Jak pozbyć się bałaganu cz. II

Jak pozbyć się bałaganu cz. II

Mieszkanie, w którym jest mało rzeczy, jest znacznie łatwiejsze do utrzymania w porządku niż pomieszczenia zagracone.
/ 18.08.2010 17:21
Jak pozbyć się bałaganu cz. II

Rachunek sumienia

Kiedy chcesz pozbyć się pewnej części swoich rzeczy, wyjmij wszystko na podłogę i szczerze odpowiedz sobie na pytania: czy przedmiot jest sprawny? Jeśli nie, to czy uda się go naprawić?, czy jest potrzebny?, czy był używany w ostatnim roku?, czy jest związany z jakimś miłym wydarzeniem? W ten sposób uda Ci się wyeliminować wiele niepotrzebnych rzeczy.

Papiery

Kolejnym ważnym elementem w sprzątaniu jest posegregowanie i uporządkowanie różnych papierów i dokumentów. Najpierw włóż wszystkie papiery do pudła, wyrzuć wszystkie niepotrzebne, np. stare ulotki.

Podziel pozostałe na kategorie i włóż odpowiednio posegregowane do pudełek czy teczek. W miarę jak będzie Ci przybywać nowych dokumentów wkładaj je od razu do dobrych przegródek.

Teczki lub pudełka możesz podzielić na: bieżące - tu trzymaj, np. niezapłacone rachunki, osobiste, np. listy, kartki, bankowe, np. wyciągi z banku, wydatki domowe, np. rachunki, sprzęt domowy, np. instrukcje obsługi, gwarancje, podatki, np. dokumenty niezbędne do rozliczeń.

Możesz ustalić sobie kategorie w inny sposób bardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Polecamy: Jak ozdobić dom

Oby tak dalej

Jeżeli uda Ci się uporządkować dom, bardzo ważne jest, aby utrzymać porządek. W tym celu 10 minut dziennie, np. wieczorem poświęć na odłożenie porozrzucanych rzeczy. Naucz swoich najbliższych sprzątania po zakończonej jednej czynności. Aby nie dopuścić do ponownego powstania bałaganu pamiętaj, by to co spadnie od razu podnieść, natychmiast wycierać wylane płyny, zmiatać okruszki. Gdy przejrzysz przesyłkę reklamową wyrzuć ją do kosza.

Czytaj także: Jak zwalczać roztocza i kurz

Odkładaj na miejsce rachunki czy inną korespondencję. Gdy idziesz na górę zabierz ze sobą rzeczy, które mają tam leżeć. Schodząc na dół zabieraj, te rzeczy, które docelowo znajdują się na dole.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)