jak optycznie powiększyć mieszkanie, jak optycznie powiększyć pokój, jak powiększyć małe mieszkanie fot. Fotolia

Jak optycznie powiększyć mieszkanie - 5 porad

Dowiedz się, co robić, by małe mieszkanie wydawało się większe!
Weronika Kwaśniak / 20.08.2014 09:00
jak optycznie powiększyć mieszkanie, jak optycznie powiększyć pokój, jak powiększyć małe mieszkanie fot. Fotolia

Optyczne wyszczuplanie sylwetki za pomocą ubrań, optyczne powiększanie ust za pomocą makijażu... Dzięki kilku prostym sztuczkom można zmienić bardzo wiele. Dotyczy to również optycznego powiększenia małego mieszkania!

1. Zawieś więcej luster

Lustro nie ma wprawdzie magicznej mocy wyszczuplenia naszej figury, może stać się jednak największym sprzymierzeńcem ciasnego mieszkania. Duże lustro potrafi dodać optycznie małemu pomieszczeniu dobre kilka metrów kwadratowych! Najlepszym rozwiązaniem jest szafa z przesuwanymi, lustrzanymi drzwiami.
Jeśli nie masz możliwości wymiany szafy, kup przynajmniej kilka luster o różnej wielkości - twoje mieszkanie wizualnie będzie wydawać się większe.

2. Wybierz jasną podłogę

W niewielkim pomieszczeniu podłoga nigdy nie powinna być ciemna! Jasne powierzchnie są najlepsze do małych mieszkań. Jeśli nie masz możliwości wymiany podłogi, zdecyduj się przynajmniej na jasny dywan lub wykładzinę.

3. Pomaluj ściany na jasne kolory

Działa tutaj podobna zasada, co przy doborze ubrań - jasne ubrania dodają optycznie kilka kilogramów, a jasne kolory dodają niewielkim wnętrzom kilka metrów kwadratowych.
Jeśli twoje mieszkanie jest ciasne, nie maluj ścian na czarno, granatowo, śliwkowo, bordowo - ciemne odcienie są absolutnie niewskazane. Wcale nie musisz się decydować na szpitalną biel pomieszczeń! Wybierz farbę w odcieniach beżu, brzoskwini, pudrowego różu, pistacji lub w innym jasnym kolorze.

4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Duża ilość światła może optycznie powiększyć małe mieszkanie. Zamiast kupować jeden duży żyrandol, spróbuj "zagrać" światłem. Zdecyduj się na oświetlenie punktowe, które będzie podświetlało sufit, część ściany lub wnękę w wielu różnych miejscach. Im więcej światła, tym lepiej!

5. Nie zawieszaj ciężkich zasłon

Wszystko, co ciężkie i duże, optycznie zmniejszy niewielkie pomieszczenie. Nie decyduj się więc na ciężkie zasłony, które nie tylko dadzą przytłaczający efekt, lecz także sprawią, że do pokojów będzie wpadać jeszcze mniej światła.
Duża ilość naturalnego oświetlenia w mieszkaniu również może je powiększyć! Lepiej wybrać więc delikatną, zwiewną firankę.

Sprawdź inne porady wnętrzarskie: