jak urządzić wnętrze dla niepełnosprawnych, jak urządzić dom dla niepełnosprawnej osoby fot. serwis prasowy Häfele

Jak urządzić wnętrze dla niepełnosprawnych - poradnik

Zobacz przydatne rozwiązania!
Weronika Kwaśniak / 26.08.2015 06:55
jak urządzić wnętrze dla niepełnosprawnych, jak urządzić dom dla niepełnosprawnej osoby fot. serwis prasowy Häfele
Dla osób niepełnosprawnych ruchowo codzienne czynności nabierają nowego wymiaru. Stają się wyzwaniem. Jak wygodnie przyrządzić posiłek, sięgnąć po ubranie, ręcznik lub rozsunąć ciężkie drzwi?
Na szczęście producenci okuć meblowych, a także projektanci wnętrz, coraz częściej zauważają potrzebę wprowadzania konkretnych rozwiązań.

Konieczne obniżenia

Jednymi z ciekawszych udogodnień w tej kwestii są okucia z kategorii wind. Windami do szafek można sterować elektrycznie. Specjalny silnik opuszcza mebel do wysokości użytkownika i (w niektórych wariantach) lekko wysuwa szafkę do przodu.
W ten sposób osoba poruszająca się na wózku, może swobodnie sięgną po jej zawartość. Takie rozwiązanie jest idealne w zastosowaniu kuchennym, czyli w przestrzeni, gdzie bez przerwy zachodzi potrzeba operowania różnymi przedmiotami. Sprawdza się jednak wszędzie tam, gdzie meble mają służyć każdemu - niezależnie od posiadanego zdrowia lub wieku.
Warte polecenia są też okucia wychylane równolegle. Służą głównie wygodnemu chowaniu i korzystaniu z ciężkich przedmiotów, jak maszyna do szycia lub robot kuchenny - mówi Jakub Malinowski, ekspert w firmie Häfele. - Działają tak, że po otwarciu szafki dolnej, cały mechanizm, na którym znajduje się domowy sprzęt, wysuwa się do poziomy blatu. Automatyczna blokada zabezpiecza przed samoczynnym opadaniem, a odblokowanie mechanizmu pozwala na schowanie okucia do wnętrza mebla.
W temacie rozwiązań do opuszczania lub unoszenia warto wymienić windy do blatów - najczęściej kuchennych. Te urządzenia regulują wysokość blatu meblowego tak, by korzystanie z niego było komfortowe również w pozycji siedzącej.
Oczywiście tego typu rozwiązania warto wykorzystać też w tych meblach i wnętrzach, gdzie istotna jest wygoda dzieci - np. w szkolnych pracowniach.

Aby zmniejszyć wysiłek

We wnętrzach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, oprócz wygody sięgania, liczy się też to, jakiej siły potrzeba do obsługi wyposażenia. W temacie frontów meblowych, czy też przejść między pomieszczeniami, warto zainteresować się systemami elektrycznymi do drzwi przesuwnych.
Takie rozwiązania zapewniają bezszelestne otwieranie i zamykanie i, co najważniejsze, działają pod wpływem lekkiego popchnięcia skrzydła w określonym kierunku.
Warto pamiętać, że już wybór wysokiej jakości systemu szuflad z dobrymi prowadnicami z cichym domykiem, pełnym wysuwem lub montaż podnośników klap i zawiasów wspomagających otwieranie, znacząco poprawiają komfort użytkowania mebli - podkreśla Jakub Malinowski.
Ekspert dodaje, że akcesoriów zwiększających wygodę osób niepełnosprawnych jest dużo więcej. To m.in. pantografy, wysuwane wieszaki lub kosze na buty i odzież w garderobach, czy też czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło w pomieszczeniach i w meblach.
Warto więc znać narzędzia, które pozwalają żyć wygodnie wszystkim domownikom - planując meble i aranżując wnętrze.

Zobacz więcej naszych porad: