinien na miarę swoich mozliwości i czasu posiadać konkretne zadanie do wykonania, dzięki temu wspólnie utrzymacie zadowalający porządek bez większego wysiłku. Najważniejsze jest systematyczne wykonywanie swoich obowiązków. Dzieci doskonale sprawią się przy odkurzaniu, zapakowaniu zmywaki czy wynoszeniu śmieci, szczególnie, że te czynności warto robić codziennie.