jak przygotować ubrania do prania, co zrobić z ubraniami przed praniem fot. Fotolia

Jak przygotować ubrania do prania - 5 porad

Nie wrzucaj brudnych ubrań od razu do pralki - najpierw zadbaj o kilka ważnych spraw.
Weronika Kwaśniak / 05.09.2014 20:42
jak przygotować ubrania do prania, co zrobić z ubraniami przed praniem fot. Fotolia

Pranie nie polega tylko na szybkim wrzuceniu ciuchów do pralki i nasypaniu proszku. Należy odpowiednio przyszykować odzież, co uchroni ją przed zafarbowaniem, podarciem i innymi zniszczeniami. Dzięki odpowiedniemu traktowaniu twoja garderoba na pewno posłuży ci znaczniej dłużej. Sprawdź, jak przygotować ubrania do prania!

1. Posegreguj ubrania

Odpowiednia segregacja jest bardzo ważna. Musisz wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny (wełna, len, bawełna), a także jej kolor. Zazwyczaj detergenty do białych materiałów zawierają wybielacze, które świetnie sprawdzą się do bieli, ale w ogóle nie będą służyć czarnym ciuchom.

2. Sprawdź kieszenie

Upewnij się, czy kieszenie ubrań są na pewno puste. Przez niewielkie niedopatrzenie możesz uprać dokumenty lub pieniądze, a także chusteczki higieniczne (na pewno się rozpuszczą i pokryją niewielkimi kłaczkami całą zawartość bębna pralki).

3. Zasuń suwaki

Przed praniem pozasuwaj zamki błyskawiczne w ubraniach. Zapnij również rzepy, ponieważ niezapięte na pewno zmechacą tkaniny podczas prania. Zwiąż wszystkie tasiemki i sznureczki, aby nie poplątały się w czasie wirowania. Z kolei bieliznę najlepiej włożyć do specjalnych woreczków.

4. Postaraj się usunąć plamy

Plamy najłatwiej wywabić, gdy są jeszcze świeże. Upranie zabrudzeń w pralce może spowodować, że plama tylko dodatkowo się utrwali i jeszcze trudniej będzie się jej pozbyć. Dotyczy to zwłaszcza np. zabrudzeń po owocach. Zanieczyszczoną tkaninę postaraj się więc doczyścić w miarę możliwości przed praniem.

5. Napraw rozdarcia

Z pozoru niewielka dziurka może podczas prania znacznie się powiększyć. Dlatego jeśli zauważysz rozdarcie lub inne uszkodzenie tkaniny, napraw je od razu.

Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Przyjaciółki"

Sprawdź inne porady:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)