Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?

Z pewnością każdy stara się, by w jego łazience królował ład, porządek i higieniczna czystość. Ale co jeśli mimo wielu starań pojawi się w niej niechciana pleśń? Podpowiadamy jak szybko i skutecznie się jej pozbyć.

Z pewnością każdy stara się, by w jego łazience królował ład, porządek i higieniczna czystość. Ale co jeśli mimo wielu starań pojawi się w niej niechciana pleśń? Podpowiadamy jak szybko i skutecznie się jej pozbyć.

Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?

Pleśń w łazience wcale nie oznacza, że jej właściciel nie dba a o jej czystość. Niestety, mimo higienicznej czystości, pleśń może pojawić się w każdej łazience. Jej zielono-czarny nalot i mało przyjemny zapach (szczególnie pod prysznicem czy wannie) skutecznie uprzykrza życie. Mogłoby się wydawać, że wystarczy usunąć przebarwione fragmenty fug i uzupełnić ubytki. Jeśli to nie wyparło naszej pleśni, w ostateczności decydujemy się na całościową wymianę fugi, z nadzieją że to wystarczy. Niestety, mimo usunięcia głównego źródła, problem lubi wracać. Rozczarowanie przyjdzie za kilka miesięcy, gdy nieestetyczny nalot powróci. Dlatego jeśli nie chcemy, aby nasze starania poszły na marne, a łazienka nie doprowadzała do szewskiej pasji, warto dobrze przyjrzeć się problemowi.

Przyczyny:

  • Głównej przyczyny pleśni należy doszukiwać się w mikroklimacie łazienki, który wyjątkowo

    Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?

    sprzyja rozwojowi pleśni i innych grzybów. Aby raz na zawsze pozbyć się problemu należy zlikwidować nie tylko skutki, ale również przyczyny. Te, zwykle zaczynają się już podczas urządzania łazienki, aż do źle działającej wentylacji.
  • Od tych nieestetycznych nalotów najłatwiej będzie się uwolnić dzięki utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w łazience. Gdy wilgoć jest za duża, grzyby mają idealne warunki do rozmnażania - wilgotno i ciepło. Warto zacząć od wentylacji, ponieważ jak już zaznaczyłam, brak przepływu powietrza to główna przyczyna pleśni. W łazience z wentylacją grawitacyjną warto pomyśleć o montażu systemu z wymuszonym obiegiem powietrza. Można również zastosować wywietrzniki okienne, bądź kratkę higrosterowaną w drzwiach. Jeśli drzwi nie są wyposażone w otwory wentylacyjne lub zostały one zasłonięte jest to prawdopodobna przyczyna powstawania pleśni.
  • Kolejny problem może tkwić również w niefachowym położeniu glazury oraz armatury w łazience. Nieprawidłowo dobrane zaprawy klejowe, fugi oraz silikony uszczelniające, a do tego nieumiejętnie mocowane umywalki, wanny i brodziki oraz nieprawidłowe wyprofilowanie spoin i narożników sprawiają, że przy wszystkich zakamarkach gromadzi się woda. To w konsekwencji powoduje trwałe zawilgocenie ścian oraz posadzek, co sprzyja rozwojowi pleśni.
  • Tak więc, nie właściwe ukształtowanie spoin są najczęstszą przyczyną pojawienia się nalotu. Praktycznie, woda zamiast spływać do wanny lub brodzika, zatrzymuje się we wgłębieniach. Z czasem wypłukuje zawarte w silikonie sanitarnym środki grzybobójcze, a długotrwałe utrzymywanie się wilgoci ułatwia rozwój pleśni. Niedbałe wypełnienie spoin to kolejny powód rozwoju zarodników pleśni. Powierzchnie, na których ma być zaaplikowany silikon, muszą być wcześniej dokładnie oczyszczone, osuszone i odtłuszczone. W przeciwnym razie wilgoć wniknie pod wypełnienie i utrzymując się w nieszczelnościach stworzy idealne warunki do rozwoju niehigienicznego nalotu.

Jak się jej pozbyć?

Jak usunąć pleśń na fugach w łazience?

Fugi, które pokryły się spleśniałym nalotem dobrze jest dokładnie usunąć. Lżejszą formą, jest ich zdrapanie z zewnętrznej części i zaaplikowanie preparatów grzybobójczych, które odświeżymy nową warstwą. Jednak to może okazać się mało efektywne. Istnieje ryzyko, iż w częściach starej fugi zostaną zarodniki grzybów, które szybko przeistoczą się ponownie w pleśń. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dokładnie je usunąć za pomocą specjalnych rylec.
Puste i oczyszczone spoiny musimy dokładnie, co najmniej dwukrotnie, pokryć preparatem grzybobójczym. To pozwoli odkazić zainfekowane miejsca. Zwróćmy uwagę, by środek grzybobójczy dokładnie wyschnął. Miejsce po starych spoinach dla pełnej trwałości należy zagruntować preparatem redukującym chłonność podłoża, co gwarantuje prawidłowe związanie nowej fugi. Po wyschnięciu gruntu w szczeliny można wciskać nowe spoiny. Praca jest monotonna, jednak jeśli chcemy skutecznie zlikwidować problem, należy się przyłożyć.

Fot. westcoastflooring, eHowhome, Alwin-bathware    

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)