jak ustawić pralkę, gdzie ustawić pralkę, pomysł na ustawienie pralki fot. Fotolia

Jak ustawić pralkę - porady

Spraw, by przestała być nieustawnym sprzętem!
Weronika Kwaśniak / 13.08.2015 07:00
jak ustawić pralkę, gdzie ustawić pralkę, pomysł na ustawienie pralki fot. Fotolia

Jeśli uważasz, że w twojej łazience pralka jest zawalidrogą, psuje wygląd tego pomieszczenia lub utrudnia korzystanie z umywalki, pomyśl gdzie ją przesunąć. Jak ustawić pralkę?

  • Odsuń od wanny. Pralka, nawet idealnie wypoziomowana, czasem wpada w wibracje, np. gdy odzież źle ułoży się w bębnie. Dlatego nie dosuwaj jej do samej wanny, aby nie uszkodzić obudowy. Poza tym, zostawiając odstęp (kilkanaście centymetrów), ułatwisz utrzymanie higieny przy wannie.
  • Potrzebne gniazdko i podejścia wodociągowe. Upewnij się, czy ich montaż w nowym miejscu nie będzie się wiązał ze skuwaniem glazury. To spora rewolucja.
Zobacz 3 nasze pomysły na ustawienie pralki!

3 pomysły na to, jak ustawić pralkę

  1. Zdarza się tak, że kąt między drzwiami, a toaletą jest wystarczający na pralkę. Aby otwierane drzwi nie uderzały w urządzenie, radzimy wybrać model płytszy od klasycznego, czyli o głębokości 35-40 cm. Jeśli miejsce na to pozwala, między sedesem a pralką można wybudować ściankę działową z płyty kartonowo-gipsowej, tworząc kącik do prania i osłaniając równocześnie sedes. Miejsce nad pralką nie powinno się marnować. Można tam powiesić zrobioną na wymiar szafkę lub zamontować kilka półek.
  2. Jeśli w łazience jest wnęka lub tylko uskok ściany o głębokości większej niż pralka, wówczas możemy zbudować w tym pomieszczeniu szafę wnękową. Będzie ona idealnym miejscem dla pralki. Dobrze, jeśli obok maszyny zmieści się również kosz na brudną bieliznę. Nad pralką powinny być solidne półki na zapas detergentów do prania i sprzątania. Szafa wnękowa może mieć drzwi przesuwne, ale sprawdzi się też roleta podnoszone do góry, drzwi żaluzjowe, a nawet zwykła zasłonka.
  3. Coraz częściej w łazienkach montuje się umywalki na blacie lub wbudowuje w blat. Jeśli masz właśnie taką i jest możliwość przedłużenia blatu o co najmniej 50 cm, możesz obok umywalki postawić pralkę szerokości 40 cm lub większą, w zależności od posiadanego miejsca. Blat nie może leżeć na urządzeniu. Powinien być podparty z obu stron ściankami. Warto pamiętać, że ponieważ większość pralek ma wysokość 85 cm, a grubość blatu wynosi minimum 3 cm, umywalka znajdzie się na wysokości prawie 90 cm.
Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz więcej naszych porad: