Sprzątanie fot. Adobe Stock

Jak posprzątać, żeby się nie napracować - 8 praktycznych porad

Sprawdzone triki na szybkie sprzątanie bez zmęczenia!
Weronika Kwaśniak / 28.06.2016 07:02
Sprzątanie fot. Adobe Stock

Jak sprzątać, żeby się nie zmęczyć? Pozornie wydaje się to niemożliwe, ale... Zebrałyśmy specjalnie dla was najlepsze triki, które sprawią że sprzątanie bez przepracowania stanie się całkiem realne. Może dzięki naszym pomysłom nawet polubicie porządki?

Złośliwi twierdzą, że główna zasada jest tak naprawdę bardzo prosta - wystarczy nie odkładać znienawidzonych czynności na ostatnią chwilę, aby uniknąć potem wielogodzinnego zmywania naczyń,  prasowania lub długich chwil ze ściereczką do kurzu. Oczywiście, to bardzo ważne... Ale równie istotne jest właściwe zabieranie się do sprawy.

Jak posprzątać, żeby się nie napracować?

  • Aby szybko odświeżyć dywan, nie musisz go szorować. Wystarczy posypać powierzchnię sodą oczyszczoną, a po upływie 30-45 minut odkurzyć. To proste!
  • Nie musisz również szorować sedesu. Najprościej będzie wlać do niego 2 szklanki... coli. Po upływie godziny (a jeszcze lepiej kilku) spuść wodę. Gotowe - bez żadnego wysiłku!
  • Kuchenkę gazową (a dokładnie jej płytę) niełatwo doczyścić. Warto wspomóc się fusami po kawie! Działają lepiej niż niejeden druciak.
  • Brudny okap kuchenny? Nie spędzisz wieków na szorowaniu, jeśli wykorzystasz wodę z octem.
  • Nie szoruj kuchenki mikrofalowej! Wstaw do niej szklankę octu i włącz na 2 minuty. Potem wystarczy tylko przetrzeć wnętrze urządzenia szmatką. Powierzchnia będzie lśnić!
  • Nieprzyjemny zapach w lodówce? Nie musisz jej szorować, wystarczy włożyć do środka kilka gazików, które nasączysz sokiem z cytryny.
  • Brudny kran? Małą szmatkę nasącz octem, a potem za pomocą gumki recepturki obwiąż ją wokół końcówki. Pozostaw na kilka godzin lub na całą noc. Osad zniknie.
  • Szorowanie piekarnika jest bardzo żmudne. Aby się przy tym nie napracować, rozgrzej go, a do środka wstaw naczynie żaroodporne (lub garnek) z wodą i kilkoma plasterkami cytryny. Podgrzewaj przez kilkanaście minut, a po zakończeniu całego zabrudzenia usuniesz bez żadnego wysiłku! Uważaj, aby się nie poparzyć - zaczekaj aż piekarnik trochę wystygnie, zanim zaczniesz czyścić jego wnętrze.

Więcej porad dotyczących sprzątania: