Jak pozbyć się elektrośmieci?

Nie wiesz jak pozbyć się starej pralki lub komputera? Podpowiadamy!
Jak pozbyć się elektrośmieci fot. Fotolia

Pamiętaj, że urządzenie, które w chwili zakupu wydaje ci się niezbędne, za jakiś czas się zużyje. Jeśli zepsutego sprzętu  nie da się naprawić lub urządzenie szybko stało się bardzo nienowoczesne, będziesz się chciała go pozbyć, jak każdego innego śmiecia. Wówczas staniesz przed problemem zarówno finansowym (znów trzeba kupić nowy model), jak i logistycznym – gdzie grata, który zawiera toksyczne substancje, wyrzucić.

Dlatego zawsze wybieraj sprzęt naprawdę dobrej jakości i z długim okresem gwarancji. Upewnij się również, czy jest to model energooszczędny i przede wszystkim pomyśl, czy jest ci naprawdę potrzebny.

Jak się pozbyć elektrośmieci?


Za wyrzucenie ich do śmietnika (lub postawienie obok) grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Kierując się prawem i sumieniem ekologicznym, możesz się pozbyć elektrośmieci na cztery sposoby:
  1. Oddać do sklepu w momencie zakupu nowego sprzętu tego samego typu. Kupując np. nowy telewizor, mikser lub lodówkę, możesz pozostawić stare urządzenie.
  2. Odwieźć do gminnego punktu zbierania elektrośmieci. Adres takiego punktu dostaniesz w swoim urzędzie gminy lub znajdziesz na jego stronie internetowej. Możesz tam odwieźć dowolną ilość elektroodpadów.
  3. Zostawić w serwisie zajmującym się naprawą zepsutych urządzeń, ale tylko gdy okaże się, że koszt naprawy jest wyższy niż cena zakupu nowego urządzenia lub gdy czynności serwisowe są nieskuteczne.
  4. Oddać  sprzęt, nie ruszając się z domu. Wystarczy zadzwonić do specjalistycznej firmy, która nieodpłatnie, lub za uzgodnioną niewielką kwotę, odbierze zużyte urządzenia. Kontakt do takiej firmy znajdziesz np. na stronie www.decydujesz.pl.
Więcej na temat rozsądnego wyboru sprzętu (by jak najpóźniej stał się elektroodpadem) dowiesz się na e-szkoleniach dostępnych na www.elektroodpady.ews21.pl.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)