jak mieszkać bezpiecznie, bezpieczeństwo w domu fot. Fotolia

Jak uniknąć zagrożeń w domu - poradnik

Wyeliminuj potencjalne zagrożenia, aby dom był prawdziwym azylem.
Barbara Lasota / 04.11.2015 04:38
jak mieszkać bezpiecznie, bezpieczeństwo w domu fot. Fotolia

Spójrz na swoje mieszkanie nie tylko pod kątem estetyki i funkcjonalności, ale również bezpieczeństwa. Przyda się wymiana niektórych zaworów i montaż kilku czujników. Szczególnie ważny jest czujnik gazu i dymu, ale przyda się też czujnik zalania.

Warto również zainteresować się nowymi technologiami, by powiadomienie o awarii, która może się zdarzyć podczas naszej nieobecności, dostawać SMS-em lub e-mailem.

Jak uniknąć zagrożeń w domu?

 • Uwaga, gaz! Wykonuj co roku kontrolę instalacji. Natychmiast usuwaj awarie. Zamontuj czujnik (od 70 zł), który natychmiast uruchomi alarm, gdy w powietrzu pojawi się gaz. Mając smartfona, możesz taką informację dostać także, będąc poza domem. Jak to jest możliwe, wyjaśniamy poniżej.
 • Prąd pod kontrolą. Nie pozostawiaj bez dozoru włączonej farelki, żelazka, kuchenki elektrycznej. Nie używaj suszarki i golarki przy wannie z wodą. Nie kładź w pobliżu urządzeń elektrycznych łatwopalnych przedmiotów. 
  W łazience zamontuj gniazdka z osłonami zabezpieczającymi przed chlapaniem. Jeśli ktoś w rodzinie ma problemy z pamięcią, kup żelazko z funkcją "strażaka". Gdy jest włączone do gniazdka, a przez kilka minut nie używane, wówczas przypomina o sobie dźwiękiem. Są też w sklepach tzw. inteligentne  gniazdka (od 140 zł). Niektóre łączą się z domową siecią za pomocą Wi -Fi, inne potrzebują routera wyposażonego w technologię bezprzewodową DECT. Ściągając na smartfona odpowiednią aplikację, można je zdalnie włączać i wyłączać.  
 • Woda stop. Wprawdzie pralka ma funkcję zapobiegające zalaniu, ale wszystko czasem się psuje. Dlatego warto, po zakończeniu pracy urządzenia, zakręcać zawory doprowadzające wodę. Wyjeżdżając na kilka dni, dobrze jest zakręcić zawór główny.
  Wtedy, nawet gdy pęknie złączka lub wężyk doprowadzający wodę do kranu lub spłuczki, to mieszkanie nie zostanie zniszczone. Są także dostępne systemy zabezpieczające (3 czujniki, centrala sterująca, zawór bezpieczeństwa - ok. 1000 zł). Gdy czujnik wykryje wodę, wysyła sygnał do centrali, a ta błyskawicznie zamyka zawór. Może ci również przysłać SMS lub zadzwonić (przeciwzalaniu.pl).
 • Zdalna kontrola. Niektórzy operatorzy internetu i sieci komórkowych oferują usługi: "Inteligentny dom" lub "Bezpieczny dom". Wykupując usługę, dostajemy centralę i np. czujnik dymu, zalania lub kamerę. Koszt: 10–20 zł miesięcznie, przy umowie na 24 miesiące. 
  Po podłączeniu do internetu i skonfigurowaniu urządzeń, możemy zdalnie kontrolować, co dzieje się w domu - śledzić na monitorze lub dostawać powiadomienia SMS-em lub e-mailem.
 • Nic śliskiego. Zadbaj, aby w domu nie było śliskiej podłogi, przesuwających się dywanów i chodników, ponieważ grozi to upadkiem. Gdy z łazienki korzysta osoba starsza, wannę lub brodzik warto wyposażyć w antypoślizgowe maty.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz też nietypowe zastosowania produktów: