Jak ustrzec się przed domową alergią?

Nie tylko sprawne, prawidłowo działające przewody wentylacyjne i odpowietrzone kaloryfery są koniecznymi zabiegami w okresie jesieni. Wilgoć szczególnie o tej porze roku daje o sobie znać, a wraz z nią bardziej rozmnażają się roztocza i namnażają zarodki pleśni. Jak sobie z nimi radzić?
/ 09.10.2012 08:57

Nie tylko sprawne, prawidłowo działające przewody wentylacyjne i odpowietrzone kaloryfery są koniecznymi zabiegami w okresie jesieni. Wilgoć szczególnie o tej porze roku daje o sobie znać, a wraz z nią bardziej rozmnażają się roztocza i namnażają zarodki pleśni. Jak sobie z nimi radzić?

Jak ustrzec się przed domową alegią?

Fot. ehow.com

1. Niweluj źródła wilgoci
Sprawnie działająca wentylacja, wietrzenie, minimalizowanie pary i unikanie wilgoci – w doniczkach i akwariach to podstawowe zasady prowadzenia domu alergika. Uprawa roślin doniczkowych to wylęgarnia roztoczy; szczególnie szybko pleśń rozwija się w uprawach na ziemio torfowej, kompostowej i z dodatkiem kory drzew, dlatego astmatykom i alergikom zaleca się hodowle roślin na żwirze, gdzie sprawdzają się kaktusy i im podobne rośliny, ewentualnie hydro-uprawy (bez gleby), które zwiększają poziom wilgoci w pomieszczeniu, co sprzyja nadprodukcji roztoczy, ale z drugiej strony eliminuje zagrożenia, związane z pleśniami w ziemi uprawowej. Warto pamiętać, że kurz na powierzchniach liści bywa silniejszym alergenem niż reakcja na samą roślinę (jej pylenie czy sok z łodyg).
Warto dbać o utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w mieszkaniu – nadmiernie wysuszone ogrzewaniem sezonowym powietrze jest również szkodliwe dla błony śluzowej nosa, naszej skóry i spojówek. Oczyszczacze powietrza mają dziś często funkcję jonizatorów, nawilżaczy, pochłaniają pyłki i kurz. Jedne działają na zasadzie generatora jonów, automatycznie przełączając się między trybami oczyszczania i emisji jonów, zależnie od ilości zanieczyszczeń wykrytych w powietrzu przez czujnik.

2. Stosuj zdrowe środki grzybo – i pleśniobójcze

Jak ustrzec się przed domową alegią?

Choć na rynku jest sporo specyfików (w formie płynów i aerozoli), umiejących rozprawić się z pleśnią i grzybem w łazience, zdecydowana większość z nich to silne detergenty, nasilające problemy alergiczne (nieżyt nosa i oczu, astmę alergiczną) lub wręcz wywołujące je. Warto więc sięgać po te specyfiki, które są bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych dzieci, a do tego naprawdę skuteczne. Warto zaopatrzyć się w ekologiczny oczyszczacz powietrza i pochłaniacz wilgoci, usuwa zapachy, wilgoć, hamuje rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Sprawdza się w domu, biurze, samochodzie, domku na działce. Alergik musi zwracać uwagę na naturalne pochodzenie takich specyfików – dlatego technologia specjalnie przetworzonej skały wulkanicznej, która pochłania jak gąbka cząsteczki zapachów i zatrzymuje je w cienkich kanalikach i porach jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jedna łyżka tak przetworzonej skały ma tak wiele porów, że ich powierzchnia mogłaby pokryć swoją wielkością boisko do piłki nożnej. Saszetka ze skałą pochłania cząsteczki zapachów w sposób szybko zauważalny - jednak działa w pełni po kilku dniach od otwarcia.
                                                                                                                                                    Fot. health.howstuffworks.com
3. Wilgoć w murze
Jej przyczyną jest często wchłanianie wody przez beton komórkowy, która zalega wewnątrz ściany, z przyczyn zewnętrznych (deszcze, pęknięta rynna), ale i z zapraw czy tynków oraz wewnętrznych - z pomieszczeń, gdzie długotrwałe jest wysoka wilgotność powietrza (m.in. w nowych domach, gdzie wysychają wylewki podłogowe, ściany działowe czy strop), które muszą wysychać w okresie jesiennym, gdy mamy wysoką wilgoć na zewnątrz i jest to bardzo utrudnione.
Duże trudności mamy w sytuacji nazbyt szczelnych okien plastikowych, ale i w starych murach, gdzie grzyb nie był przez lata usuwany i rozwija się pod warstwami tapet. Jednak także w nowych budynkach może wystąpić podobny problem - gdy niedostatecznie wysuszymy ściany przed sezonem grzewczym lub zablokujemy ich wysychanie m.in. przez klejowe spoiwa, a do tego zastosowaliśmy tynk o niskiej przepuszczalności pary (np. akrylowy), co doprowadza do utraty ciepłochronności i skraplania się pary wodnej, tworząc smugi. Wówczas nieodzowne stają się osuszacze, intensywne ogrzewanie i wentylacja domu, co dopiero po dłuższym czasie daje wyraźne efekty.

Jak ustrzec się przed domową alegią?

4. Zdrowe powietrze w mieszkaniu
Nie mamy świadomości, jak niezdrowym powietrzem oddychamy w czasie rozpoczęcia sezonu grzewczego - podrażniając układ oddechowy, nasilając objawy astmatyczne, ale także nieżyty alergiczne. Początek sezonu grzewczego w blokach przynosi spadek wilgotności we wnętrzach, co jednak nie łagodzi objawów alergii, wręcz przeciwnie. Populacja roztoczy spada, ale nagromadzone wcześniej ich odchody zawierające alergeny, utrzymują się jeszcze przez długi czas - pomimo braku roztoczy ich odchody dalej wywołują reakcje alergiczne.
Im niższy jest poziom wilgotności tym cząstki kurzu i odchody roztoczy łatwiej i dłużej unoszą się w powietrzu (są lżejsze) i silniej podrażniają nasz układ oddechowy. W trakcie zimy nie giną, pozostają w wilgotnych łazienkach czy zakamarkach kuchni, w doniczkach – częściej podlewanych w okresie grzewczym, w przewodach wentylacyjnych i przy podłodze, gdzie ponownie mogą się namnażać. Można temu przeciwdziałać stosując w łazience i kuchni środki grzybobójcze (których bogaty wybór mamy w Sklepie Alergika – alergia.med.pl), zaś w pokojach spryskując ich siedliska (meble tapicerowane, zasłony, wykładziny, materace) bezpiecznymi dla zdrowia naturalnymi aerozolami roztoczobójczymi.                                                         Fot. Depositphotos
Pamiętajmy, że przez okres jesienno-zimowy gromadzi się w mieszkaniu nowy naskórek, w którym roztocza będą się rozmnażać bardzo intensywnie. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o praniu zasłon czy poszewek na poduszki ozdobne i narzuty z użyciem płynów roztoczobójczych, dodawanych na końcu prania. Niektóre mają w składzie np. hormony stawonogów, zabójcze dla roztoczy, inne - kompozycję żywych kultur probiotycznych bakterii. Na ogół jedno spryskanie tapicerki i materiałów w pokoju (150-200 ml) wystarcza na 6 miesięcy.

5. Urządzenia przeciwroztoczowe
Poza aerozolami i płynami do prania oraz – oczywiście – stosowaniem odkurzacza z filtrem – walkę z roztoczami można podjąć korzystając z urządzenia przeciwroztoczowego, które także zapobiega objawom alergii - emitując ultradźwięki  o wysokiej częstotliwości, które zaburzają cykl rozrodczy roztoczy, ich cykl żywieniowy i neutralizują alergeny białkowe.