Nie mamy zmysłów, które pozwoliłyby nam wyczuć lub zobaczyć pole elektromagnetyczne. Trzeba więc uwierzyć fizykom, że ono jest, a także lekarzom, że nie jest obojętne dla zdrowia. Skutki zależą od siły takiego pola, od tego czy jesteśmy w jego centrum czy w oddaleniu, od czasu, przez jaki ono na nas działa i innych czynników.
Silne pole może powodować zmiany hormonalne, nerwowość, bóle głowy, przyczyniać się do obniżenia odporności. W domu urządzeniami wytwarzającymi niebezpieczne pola elektromagnetyczne są głównie: komputery, piekarniki i kuchenki elektryczne, mikrofalówki i telefony komórkowe. Nie sposób z nich zrezygnować, ale można tak korzystać, aby zmniejszyć zagrożenie do minimum.
Jak się chronić przed polem elektromagnetycznym ?
- Komputer lub laptop ustawmy tak daleko od łóżka, jak tylko się da. Dopilnujmy, aby dziecko spędzało przed monitorem nie dłużej niż 2 godziny dziennie. Również dorośli powinni ograniczyć korzystanie z komputera. Jeśli korzystamy z laptopa, siedząc na kanapie, nie trzymajmy go na kolanach. Zainwestujmy w małą podstawkę (25–60 zł).
- Gdy włączamy np. piekarnik i w tym czasie chcemy przygotować sałatkę, róbmy to w pewnej odległości od piekarnika. To samo dotyczy kuchenki mikrofalowej.
- Komórki nie trzymajmy nocą przy łóżku i nie prowadźmy długich rozmów przed snem. W dzień nie nośmy jej w kieszeni.
- Przyjazne rośliny. Niektórzy uważają, że wiele roślin niweluje niekorzystne działanie pola elektrycznego i wytwarza zdrowe dla nas jony ujemne. Do takich należy kaktus, zwany świecą peruwiańską, drzewka bonsai, juki i paprocie. Hodujmy je w domu.
- Budując dom lub kupując mieszkanie, upewnijmy się, czy w pobliżu nie ma linii wysokiego napięcia. Emituje silne pole.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
Zobacz więcej przydatnych porad:
Przedmioty, które potęgują zmęczenie
Czy buty wolno prać w pralce?
Co musisz wyrzucić ze swojego domu?
Jak wyczyścić zamszowe buty?