7 sposobów, by jak najtaniej zmywać naczynia

Nasze triki zmniejszą twoje rachunki!
7 sposobów, by jak najtaniej zmywać naczynia fot. Fotolia

Chociaż producenci zmywarek nie zgadzają się z tym, to jednak pod względem finansowym trochę oszczędniejsze od zmywania w maszynie jest mycie ręczne. Co prawda wody zużywamy wtedy więcej, ale przecież prąd pobierany przez urządzenie nie jest tani. Trzeba też doliczyć koszt zmywarki. Oczywiście, to urządzenie oszczędza z kolei nasz czas, co jest ogromnie ważne!

Koszt zmywania w zmywarce

Najoszczędniejsze zmywarki zużywają w trakcie jednego cyklu ok. 1 kWh i 10 l wody. W ciągu miesiąca (jeśli włączamy maszynę codziennie) zapłacimy za prąd i wodę 21 zł. W przypadku starszych modeli kwota ta wzrasta do ok. 30 zł. Warto też pamiętać, że detergenty do zmywarek są droższe niż zwykły płyn do mycia naczyń.
Wyliczono, że czas amortyzacji przeciętnego modelu zmywarki (za 1400 zł) wynosi ok. 5 lat (przy założeniu, że w tym czasie się nie zepsuje). Dlatego, jeśli zakup tego urządzenia na razie nie wchodzi w grę, nie miej poczucia, że uniemożliwia ci to ekonomiczne zmywanie. Myjąc naczynia ręcznie, też możesz oszczędzać wodę i zamiast zużywać 50 l, ograniczyć się do 30 l dziennie. Podpowiadamy, jak tanio zmywać!

7 zasad, by tanio zmywać naczynia

  1. Usuwaj resztki z talerzy. Ścieraj je papierowym ręcznikiem. Takie naczynia szybciej umyjesz, zużyjesz też mniej wody.
  2. Zmywaj raz dziennie lub najwyżej dwa. Pojedyncze sztuki myje się pod bieżącą wodą, zużywając jej nawet kilka litrów. Gdy masz większą ilość, możesz napełnić komorę zlewu wodą i w niej umyć wszystkie naczynia.
  3. Segreguj naczynia. W przygotowanej wodzie najpierw myj szklanki, kubki, sztućce, a potem talerze i garnki. Nie będziesz musiała wymieniać wody!
  4. Kupuj tani płyn. Te drogie mogą mieć ładniejszy zapach lub opakowanie, ale skuteczność jest podobna.
  5. Zrób ekologiczny płyn samodzielnie! To bardzo proste. Rozpuść w 0,5 l wody po łyżce sody i octu, dodaj łyżeczkę płatków mydlanych i kroplę olejku np. lawendowego. Wymieszaj, przelej do butelki.
  6. Korzystaj ze wrzątku. Wodą po ugotowanych ziemniakach lub jajkach płucz tłuste garnki. Do ich umycia zużyjesz mniej wody.
  7. Płucz w zimnej wodzie. Ciepła z kranu jest co najmniej dwa razy droższa od zimnej. A przecież zimną równie skutecznie usuniesz resztki płynu myjącego.
Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz też nasze porady związane z butami:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Zamówić jedną z opcji dodatkowych w luksusowej rezydencji w Suchym Dworze.