Organiczne resztki jedzenia dodaj do kompostownika. Aluminiowe opakowania oraz metalowe puszki możesz oddać na skup. Część z opakowań możesz ponownie wykorzystać w domu.
Słoiki
Słoje i słoiczki mogą służyć do przechowywania wielu produktów, np. kasz, makaronów, cukru i innych rzeczy. Jeżeli latem i jesienią robisz przetwory na zimę warto zostawiać słoiki, by przeznaczyć je na te wyroby.
Torby i worki foliowe
Nie wyrzucaj też toreb i worków foliowych ( o ile nie mają dziur). Możesz wykorzystać je jako worki na śmieci – mniejsze do kosza z łazienki, większe – z kuchni. Torebki foliowe idealnie można wykorzystać do zawijania zużytych pieluszek jednorazowych. Gdy torba jest mocna weź ją ponownie na zakupy, w ten sposób propagujesz zachowania proekologiczne.
A co z korkiem?
Korki do butelek możesz wykorzystać jako rozpałkę do kominka. Warto też wykonać z korków tablicę, która będzie służyć rodzinie do zawieszania ważnych bieżących informacji.
By wykonać taką tablicę użyj korków przeciętych na pół i za pomocą kleju przyklejaj je do deski lub tektury.
Z kartonowych pojemników
Jeżeli masz twarde kartonowe pudła możesz wykorzystać je jako miejsce do przechowywania rzeczy, np. w garderobie czy pokoju dziecinnym. Aby nadać pudełkom estetycznego wyglądu oklej je kolorowymi papierami (np. do pakowania prezentów ) lub tapetą.
Polecamy: Jak ozdobić dom
Po zakupie jajek nie wyrzucaj wytłoczek czy opakowań po jajkach. Doskonale nadają się one do wysiewu nasion czy flancowania sadzonek. Oddziel segmenty opakowania i do każdego włóż sadzonkę.
Czytaj także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe
Pamiętaj, by po wykonanej pracy bardzo dokładnie umyć ręce (gdyż na opakowaniach po jajkach może występować salmonella).