jak przesadzać rośliny doniczkowe, przesadzanie roślin doniczkowych fot. Fotolia

Jak przesadzać rośliny doniczkowe - rady pani domu

Nowa ziemia i nowa większa doniczka - to jest to, na co czekają niektóre twoje kwiaty.
/ 05.04.2016 16:39
jak przesadzać rośliny doniczkowe, przesadzanie roślin doniczkowych fot. Fotolia

Podobnie jak my potrzebujemy jedzenia, z którego czerpiemy składniki odżywcze i energię, tak rośliny potrzebują dobrej ziemi. Jeśli nie ma w ziemi dostatecznej ilości pożywienia, rośliny zaczynają rosnąć wolniej, słabiej kwitną, czasem chorują, a nawet zamierają. Ponieważ w doniczce, nawet sporych rozmiarów, gleby jest niewiele, to zapasy zgromadzonego w niej jedzenia szybko się wyczerpują.

Uzupełniamy brakujące składniki odżywcze, zasilając kwiaty nawozem, ale to nie wystarcza. Dlatego większość roślin wymaga zmiany ziemi co roku. Przy okazji przesadzamy je do większych doniczek, jeśli się rozrosły.

Najpierw diagnoza

Zanim weźmiemy się do przesadzania, sprawdźmy czy roślina nie jest chora i czy nie żerują na niej szkodniki. Jeśli coś jej dolega, trzeba zastosować odpowiedni preparat (np. na chorobę grzybową, lub na mszyce i dopiero, gdy objawy znikną, przesadźmy ją.  

Jak wybrać doniczkę?

W sklepach są dwa rodzaje pojemników: doniczki z otworami odpływowymi w dnie i tzw. osłonki (bez otworów). Te drugie w zasadzie służą do wstawiania w nie mało dekoracyjnych plastikowych donic. Można jednak niektóre osłonki potraktować jako doniczki (ceramiczne, metalowe, drewniane) i przesadzić do nich rośliny, jeśli wywiercimy wiertarką w dnie otwór.
Materiał z jakiego jest zrobiona doniczka nie ma większego znaczenia, Wybierajmy takie, które nam się podobają i pasują do wnętrza.Wielkość. Nowy pojemnik dla niewielkiej rośliny powinien mieć średnicę o 1–2 cm większą od dotychczasowego. Dla większego okazu o 3–6 cm. W zbyt dużej kwiatek zacząłby tworzyć dużo korzeni, a za to nie wypuszczałby przez co najmniej kilka miesięcy nowych pędów.

Jak zrobić drenaż?

Każdemu się zdarza podlać rośliny zbyt obficie. Gdyby nie było na dnie doniczki drenażu, czyli drobnych kamyków, wtedy korzenie stałyby w wodzie i mogłyby zgnić.
Aby do tego nie doszło, sypiemy na dno doniczki warstwę żwirku, keramzytu lub drobno potłuczonych skorup ze starej, niepotrzebnej doniczki ceramicznej. Keramzyt i żwirek kupimy w sklepach ogrodniczych, w cenie ok. 4 zł/l.

Jaką ziemię wybrać?

Większości kwiatów doniczkowych odpowiada ziemia uniwersalna, która ma tzw. pH wynoszące 5,5–6,5. Jest ona lekko kwaśna. Jednak są takie gatunki, które wymagają specjalistycznego podłoża, o innym pH. Np. anturium, draceny paprocie, potrzebują torfowego podłoża, o bardziej kwaśnym odczynie (pH 4,5–5,5). Jeszcze bardziej zakwaszonej ziemi (pH 4–4,5) potrzebują storczyki, wrzosy, azalie, hortensje. Z kolei hoja i kliwia wymagają ziemi obojętnej (pH 6,5–7). Dlatego, szukając ziemi w centrum ogrodniczym zwracajmy uwagę na informacje na opakowaniu, do jakich roślin jest przeznaczona.

Co robić, by rośliny bujnie rosły?

Są takie rośliny, np. niektóre fikusy, palmy, które sięgają niemal do sufitu. Takich okazów lepiej nie przesadzać, bo możemy im zaszkodzić. Najlepiej raz w roku (wiosną) usunąć tylko górną warstwę ziemi znad korzeni i dosypać nowej. Natomiast jeśli korzeni narosło tak dużo, że mamy wrażenie, iż prawie rozsadzają donicę, trzeba je sprytnie przyciąć. 
W kilku miejscach, po bokach bryły korzeniowej (przy ściance doniczki) wykrawamy ostrym nożem głębokie kliny i wyjmujemy je. Przez 4 godz. pozwalamy ranom obsychać, a następnie w wolne miejsca sypiemy nową ziemię. Zabieg powtarzamy co ok. 3 lata.

Jak przesadzać kaktusy?

W tej samej doniczce i w tej samej ziemi kaktusy mogą rosnąć nawet 3-4 lata. Gdy jednak naszemu okazowi będzie już za ciasno, trzeba go najpierw przesuszyć (nie podlewamy) przez ok. 3 tygodnie. Następnie wyjmujemy z pojemnika, zabezpieczając ręce rękawicami z grubego materiału lub ze skóry. Można też kaktus owinąć rulonem z kilkakrotnie złożonego papieru. Sadzimy w nowej doniczce w lekko wilgotnej ziemi do kaktusów.

Jak przesadzać rośliny krok po kroku?

Zacznij od wyjęcia rośliny z dotychczasowej doniczki. Bryła korzeniowa łatwiej wyjdzie, jeśli kilka godzin wcześniej dobrze podlejesz kwiatek. Jeżeli mimo wszystko stawia opór, pomóż sobie ostrym nożem, wkładając go między pojemnik, a ziemię.
Umyj nową doniczkę, wypłucz, aby nie było na niej resztek detergentu. Osusz i wsyp żwirek. W małej wystarczy 2 cm, w dużej 5 cm.
Przysyp żwirek kilkoma garściami ziemi, odpowiedniej do rośliny, którą przesadzasz (patrz artykuł powyżej). Nie przyklepuj jej, pozostaw pulchną. Usuń z bryły korzeniowej część wyjałowionego podłoża. Ustaw na warstwie ziemi, rozłóż korzenie, dosyp podłoża. Lekko ugnieć i podlej.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz więcej przydatnych porad:

Przedmioty, które potęgują zmęczenie
Czy buty wolno prać w pralce?
Co musisz wyrzucić ze swojego domu?
Jak wyczyścić zamszowe buty?