jak oszczędzić na praniu, tanie pranie, oszczędzanie, domowe finanse fot. Panthermedia

Jak oszczędzać na praniu

Sporo zależy od modelu pralki. Dlatego przy zakupie sprawdź, ile zużywa wody i prądu. Ale na koszty prania wpływają też nasze nawyki.
/ 12.03.2012 14:25
jak oszczędzić na praniu, tanie pranie, oszczędzanie, domowe finanse fot. Panthermedia
Wyliczono, że przeciętna czteroosobowa rodzina korzystająca z dziesięcioletniej pralki, zużywa rocznie na pranie 330 kWh (kilowatogodzin ) energii i 25 tys. litrów wody. W sumie to wydatek ok. 360 zł. Wymieniając pralkę na nową – oszczędzającą wodę i prąd – koszty prania spadną nawet o 40 proc.

Oczywiście, nie każda nowa pralka jest w takim samym stopniu energo- i wodooszczędna. Niektóre zużywają na jeden cykl prania np. 50 l wody i 1,5 kWh energii, a inne tylko 39 l i 0,9 kWh przy takiej samej pojemności bębna. Pozornie różnica nie jest zbyt wielka, ale zważywszy, że nierzadko musimy nastawiać urządzenie nawet co drugi dzień, mając model bardziej ekologiczny, więcej zaoszczędzimy. Ceny pralek z funkcjami umożliwiającymi oszczędzanie maleją. Obecnie model ze średniej półki można już kupić za 900–1200 zł.  

Pamiętaj o tych zasadach, a wydasz rocznie 100 zł mniej na pranie:

A. Usuwaj plamy z ubrań przed włożeniem ich do pralki. Wtedy będziesz mogła prać w niskiej temperaturze.

B. Włączaj pralkę wtedy, gdy uzbierasz cały bęben ubrań. Wyjątkiem są pralki z funkcję wyważania wsadu, gdyż same dostosowują pobór wody do ilości prania.

C. Pranie wstępne – korzystaj z niego tylko wtedy, gdy pierzesz bardzo brudne rzeczy.

D. Używaj programu do bawełny także do ubrań z tworzywa sztucznego (poza najdelikatniejszymi). Jest wydajniejszy niż pozostałe. Zmniejsz tylko obroty wirowania.

E. Jeśli pierzesz często, podpisz z elektrownią umowę na tańszą taryfę tzw. nocną. Włączając pralkę wieczorem, zapłacisz mniej za pobór prądu.