Jak prać i prasować tkaniny cz. II

Jak prać i prasować tkaniny cz. II

Odzież, którą kupujesz w sklepach wykonana jest z różnych materiałów. Odpowiednie pranie, wirowanie czy prasowanie ubrań, wpłynie korzystnie na ich wygląd. Warto więc wiedzieć, z jakiego materiału wykonane jest dane ubranie i jak o nie dbać. Dość popularne są ubrania z jedwabiu naturalnego i sztucznego, nylonu oraz sztruksu.
/ 18.08.2010 13:33
Jak prać i prasować tkaniny cz. II

Jedwab naturalny

Jedwab naturalny to włókno pochodzące z oprzędu jedwabnika. Pierz ten materiał w łagodnym proszku lub płatkach mydlanych. Nie stosuj do ubrań z jedwabiu wybielaczy, gdyż mogą zniszczyć włókna. Pierz jedwab naturalny w temperaturze do 40 oC. Płukaj go tylko w zimnej wodzie. Jeżeli wirujesz ten materiał to rób to krótko, nie wyżymaj. Prasuj ubrania z naturalnego jedwabiu ciepłym żelazkiem, najlepiej gdy tkanina jest jeszcze wilgotna.

Jedwab sztuczny

Może mieć różne właściwości, dlatego zawsze dokładnie czytaj instrukcje podane przez producenta. Najpewniej jest prać ten materiał ręcznie lub jeżeli producent dopuszcza - prać w pralce w 40 oC. Płukaj jedwab sztuczny w zimnej wodzie. Wiruj krótko. Prasuj jedwab sztuczny tylko letnim żelazkiem, przewróć tkaninę na lewą stronę.

Nylon

Nylon ma szerokie zastosowanie, jest to tkanina o mocnych włóknach, produkowana syntetycznie. Nylonowe rzeczy możesz prać w temperaturze 60oC – tkaniny białe, 50oC – kolorowe. Najlepiej płukać nylon w chłodnej wodzie. Nadmiar wody usuniesz z nylonowych ubrań krótko je wirując. 

Polecamy: Jak programować pralkę

Nylonowych rzeczy raczej nie ma potrzeby prasować.

Sztruks

Sztruks jest tkaniną bawełnianą. Ubrania sztruksowe jasne i ciemne należy prać osobno. Temperatura prania sztruksu to 50oC.

Czytaj także: Jak sortować tkaniny do prania

Jest to materiał, który należy płukać w zimnej wodzie. Mokre ubrania sztruksowe powieś i pozostaw do wyschnięcia. Sztruksu nie prasuj, gdy wystąpią zgniecenia usuń je parą wodną.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.10.2015 11:09
Nie zapominajmy o desce do prasowania, to jest bardzo ważna kwestia. Deska musi być przede wszystkim stabilna i posiadać opcję dostosowania jej wysokości do naszego wzrostu. Uważam że na tego typu produktach nie można oszczędzać, ja polecam http://www.vobis.pl/leifheit-deska-do-prasowania-airsteam-premium-l-72567-2-145391.html
/14.10.2015 01:52
Ja jedwab w pralce w 30 st. Ale w pralkach z directsprayem to nie ma problemu, że będzie za zimno czy coś.