POLECAMY

4 warzywa i owoce, które możesz hodować na balkonie

Aby hodować warzywa, wcale nie musisz mieć ogrodu. Posadź je w dużych donicach i skrzynkach na balkonie!
4 warzywa i owoce, które możesz hodować na balkonie fot. Fotolia
Znudziły ci się typowe kwiaty balkonowe i szukasz oryginalnego pomysłu na ozdobienie swojego minipokoiku pod chmurką? Wykorzystaj dekoracyjne warzywa balkonowe. Te, które wydają kolorowe owoce, i te, które mają piękne liście. Oto niektóre z nich! Zobacz, jak uprawiać owoce i warzywa na balkonie!

1. Pomidory

Najodpowiedniejsze do donic i skrzynek są odmiany o małych owocach. Nie chorują i dają obfity plon. Jeśli tworzą wysokie krzaczki, warto je więc podwiązać do palików.
Zawiązków bocznych pędów się nie obrywa. Interesujące odmiany to: Koralik (czerwone owoce), Pinokio (jasnopomarańczowe) i Ola (żółte). Nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia, owocują po 15 tygodniach. Siewki trzeba pikować 2–3 razy (gdy zaczną kiełkować).

2. Truskawki

W dużych donicach lub głębokich skrzynkach możesz posadzić te sadzone w polu, ale są także typowe odmiany balkonowe, np. szeroko rozrastająca się Karan (o białych kwiatach) i tworząca zwarte kępy Fragoo (o kwiatach różowych). Kwitną od wiosny aż do przymrozków i systematycznie zawiązują owoce. Kwiaty są niewielkie i nie tak dekoracyjne jak czerwone owoce, ale również dodają roślinie uroku.
Gdy owoców jest dużo, balkon przepełnia słodki, truskawkowy zapach. Przed nadejściem zimy pojemnik z rośliną trzeba zadołować w gruncie i okryć suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków. Z czasem, gdy krzaczki wypuszczą dużo wąsów, na których urosną młode rośliny, możesz powiększyć plantację.

3. Psianka pepino

Właściciele ogródków działkowych odkryli ją kilka lat temu i są nią zachwyceni. Na balkonie także się udaje, a jej owoce (wielkości pomidora) smakują niczym ananasy. Lubi żyzną, przepuszczalną glebę.
Gdy jej wiotkie pędy przywiążemy do balustrady, roślina będzie wyglądać jak małe drzewko. Pepino jest rośliną wieloletnią. Jesienią pędy trzeba przyciąć i przenieść do jasnego chłodnego pomieszczenia. W maju znów może powędrować na balkon.

4. Papryka

Doda barw letniemu i jesiennemu balkonowi. Możesz wyhodować ją sama (siejąc w marcu lub na początku kwietnia nasiona w skrzynce, a następnie pikując siewki do doniczek) lub kupić w lipcu krzaczki w pełnej krasie.
Przesadzone z małych doniczek do większej skrzynki lub pojemnika i ustawione w zacisznym miejscu, będą cieszyły oczy przez długie tygodnie. Musisz tylko często sprawdzać wilgotność podłoża i co 2 tygodnie zasilać paprykę nawozem do roślin kwitnących. Jeszcze bardziej dekoracyjne od papryki słodkiej są odmiany ostre, np. chili.

Na zlecenie Edipresse - artykuł z "Pani domu"

Zobacz inne ciekawe porady:

Jak uprawiać owoce i warzywa na balkonie?

  • Wyhodowaną w domu rozsadę warzyw najpierw zahartuj, wystawiając przez kilka dnia na balkon (na 2–3 godziny dziennie), po?czym dopiero posadź na stałe. Najlepsza pora to koniec maja.
  • Do skrzynek balkonowych lub dużych donic najpierw wsyp warstwę drenażu, a dopiero na nią ziemię ogrodniczą. Rośliny sadzi się pojedynczo lub w niewielkich grupach (2–3 w jednej skrzynce).
  • Na balkonie o wystawie południowej warzywa i owoce trzeba w czasie upałów lekko ocieniać. Dbaj, by stale miały średnio wilgotne podłoże. Marnieją, jeśli choć na krótko zabraknie im wody lub gdy ich korzenie są długo zalane. Zasilaj je co dwa tygodnie nawozami do roślin kwitnących. Jeśli owoce zamierzasz wykorzystać w kuchni, stosuj nawozy naturalne, np. humwit, ekohumus, biohumus.
  • Ozdobne warzywa ładnie wyglądają w otoczeniu drobnych niebieskich lub białych kwiatów (np. lobelii, żeniszka, bakopy) i zielono-białych liści plektrantusa, funkii, mięty.

A może zioła na balkonie?

Wiele gatunków ma dekoracyjne listki (niektóre żółtozielone, inne o srebrnym lub lekko bordowym odcieniu. Różnią się także pokrojem. Kup w supermarkecie kilka doniczek z różnymi ziołami i posadź je w jednej donicy lub ustaw na tacy. Będą cieszyć oczy i na dodatek odstraszać komary. Śmiało obrywaj gałązki do zup i sałatek.

Na zlecenie Edipresse - artykuł z "Pani domu"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)