jak przesadzać kwiatki doniczkowe, jak przesadzić kwiatek, jak przesadzać rośliny doniczkowe, przesadzanie kwiatów fot. Fotolia

Jak przesadzać kwiatki doniczkowe - poradnik

Zrób to wczesną wiosną, aby kwiaty nabrały świetnej kondycji!
Weronika Kwaśniak / 13.04.2015 11:18
jak przesadzać kwiatki doniczkowe, jak przesadzić kwiatek, jak przesadzać rośliny doniczkowe, przesadzanie kwiatów fot. Fotolia

Jak przesadzać kwiatki doniczkowe? Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach! Zobacz nasz poradnik przesadzania!

Dlaczego należy przesadzać rośliny?

Składniki pokarmowe z ziemi, w której rosną rośliny, wyczerpują się mniej więcej po 2–3 latach. Nawet gdy regularnie nawozimy podłoże, to i tak  trudno je uzupełnić o niezbędne pierwiastki. Rozrasta się też bryła korzeniowa i po pewnym czasie wypełnia całą doniczkę, a czasem nawet wystaje z naczynia. Z upływem czasu ziemia traci dobrą strukturę, z trudem dociera do niej powietrze. Wzrasta również bardzo niekorzystne dla roślin stężenie soli mineralnych.
Kwiaty słabiej rosną, gubią liście, żółkną, nie kwitną, stają się brzydsze. Wtedy najwyższy czas je przesadzić.
Warto pamiętać o zasadzie, że młode rośliny, które szybko rosną, przesadzamy częściej (nawet co roku), starsze coraz rzadziej. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną.

Do jakiej doniczki przesadzić roślinę?

Nowa doniczka powinna mieć średnicę większą od poprzedniej tylko o 1-2 cm. W za dużej ziemia zatrzymuje zbyt wiele wilgoci, co może powodować zakwaszenie podłoża.
  • Niezbędne są otwory w dnie. Przez nie wypływa nadmiar wody. W doniczce bez odpływu korzeniom grozi zalanie.
  • Pojemnik musi być czysty. Jeśli zamierzasz wykorzystać naczynie, w którym rosła już inna roślina, porządnie je wyszoruj w gorącej wodzie z detergentem i dokładnie wypłucz czystą wodą. Czasem na glinianych doniczkach pojawiają się białe wykwity wapna. Aby je usunąć zanurz pojemnik na mniej więcej pół godziny w czystej wodzie z octem. Potem wyszoruj szczotką i wypłucz.
  •  Jaką doniczkę wybrać? Czy lepsza będzie plastikowa, czy może gliniana? Oba materiały mają wady i zalety. Plastikowe są lekkie, dłużej zatrzymują wodę, nie tłuką się, mogą się jednak w nich tworzyć zastoiny wody. Gliniane zapewniają większą stabilność, ale wyparowują wodę przez porowate ścianki, więc ziemię trzeba częściej podlewać.

Jak zmienić ziemię roślinie?

  1. Roślinę, którą zamierzasz przesadzić, podlej kilka godzin wcześniej (ziemia nie będzie się rozsypywała). Odwróć doniczkę do góry dnem i kilka razy energicznie uderz w dno, bryła korzeniowa wysunie się bez kłopotu. Na dnie ułóż warstwę drenażu: skorupki ceramiczne, małe kamyki, itp.
  2. Po wyjęciu rośliny z doniczki obejrzyj dokładnie bryłę korzeniową. Usuń starą ziemię, odetnij zgniłe i obumarłe korzenie. Niektóre rośliny (np. zielistkę, trzykrotkę, ciborę) możesz
    przy tej okazji podzielić. Wsyp na wysokość 1/3 nowej doniczki warstwę świeżej ziemi.
  3. Wsadź roślinę do nowej doniczki na taką samą głębokość, na jakiej rosła w starej. Wolne przestrzenie uzupełnij ziemią, by naczynie było równomiernie wypełnione. Podłoże powinno sięgać nieco poniżej krawędzi doniczki (ok. 1 cm). Wówczas najwygodniej będzie roślinę podlewać.
  4. Lekko ugnieć ziemię przy brzegach doniczki. Podlej obficie roślinę, najlepiej odstałą letnią wodą. Odczekaj kilka minut, aby świeża ziemia dobrze  osiadła. Jeśli okaże się to konieczne,  dosyp jeszcze trochę podłoża. Przez mniej więcej 6 tygodni wstrzymaj się z nawożeniem. Na razie nie będzie ono konieczne.

Inne ważne wskazówki związane z przesadzaniem

Nie przesadzaj rośliny, jeśli kwitnie. To jej nie służy. Odczekaj i przesadź ją dwa lub trzy tygodnie po przekwitnięciu.
Nie należy też zmieniać ziemi kwiatom, które znajdują się w okresie spoczynku - nie tworzą wtedy korzeni i nie są w stanie wykorzystać dostarczanej im wilgoci - mogą gnić.
Świeżą ziemię najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Są różne rodzaje do wyboru: uniwersalna, do roślin kwitnących, do kaktusów, itp.

Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Przyjaciółki"

Zobacz inne ciekawe porady: