Ochroń się przed zaczadzeniem!

O zatruciach tlenkiem węgla najczęściej słyszymy właśnie zimą, gdy chroniąc się przed chłodem, szczelnie zamykamy okna i nie wietrzymy mieszkania. Co gorsza, mało kto dba o to by w mieszkaniu był czujnik czadu! To błąd, który kosztować może zdrowie, a nawet życie... nasze i bliskich.

O zatruciach tlenkiem węgla najczęściej słyszymy właśnie zimą, gdy chroniąc się przed chłodem, szczelnie zamykamy okna i nie wietrzymy mieszkania. Co gorsza, mało kto dba o to by w mieszkaniu był czujnik czadu! To błąd, który kosztować może zdrowie, a nawet życie... nasze i bliskich.

Jak się ustrzec zatrucia tlenkiem węgla w mieszkaniu

Wypadki śmiertelnego zatrucia czadem – tlenkiem węgla, w trakcie zimy to bardzo powszechne zjawisko. Najczęściej dochodzi do niego w łazience wyposażonej w gazowy grzejnik wody przepływowej, zwany piecykiem gazowym lub wedle starego nazewnictwa także „junkersem”. To również kuchenny problem, szczególnie w przypadku nieszczelnych lub przestażałych kuchenek i instalacji gazowych. Zatrucia w sezonie grzewczym, nie należy jednak tego traktować jako zagrożenia spowodowanego większym zużyciem paliw na ogrzewanie mieszkań. Problem tkwi w przesadnej szczelności i hermetyczności mieszkań. Przepływowe podgrzewacze wody, kominki, a nawet kuchenki gazowe są urządzeniami, w trakcie działania których powstaje produkt uboczny zwany spalinami. Jeśli wspomniane spaliny dostaną się do szczelnie zamkniętego pomieszczenia, grozi zaczadzeniem.

Czad - czym jest?

Głównym produktem spalania jest dwutlenek węgla. W sytuacji, kiedy nie ma wystarczającej ilości powietrza, staje nim się bardzo groźny zarówno dla zdrowia jak i życia. Czad jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, co czyni go cichym zabójcą, ponieważ nie ma możliwości wykrycia go za pomocą węchu czy wzroku. Jest lżejszy od powietrza, więc gromadzi się pod sufitem, wymieszany jednak z dwutlenkiem węgla może również opadać na dół pomieszczenia.

Dlaczego ten gaz jest tak groźny?

W organizmie człowieka czad łączy się z enzymami zawierającymi w swym składzie żelazo, a w tym również z hemoglobiną. To białko zostaje niejako przyklejone do tlenku węgla dokładnie w miejscu, gdzie powinno przenosić tlen, w wyniku czego nie może zaopatrywać tkanek w ten niezbędny dla życia pierwiastek. Czad powstaje m.in.w niesprawnej instalacji grzewczej. Ocieplanie mieszkań i izolacja budynków czyni nas praktycznie bezbronnymi na jego działanie.
Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania, a więc mniejszej ilości tlenu w powietrzu, wynikająca np. z zanieczyszczonego urządzenia. Człowiek nie jest w stanie sam wykryć obecności czadu w powietrzu. W "najlepszym wypadku" grozi nam tylko bólu głowy, wymioty i inne typowe objawy zatrucia, ale w przypadku dużego stężenia czadu już po kliku oddechach następuje śmierć. Spalanie gazu musi się odbywać w ciągłym dopływie powietrza i odpływie spalin: dopływie powietrza od okien, poprzez drzwi w mieszkaniu, zwłaszcza drzwi do pomieszczenia (łazienki lub kuchni), w którym jest zainstalowane urządzenie spalające gaz i odpływie spalin przez przewód spalinowy aż do wylotu z komina. Ograniczenie możliwości przepływu w którymkolwiek z tych miejsc stwarza zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Nie będzie odpływu spalin jeżeli nie będzie dopływu powietrza z zewnątrz.

Jak się ustrzec zatrucia tlenkiem węgla w mieszkaniu

Drożność komina
Jeśli mamy dom jednorodzinny musimy dbać o drożność komina, tym bardziej, że mało kto dziś pamięta, że należy zapewnić mu dopływ powietrza przez okna (mikrocyrkulacja).
Oszczędność a zdrowie
Oszczędzanie energii jest bardzo ważne, ale nie możemy zapominać, że kilkuminutowe przewietrzenie mieszkania nie spowoduje diametralnego wyziębienia mieszkania i wzrostu kosztów. Dbajmy o to szczególnie jeśli korzystaliśmy ze starszej kuchenki gazowej czy junkersa. Zaniechanie takiego postępowania można przypłacić życiem.

Jak go rozpoznać?
Do wykrycia czadu służą specjalistyczne czujniki czadu. Ta niewielka inwestycja (od 100zł) może uratować życia nam i naszej rodzinie. Zadaniem czujnika jest wykrycie nawet najmniejszego stężenia czadu w pomieszczeniu i zaalarmowanie mieszkańców. Alarm jest bardzo głośnym sygnałem dźwiękowym. Czujniki montujemy we wszystkich pomieszczeniach, w których pracują urządzenia zasilane gazem. Wystarczy jeden czujnik umieszczony na ścianie na wysokości 140-180 cm od podłogi i metra od urządzenia. Dodatkowo można zamontować czujniki w innych pomieszczeniach, np. w pokoju dziecka czy w sypialni.
Pamiętajmy! Czadu nie zabezpiecza przed powstaniem tlenku węgla, tylko sygnalizuje jego obecność. Dlatego należy bezwzględnie dbać o dobry stan techniczny urządzeń grzewczych oraz dokonywać okresowych kontroli przewodów spalinowych i wentylacyjnych.

Fot. Depositphotos

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)