Jak skutecznie myć okna?

Lubisz myć okna? Ja lubię, byleby nie trzeba było tego robić co tydzień! Pachnące firanki, czyste szyby bez smug – od razu atmosfera w domu robi się bardziej świąteczna, specjalna. Bo okna z reguły myjemy z okazji większych porządków, na specjalne okazje i święta.

Lubisz myć okna? Ja lubię, byleby nie trzeba było tego robić co tydzień! Pachnące firanki, czyste szyby bez smug – od razu atmosfera w domu robi się bardziej świąteczna, specjalna. Bo okna z reguły myjemy z okazji większych porządków, na specjalne okazje i święta.

Lato to dobry moment na odświeżenie naszych okien – jest ciepło, rzadziej pada, mamy więcej wolnego czasu (urlopy, dłuższe dni), więc warto wykorzystać ten czas na umycie naszych „okien na świat” i wpuszczenie do domu więcej słońca.

Parę słów o myciu okien

Uwaga

W wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni woda z płynem bardzo szybko wysycha, co grozi niechcianymi smugami na szybach. Lepiej nie myć więc okien w pełnym słońcu, a wybrać do ich czyszczenia dni pochmurne lub umyć je wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce jest mniejsze.

Wiele jest metod mycia okien, poczynając od babcinego sposobu mycia szyb gazetami, a kończąc na robiącej aktualnie wielką karierę w domowych porządkach szmatce z mikrofibry.
Jedno jest pewne – nieważne jakim sposobem będziemy myć okna, ważny jest rezultat czyli czyste, przezroczyste szyby koniecznie bez smug. Jak więc uzyskać taki rezultat?

Oto parę przykładów:

  • Pamiętaj o myciu okien od góry szyby do dołu, a osuszaniu w odwrotnym kierunku czyli z dołu do góry.
  • Jeśli okna są bardzo zabrudzone przed ich właściwym myciem odkurz szyby z większego kurzu suchą szmatką.
  • Zamiast klasycznego płynu do mycia okien możesz użyć mieszanki wody i białego octu (w proporcji pół na pół), naturalnego dezynfektora – z pewnością będzie to bardziej ekologiczne. Zamiast octu możesz użyć też soku z cytryny, jednak ocet jest z pewnością mniej kosztowny.
  • Innym ciekawym sposobem mycia okien jest dolanie do miski lub wiaderka z ciepłą wodą zakrętki płynu do zmiękczania tkanin. Umycie szyb tak otrzymaną mieszanką sprawi, że będą bez smug, przyjemnie i delikatnie pachnące, a dodatkowo odrobina płynu do zmiękczania tkanin sprawi, że na szybach zostanie delikatna (niewidoczna) powłoczka, zapobiegająca osiadaniu się kurzu, który będzie się z nich „ześlizgiwał”, a co za tym idzie – okna będą dłużej czyste. Taki sam rezultat jak dodanie płynu do tkanin otrzymamy do dodaniu do wody paru kropel gliceryny, jednak w tym przypadku szyby nie będą pięknie pachnieć.
  • Umyte okna natychmiast osusz czystą i suchą ściereczką z mikrofibry w kierunku pionowym, a następnie poziomym – w ten sposób na pewno uniknie się powstania smug.
  • Do osuszania okien można użyć też gazet. Dodatkowo farba drukarska posiada właściwości zapobiegania smugom i nieestetycznym zaciekom, a także nadaje szybom piękny połysk. 
  • Gazetami możemy nie tylko osuszać szyby, ale umyć je nimi na mokro – lekko wilgotnymi, a następnie osuszyć.


Anna Łyczko Borghi
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/11 miesięcy temu
Ostatnio coraz częściej słyszę o nowoczesnych myjkach do okien. Tylko nie potrafię sobie ich wyobrazić w użyciu w moim mieszkaniu. Przykładowo czy takie myjki są przeznaczone do zwykłych szyb (kaercher.com/pl/home-garden/myjki-do-okien.html)? Lubie nowinki technologiczne, ale do niektórych ciężko jest mi się przyzwyczaić.
/6 lat temu
Ja zbieram brud wodą z płynem do naczyć ramy okna też a może najpierw :) potem podgrzewam w mikrofali szklanke octu i tym myję może być pieluszką tetrową potem na sucho recznikami paierowymi.To juz mój sprawdzony sposób.Lustra od razu myję gorącym octem nie rozcieńczam go .Wiele juz testowałam sposobów zostałam przy tym.
/2 lata temu
pieluszki tetrowe są bardzo drogie, bardziej opłaca mi się kupić sotin
POKAŻ KOMENTARZE (10)