jak samodzielnie odnowić elewację, jak odmalować elewację fot. serwis prasowy Malfarb

Jak samodzielnie odnowić elewację?

Zobacz jak przygotować podłożę, dobrać farbę i odpowiednio przeprowadzić malowanie elewacji!
Weronika Kwaśniak / 10.09.2014 05:00
jak samodzielnie odnowić elewację, jak odmalować elewację fot. serwis prasowy Malfarb

Malowanie to najprostszy sposób na odnowienie elewacji domu. Wbrew pozorom, poprawa wyglądu fasady nie jest zadaniem karkołomnym i można zrealizować ją samodzielnie. Radzimy jak przygotować podłoże, dobrać farbę i odpowiednio przeprowadzić malowanie elewacji krok po kroku - zobacz jak samodzielnie odnowić elewację!

Ocena i przygotowanie podłoża do odnawiania elewacji

Przed rozpoczęciem prac malarskich należy ocenić stan podłoża. Powinno one być trwałe, bez pęknięć i zawilgoceń.
Ustalenie, czy kondycja elewacji jest wystarczająco dobra, nie należy do najtrudniejszych. Wystarczą ogólne oględziny, aby podjąć decyzję o malowaniu. Rysy i pęknięcia można naprawić za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Głębsze uszczerbki, które dotyczą izolacji, np. styropianu, należy uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć strukturę za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Ponadto, należy oczyścić miejsca, w których poprzednia warstwa farby odspaja się lub pyli. Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona, należy bezwzględnie ją usunąć – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Przed malowaniem należy oczyścić fasadę z zanieczyszczeń: kurzu, pleśni oraz mchów. Zielony nalot trzeba usunąć przy użyciu biocydów, czyli gotowych preparatów zwalczających grzyby pleśniowe. W przypadku trudności z usunięciem nalotu, można posłużyć się szczotką drucianą i wodą pod ciśnieniem (z dodatkiem detergentu). Następnie należy zagruntować podłoże preparatem dopasowanym do rodzaju farby elewacyjnej. Wszelkiego rodzaju impregnaty są niezbędne, ponieważ zwiększają przyczepność środka finalnego i redukują jego chłonność, co przyczynia się do dużo niższego zużycia produktów dekoracyjnych, a także równomiernego pokrycia kolorem malowanej elewacji.

Dobór ilości i rodzaju farby do elewacji

Farbę elewacyjną należy dobrać odpowiednio do podłoża, dlatego przed jej zakupem trzeba upewnić się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Ustalenie ich parametrów jest bardzo istotne, ponieważ rodzaj farby wpływa na trwałość oraz odporność nowej struktury i decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany.
  • Do tynku mineralnego lub cementowego, cegły lub betonu, najlepiej użyć farby silikatowej, farby silikatowo-silikonowej, farby akrylowej, farby silikonowej, farby wapiennej oraz farby cementowej.
  • Do tynku silikatowego odpowiednia będzie farba silikatowa, a także farba silikatowo-silikonowa.
  • Do tynku akrylowego użyj farby akrylowej lub farby silikonowej.
  • Do tynku silikonowego najlepiej zastosować farbę silikonową.
Nie bez znaczenia jest również kolor farby. Fasada domu powinna komponować się z otoczeniem: sąsiednią zabudową, ogrodzeniem i małą architekturą ogrodową. Powinna pozostawać w harmonii z elementami architektonicznymi samego budynku takimi jak np. dachówki, stolarka okienna i drzwiowa. Najbezpieczniejsze i uniwersalne z kolorów są biały, odcienie pastelowych żółci czy beże, ale coraz powszechniejsze są bardziej wyraziste i oryginalne barwy.
W celu określenia ilości farby potrzebnej do wymalowania elewacji poleca się skorzystanie z internetowych kalkulatorów proponowanych przez producentów produktów.

Malowanie elewacji

Malowanie należy przeprowadzić w warunkach określonych przez producenta farby (w dzień bezdeszczowy i podczas odpowiedniej temperatury, najlepiej w zakresie 20-25 st C). Po sprawdzeniu prognoz należy zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane, a także teren wokół budynku. Trzeba zatroszczyć się również o narzędzia do aplikacji – w zależności od struktury fasady i konsystencji farby będą to: wałek, pędzel lub pistolet natryskowy. Pierwszy należy stosować do bardziej gładkich powierzchni, drugi zaś do porowatych i o wyraźniej strukturze. Decydując się na pistolet natryskowy, trzeba dopasować lepkość natryskiwanej farby (informacje powinny być zawarte na opakowaniu farby) do wskazówek z instrukcji urządzenia.
Elewację malujemy miejsce przy miejscu - łącząc "mokre z mokrym", jednorazowo pokrywając całą płaszczyznę danej ściany. Nie należy malować elewacji w bezpośrednim nasłonecznieniu, gdyż farba będzie bardzo szybko zasychać na powierzchni co może powodować różnice w kolorystyce malowanych elementów. Zaleca się stosowanie siatek osłonowych na rusztowania, lub zaplanowanie prac malarskich tak, aby elewacje południowe malować rano lub popołudniu, dzięki czemu powłoka farby będzie mogła swobodnie wyschnąć.
Z tak przygotowaną i odświeżoną elewacją nie będzie problemu przez kolejne kilkanaście lat. Samodzielne wykonanie prac renowacyjnych okaże się nie tylko satysfakcjonujące, ale i ekonomiczne.

Na podstawie materiałów prasowych firmy Malfarb (PPG Deco Polska)

Sprawdź inne porady:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)