Jak pomalować kaloryfery?

Pierwsze dni jesieni to wciąż dobry czas na malowanie kaloryferów. Zobaczcie, jak to zrobić najlepiej.
/ 16.10.2014 15:52

Pierwsze dni jesieni to wciąż dobry czas na malowanie kaloryferów. Jeśli planujemy odnowić grzejniki jeszcze w tym roku, powinniśmy zrobić to zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Dlaczego? Kaloryfery, które zamierzamy pomalować, muszą być zimne, aby nowa powłoka była trwała i estetyczna.

Jak pomalować kaloryfery?

Fot. Fotolia

Jeżeli ogrzewanie już zostało uruchomione, to i tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby odnowić kaloryfery. Zakręćmy je, poczekajmy aż ostygną i dopiero nakładajmy farbę. Dobrze dobrana farba do grzejników, ergonomiczne narzędzia malarskie oraz prawidłowe przygotowanie powierzchni – to klucz do właściwego pomalowania kaloryferów.

 

Jaką farbę wybrać do pomalowania kaloryferów?

Farba powinna być odporna na działanie wysokich temperatur, nie żółknąć pod wpływem ciepła, zabezpieczać przed korozją i zachowywać trwałość koloru. Dodatkowo musi charakteryzować się wysoką przyczepnością do podłoży metalowych, a więc metalowych lub żeliwnych, z których to najczęściej wykonane są kaloryfery. Pamiętajmy również o sile krycia, dzięki czemu unikniemy nakładania kolejnych warstw, które obniżają przewodzenie ciepła.

 

Jak przygotować podłoże do malowania?

Grzejnik należy dokładnie umyć wodą z płynem, usuwając kurz, brud i powstałe zacieki. Następnie czystą powierzchnię odtłuszczamy, a łuszczące się fragmenty starego lakieru oraz rdzę, spawy i zadziory usuwamy przy użyciu drucianej szczotki. Na koniec całość przecieramy papierem ściernym o wysokiej granulacji (np. 500-600) i odpylamy. Tak przygotowaną powierzchnię możemy pokryć emalią do kaloryferów.

 

Jak pomalować kaloryfer?

Ruszając z malowaniem kaloryferów musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: muszą one być zimne. Temperatura podłoża nie może być wyższa niż 30 stopni C° – grzejniki muszą więc być wyłączone przez dłuższy czas. Inaczej farba wyschnie zbyt szybko, a na powierzchni powstaną nierówności. Co więcej, farba zacznie łuszczyć się i odpadać, a wykonanie dużych poprawek malarskich na kaloryferach jest bardzo trudne. Wówczas farbę należy usunąć, ponownie przygotować powierzchnię i malowanie zacząć od początku.
Przed rozpoczęciem pracy dokładnie mieszamy emalię, a w razie potrzeby rozcieńczamy ją wodą pitną (max. 2% objętości). Farbę nakładamy przy pomocy pędzla lub wałka.
Dla lepszego efektu estetycznego nakładamy 2-3 warstwy farby w czterogodzinnych odstępach. Tą samą farbą malujemy także pionowe i poziome rurki w instalacji.
Świeżo pomalowane grzejniki możemy włączyć po całkowitym utwardzeniu się powłoki, czyli po ok. 24 godzinach.

Na podstawie materiałów prasowych Dekoral

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)