jak pielęgnować ogród po zimie fot. Fotolia

jak pielęgnować ogród po zimie

Właściciele ogrodów - przeczytajcie koniecznie!
Joanna Szczepaniak / 21.02.2014 10:35
jak pielęgnować ogród po zimie fot. Fotolia

Kiedy dni stają się wyraźnie dłuższe i na zewnątrz pojawia się coraz więcej światła, odżywają również nasze rośliny, zyskując potrzebną do funkcjonowania energię. Czasami jednak po długiej i mroźnej zimie musimy się postarać, aby przywrócić ogrodowi dawny blask. Mamy dla Was szybkie i skuteczne sposoby na przywrócenie ogrodowi dobrej kondycji, aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.

1. Jak pielęgnować ogród po zimie? Wybierz narzędzia!

Widok brudnych okien, tarasów i mebli ogrodowych nie napawa optymizmem. Chociaż tradycyjne metody na mycie i suszenie okien czasem przynosiły zamierzone efekty to warto zainwestować w specjalne systemy czyszczące (np. Original GARDENA Cleansystem). Polegają one na inteligentnym łączeniu przepływowych trzonków z dozownikami na środki czyszczące z wężem ogrodowym. Pozwalają na szybszą, oszczędniejszą i przede wszystkim efektywniejszą pracę, bez konieczności wymieniania brudnej wody.

2. Jak pielęgnować ogród po zimie? Usuwamy pozostałości!

Kiedy przebrniemy już przez mycie okien i szyby będą błyszczeć w ciepłym słońcu, zwróćmy uwagę na podjazd, taras i altankę, które wymagają renowacji. Drewniane konstrukcje wymagają teraz impregnacji z użyciem specjalnych środków pielęgnacyjnych. Kiedy zauważymy na powierzchniach zielony nalot glonów lub mchów oraz białe wykwity solne, często wystarczy szczotka i strumień bieżącej wody. 

3. Jak pielęgnować ogród po zimie? Odmładzamy trawę!

Pękna trawa w soczystym zielonym kolorze to wizytówka naszego ogrodu! iZwróćmy uwagę na pozimową trawę – zanim zacznie rosnąć można ją odmłodzić i pobudzić wzrost poprzez wertykulację – pionowe nacięcia darni mające na celu usunięcie martwych źdźbeł.

4. Jak pielęgnować ogród po zimie? Odmładzamy rabatki!

Gdy słońce wywabi z ziemi pierwsze byliny i kwiaty cebulowe, należy przewietrzyć usypiska liści i inne zwarte przykrycia chroniące przed mrozem. Kiedy ziemia już wyschnie, nadchodzi odpowiednia pora na jej ulepszenie.  W zależności od rodzaju gleby należy ją spulchnić – sprzyja to jej napowietrzaniu. Pamiętajmy, że dla korzeni roślin taka swobodna wymiana gazów jest niezwykle ważna. Przygotujmy rabaty poprzez odpowiednie okopywanie. Koniecznie przypomnijcie sobie kalendarz biodynamiczny!

5. Jak pielęgnować ogród po zimie? Odnawiamy oczka wodne!

Jak najszybciej po stopnieniu lodu, należy też ocenić stan oczek wodnych i uprzątnąć wszelkie uschnięte i martwe rośliny. Zapobiegniemy rozwojowi glonów i zrobimy miejsce młodym pędom. Często po zimie na dnie oczek zalega też warstwa mułu i liści – Jeżeli pływają w nich ryby, zaczekajmy z takimi pracami aż temperatura wzrośnie do ok. 10 stopni Celsjusza. "Wcześniejsze ich niepokojenie może odbić się na kondycji, jeśli są jeszcze niedostatecznie rozbudzone i osłabione" - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Więcej: