Jak usunąć czarny nalot z fug łazienkowych? fot. Fotolia

Jak usunąć czarny nalot z fug łazienkowych - rady pani domu

Pozbądź się grzyba ze swojej łazienki.
/ 26.07.2013 12:36
Jak usunąć czarny nalot z fug łazienkowych? fot. Fotolia

Czarnym nalotem pojawiającym się na fugach oraz silikonie między płytkami w łazience jest grzyb. Jego obecność jest efektem zbyt dużej wilgoci panującej w danym pomieszczeniu. Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach i jak nie dopuścić, aby ponownie powstał?

Poznaj 4 sposoby na usunięcie czarnego nalotu z fug łazienkowych:

1. Systematyczne wietrzenie


Grzyb powstaje w temperaturze pokojowej. Wysoka wilgotność powietrza dodatkowo sprzyja jego rozmnażaniu. Dlatego w pierwszej kolejności należy zredukować występowanie tych dwóch czynników. Najszybciej zrobimy to poprzez regularne wietrzenie  łazienki. Zwiększona cyrkulacja powietrza pozwoli na pozbycie się większości zarodników i zmniejszy ryzyko powstawania pleśni.

2. Remont łazienki


Niestety w wielu przypadkach zdarza się, że powodem powstawania pleśni na fugach czy silikonie w łazience jest źle zamontowany brodzić czy niepoprawnie ułożone płytki. Z powodu nieumiejętnie przeprowadzonego remontu łazienki w wielu jej miejscach móże zbierać się woda, a co za tym idzie, zwiększać się wiglotność powietrza tego pomieszczenia.

3. Usunięcie fug


Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się grzyba z łazienki jest usunięcie całego materiału tworzącego fugi. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko ponownego pojawienia się pleśni. Co ważne, przed założeniem między płytki nowego wypełniacza, warto zastosować preparat grzybobójczy, który zniszczy resztę znajdujących się w szczelinach zarodników.

4. Zabezpieczenie silikonem


Każdą szczelinę znajdującą się w łazience i stwarzającą zagrożenie zbierania się w niej wody powinniśmy szczelnie zalepić silikonem. Pozwoli to nam na zabezpieczenie tych miejsc przed wilgocią.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/18.10.2014 10:55
Mam do wymalowania pokoj to poradze sobie zburze Dom i postawie nowy pozdro:-)
/17.01.2014 12:10
no właśnie, też mi porada. nie po to szukam sposobu na domycie tego czarnego nalotu żeby od razu chcieć fugi skrobać. na pewno jest na to sposób i tańszy i mniej uciążliwy tylko jeszcze go nie znalazlam a pisanie że trzeba skrobać fugi to takie pisanie ...na odczepnego.
/26.07.2013 12:38
Czarny nalot z fug łazienkowych usunąłem wymieniając fugi na nowe.
POKAŻ KOMENTARZE (1)